כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 19.07.2019

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

כנס ראשון המוקדש למחלת ה- PCD בכרמל

מחלת ה PCD היא מחלה תורשתית ופוגעת בין היתר בריאות בדרכי הנשימה העליונות ובאוזנייים. בכנס שמעו המטופלים הרצאות על המחלה האבחון והטיפול בה.

בצילומים – ד"ר מיכל שטיינברג וצוות המרצים בכנס – צילום בית חולים כרמל

לראשונה בישראל ערב PCD בכרמל

כנס ראשון מסוגו בישראל המוקדש למחלת ה- PCD נערך לראשונה בארץ במרכז הרפואי כרמל. לכנס הגיעו עשרות מטופלים ובני משפחותיהם והוא הוכתר בהצלחה. מחלת ה PCD -  Primary ciliary dyskinesia היא מחלה תורשתית שמקורה בפגמים בחלבונים המרכיבים את הריסניות - מבנים מיקרוסקופיים האחראים לפינוי הפרשות מדרכי הנשימה, בעובר - למיקום נכון של איברים, לתנועתיות תאי זרע בגבר ועוד. מחלה זו פוגעת בין היתר בריאות, בדרכי הנשימה העליונות ובאוזניים, ומתבטאת החל מגיל הילדות ועד בגרות. בכרמל קיימות מרפאות לחולי PCD גם כחלק ממרפאת ריאות ילדים, וגם כחלק ממרפאת ברונכיאקטזיות במבוגרים, ובהן רופאי ריאות, רופאי אף אוזן גרון, גנטיקאים, פיזיותרפיסטים ואחיות.

אבחון מחלת ה- PCD מבוצע בעקבות חשד קליני בחולים עם התייצגות אופיינית, ובדיקות המוכיחות את חוסר התפקוד של הריסניות - תפקודיות, גנטיות ואחרות. הטיפול המיוחד כולל פיזיותרפיה נשימתית לפינוי הפרשות ומניעת זיהומים, טיפול בסיבוכי אוזניים וסינוסים - מקומיים וניתוחיים, ואנטיביוטיקה דרך הפה ובאינהלציה לפי הצורך. הטיפול הוא כרוני ודורש תמיכה רבה על ידי אנשי מקצוע אולם גם משאבים עצמיים של המטופלים ומשפחותיהם.

ד"ר מיכל שטיינברג, מנהלת שירות ברונכיאקטזיות ו- CF מבוגרים במרכז הרפואי כרמל

את הערב הייחודי והמוצלח יזמו ד"ר קרין יעקובי-ביאנו, רופאת ריאות ילדים וממלאת מקום מנהלת היחידה לריאות ילדים ומרכז CF, וד"ר מיכל שטיינברג, מנהלת שירות ברונכיאקטזיות ו- CF מבוגרים במרכז הרפואי כרמל. בכנס שמעו המטופלים ומשפחותיהם הרצאות על המחלה, האבחון והטיפול בה מד"ר יעקובי-ביאנו. גב' נעמה יערי, פיזיותרפיסטית מרכז ברונכיאקטזיות, הרצתה על שיטות לכיוח הריאות. ד"ר רענן כהן - כרם, מנהל היחידה לאף אוזן גרון ילדים במרכז הרפואי כרמל, הרצה על מעורבות האוזניים ודרכי הנשימה העליונות והטיפולים הקיימים. עו"ד הדס פריאון - רוזנבלום, מייסדת ומנהלת עמותת PCD, הרצתה על זכויות חולי PCD. הערב הסתיים בדיון מרתק על התאגדות חולים, הלוקה בחסר ויש להרחיבו בישראל. את הכיבוד לערב תרמו חברות כצ"ט ומגאפארם.

"מחלת ה- PCD אינה נדירה כפי שנהוג לחשוב" מעדכנת ד"ר מיכל שטיינברג. "חשוב לנו מאוד להעלות את המודעות בקרב רופאי משפחה, ילדים ורופאים פנימיים על מנת שחולים יאובחנו ויקבלו את הטיפול המתאים. אבחון נכון חשוב על מנת שחולים יקבלו את הטיפול המגיע להם, וכן על מנת לייעץ לבני משפחה העומדים לפני הורות".

 

בצילומים – ד"ר מיכל שטיינברג וצוות המרצים בכנס – צילום בית חולים כרמל
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית