כללית און-ליין
דפי מידע- מחלות של ילדים

הדרכה לטיפול בכאב

בקיצור

1.

מהו כאב? כל אחד חש כאב בשלב זה או אחר. יתכן וכואב לך עכשיו ויתכן ותרגיש כאב בעתיד כתוצאה ממחלה, פציעה, פעולה פולשנית, ניתוח וכו'.

2.

למה צריך לטפל בכאב? לעתים אנשים חושבים שבעזרת כוח סבל ניתן להתגבר על הכאב ובכך להימנע מקבלת תרופות מיותרות.

3.

כיצד מודדים כאב? כאב הוא תחושה סובייקטיבית של אותו אדם שחש אותו, לכן רק אתה יכול לקבוע את עוצמת הכאב שלך.

מהו כאב?

כל אחד חש כאב בשלב זה או אחר. יתכן וכואב לך עכשיו ויתכן ותרגיש כאב בעתיד כתוצאה ממחלה, פציעה, פעולה פולשנית, ניתוח וכו'. חשוב שתדע שכאב ניתן לטיפול בעזרתנו ובעזרתך. לכל אחד יש זכות לקבל טיפול בכאב. כולנו יחד עמך נטפל בכאב שלך במטרה למנוע או להקל עליו.

הכאב מוגדר כתחושה סובייקטיבית של אי נוחות, והוא יכול להופיע כממוקד או מפושט בחלקי גוף שונים. כאב יכול להיות בעוצמה שונה: ממתון עד חזק ובלתי נסבל. מבחינת האופי הוא יכול להיות עמום או חד, דוקר, שורף או לבוא לידי ביטוי ככל תחושה בלתי נעימה אחרת.

למה צריך לטפל בכאב?

לעתים אנשים חושבים שבעזרת כוח סבל ניתן להתגבר על הכאב ובכך להימנע מקבלת תרופות מיותרות. חלקם נמנעים מלדווח על כאב מתוך חשש להיתפס כ"חלש" או אמונה כי כאב זה חלק בלתי נמנע מהמחלה.

 מחקרים רבים הראו כי כאב שאינו מטופל עלול לגרום נזק למערכות גוף שונות, ביניהן מערכת נשימה, לב וכלי דם ומערכת חיסון, לעכב את החלמתך ולגרום להפרעה בתפקוד יום יומי ופגיעה באיכות חיים. אל תהסס לדווח על כאב כדי שנוכל לעזור לך להתמודד איתו!

כיצד מודדים כאב?

כאב הוא תחושה סובייקטיבית של אותו אדם שחש אותו, לכן רק אתה יכול לקבוע את עוצמת הכאב שלך.

מדידת עוצמת הכאב נעשית בעזרת סרגל כאב, אשר יכוון אותנו למתן הטיפול המתאים ביותר עבורך.

שימוש בסרגל כאב

הסרגל מורכב ממספרים, פרצופים, או משפטים.

בגילאי ינקות או אצל ילדים שאינם מסוגלים לתקשר נשתמש בסרגל המודד את הכאב בעזרת התנהגות.

בילדים בגילאי 8-4 נשתמש בסרגל של פרצופים ונסביר לילד כי "הפרצוף משמאל שמח וזה אומר שלא כואב לו בכלל. והפרצוף מימין ממש בוכה וזה אומר שהכי כואב בעולם". בילדים גדולים נשתמש בסרגל המדרג מספרים מ 1-10 .

מתי אנו מודדים כאב

אנו שואפים להוריד את עצמת הכאב ככל שניתן, בכל האמצעים העומדים לרשותנו. אנחנו נשאל אותך אם הנך סובל מכאב החל מהמפגש הראשון שלך אתנו, וגם חשוב במהלך מפגשים רבים אחרים עם אנשי צוות שונים.

חשוב שתאמר לנו שכואב לך, וגם כשמדובר בכאב בעצמה נמוכה. עדיף למנוע התפרצויות הכאב ככל הניתן, לכן תוכל לקבל טיפול לשיכוך כאבים "מסביב לשעון" ולא להמתין להופעת כאבים חזקים. חשוב שתציין מה גורם לכאב, ומה מקל עליו, ועל ידי כך נוכל לדעת האם הטיפול עוזר. תרגיש חופשי לדווח על הכאב שלך בגל מפגש עם איש צוות המטפל בך.

מטרות הטיפול בכאב

מטרתנו היא להביא אותך לאזור הנוחות מבחינתך, בהתאם לתחושתך. הכאב ניתן לשליטה ועידון באמצעים מגוונים העומדים לרשות הצוות המטפל, נוכל להציע לך מספר חלופות ולתת מידע על כל אחת מהן, כדי לבחור יחד אתך בסוג הטיפול המתאים ביותר עבורך. השליטה בכאב חשובה להחלמתך וכך, ביחד עמך, נשאף לשככו ככל שניתן. אפשר ורצוי להפחית את הכאב על ידי מתן קבוע ונכון של תרופות מפחיתות כאב.

תרופות שאינן דורשות מרשם רופא:

  • איבופרופן (נורופן) לפי טבלת המינונים המצורפת לחפיסה או לבקבוק הסירופ. את התרופה יש לתת במרווחים של 6 שעות. וסה"כ לא יותר מ- 8 מנות של התרופה במהלך 48 שעות. שמות נפוצים נוספים לאותה תרופה: איבופרופן, נורופן, אדוויל, IBOO .
  • פאראצטמול (אקמול) יש לתת לפי טבלת המינונים המצורפת לחפיסה או לבקבוק הסירופ. את התרופה יש לתת במרווחים של 4 שעות. וסה"כ לא יותר מ10 מנות של התרופה במהלך 48 שעות. שמות נפוצים נוספים לאותה תרופה: אקמול, אקמולי, אבקמולי, נובימול.
  • ניתן לשלב תרופות על ידי מתן אקמול במרווחים בין מנות הנורופן במידה והילד סובל. אם משלבים את התרופות יש לתת נורופן כל 8 שעות ואקמול כל 4 שעות. כך שבסה"כ הילד יקבל במהלך 48 שעות לא יותר מ - 6 מנות של נורופן ו- 8 מנות של אקמול.

חשוב: אין לתת את התרופות במקרה של רגישות ידועה לאחת מהן. אין לתת נורופן במידה וידוע על מחלה בכליות או בדרכי השתן או בפעוטות מתחת לגיל חצי שנה, ויש לתת אותה ביחד או לאחר אוכל.

אין לתת אקמול במקרה של מחלת כבד ידועה. במקרה של ספק ניתן להתייעץ עם רופא או אחות המלר"ד.

אל תתבייש לדבר על הכאב מאוד חשוב לדבר על הכאב עם הצוות המטפל בך לצורך קבלת טיפול מתאים.

בברכת רפואה שלמה,

צוות מלר"ד ילדים במרכז רפואי העמק