כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 23.02.2020

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

מפגש מיוחד למטופלי טרשת נפוצה ובני משפחותיהם

המפגש כלל, הרצאה מרתקת של פרופ' מילר בנושא העצמת המטופל "כיצד אני יכול לעזור לעצמי?" ובהמשך הערב שמעו המטופלים את הרצאתו המרתקת של הלוחם זיו שילון עם סיפור חייו המאלף על התמודדות עם קשיים שזימנו החיים.

פרופ' אריאל מילר מנהל המרכז לטרשת בכרמל. צילום - בית חולים כרמל

בכרמל נלחמים בטרשת הנפוצה

המרכז לטרשת נפוצה במרכז הרפואי כרמל הינו אחד ממרכזי המצוינות של הכללית בכל הארץ והוא מושך אליו מאות מטופלים מכל הצפון ורחבי המדינה.

כדי לשמור על קשר הדוק עם המטופלים וכדי לעדכן אותם בחידושים האחרונים בעולם הטרשת הנפוצה ערך והפיק מנהל המרכז פרופ' אריאל מילר מפגש מיוחד עבור המטופלים ובני משפחותיהם. המפגש כלל, הרצאה מרתקת של פרופ' מילר בנושא העצמת המטופל "כיצד אני יכול לעזור לעצמי?" בהרצאה נתן פרופ' מילר המלצות לשיפור בריאות וכיצד ניתן לשדרג את איכות חיים עם מחלת הטרשת נפוצה. בהמשך הערב שמעו המטופלים את הרצאתו המרתקת של הלוחם זיו שילון עם סיפור חייו המאלף על התמודדות עם קשיים שזימנו החיים. זאת היתה הרצאה מעוררת השראה שגרמה להתרגשות והשתתפות ערה של המטופלים.זיו שילון. צילום: שמוליק שליש - פוטו מי photome

טרשת נפוצה הינה המחלה הנוירולוגית השכיחה ביותר באנשים צעירים. מחקרים של השנים האחרונות הביאו לפריצות דרך בהבנת המחלה, בצורותיה השונות. הללו הובילו לפיתוח של מספר תרופות וגישות טיפוליות חדשניות.

המרכז לטרשת נפוצה בהובלתו וניהולו של פרופ' אריאל מילר הינו חלק משירותי המחלקה הנוירולוגית בכרמל בניהולה של ד"ר סיון בלוך. המרכז לטרשת בכרמל מעניק שירותי אבחון וטיפול בהיקף ארצי, והינו אחד ממרכזי המצוינות של "שירותי בריאות כללית".

צוות המרכז משלב מחקרים חדשניים ויישום של גישה טיפולית מותאמת אישית, למניעת פעילות המחלה ולשיפור איכות חיי המטופל. המחקרים המבוצעים ביחידה, מסביר פרופ' מילר מתמקדים בהבנת הגורמים הגנטיים והסביבתיים להתפרצות מחלת הטרשת הנפוצה ולפעילותה, השפעת מתח נפשי, המיקרוביום, איתור סמנים לפעילות המחלה ולתגובה לטיפול, ואיפיון מנגנוני פעילות של תרופות חדשות בפיתוח. חלק חשוב בפעילות צוות המרכז מתמקד ביישום גישה טיפולית "מעבר לתרופה" (Beyond the Pill), תוך שילוב טכנולוגיות בתחום הבריאות הדיגיטלית.

במרכז ניתן יעוץ וטיפול קליני לחולי טרשת מבוגרים וילדים, כולל קשת רחבה של תרופות ביניהן: תכשירי האינטרפרון ביתא והקופקסון הניתנים בזריקות ותכשירים חדשניים הניתנים בכדורים (דוגמאת: טקפידרה, גילניה, אובג'ו, קלדריבין, סיפונימוד) ועירויים מידי מספר חודשים על פי סוג המחלה ודרגת פעילותה (דגומאת: אוקרליזומב, למטרדה).

במרכז ניתן דגש לא רק על טיפול במחלה אלה במיוחד על הטיפול במטופל ושיפור איכות החיים שלו. במסגרת זו ניתנים טיפולים על פי התסמינים של כל מטופל ומטופל: תרופות להקלת עייפות, שיפור הליכה, הקלת כאבים והספאסטיות, שליטה בסוגרים, טיפול בדיכאון וחרדה במידת הצורך וכו'. כמו כן, במרכז ניתן יעוץ לנשים המטופלות במחלה בסוגיות הקשורות בפוריות, הריון, הנקה וטיפול תרופתי מותאם.

בהיות המרכז חלק מרשת המרכזיים האירופאיים לטיפול ומחקר בטרשת נפוצה, הוא מאפשר לחלק ממטופליו להשתלב בטיפולים החדשניים ביותר, חלקם עדיין בניסויים קליניים.

"המוטו שלנו במרכז לטרשת בכרמל הוא, טרשת נפוצה – יש מוצא". מסכם פרופ' מילר מנהל המרכז.

לצפייה בהרצאת פרופ' מילר בעמוד היוטיוב של מרכז רפואי כרמל:

 

בתמונות – פרופ' אריאל מילר מנהל המרכז לטרשת בכרמל
הלוחם זיו שילון בהרצאה בפני המטופלים
קרדיט – שמוליק שליש - Photome
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית