כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

סדנת תמיכה בטיפולי הפריה

סדנת תמיכה ייחודית לנשים בטיפולי פריון והפריה נפתחת בביה"ח כרמל. הסדנה הראשונה והיחידה בצפון, תעניק תמיכה וליווי לנשים במהלך תהליך הטיפולים וההפריה המורכב.

סדנת תמיכה בטיפולי הפריה

 "אנו יודעות כי בנשים המטופלות הגוף והנפש הם יחידה אחת, ואנו עוזרות והולכות איתן יד ביד עד להצלחתן". אומרת מנהלת יחידת הIVF בביה"ח כרמל פרופ' מרתה דירנפלד.

נשים הנמצאות בטיפולי פריון והפריה חוץ גופית עוברות תקופה לא פשוטה, אשר לוקחת מהן אנרגיות רבות. ההתמודדות מגיעה מכל הכיוונים: בן הזוג, המשפחה, החברים, העבודה. ומעבר לכך, ההתמודדות הפנימית, עם תחושות של כישלון והאשמה עצמית. המתח הוא רב ויכול לעורר חוויות רגשיות לא פשוטות כגון חרדה, צער, כעס ואף דכאון.

כדי לתמוך במטופלות יזמו בביה"ח כרמל סדנה ייחודית לנשים בתקופת הטיפולים והיא מיועדת לכלל הנשים הזקוקות לתמיכה ללא הבדלי קופ"ח או מקום קבלת הטיפול.

פרופ' דירנפלד מנהלת יחידת הפריון מסבירה כי מטרת הסדנה היא לספק למטופלות ידע  ו"קופסת כלים" אשר ייעזרו להן  לעבור את התקופה המורכבת הזו עם מחשבות חיוביות יותר, ותחושת הקלה במסע האישי להצלחת הטיפול ".

בצוות הסדנא שותפים כל הצוות המקצועי והמנוסה של יחידת הפריון בביה"ח כרמל. ויובילו אותה מנהלת הסיעוד של היחידה האחות ליאת ברגמן ריסקין, והאחות צופיה ציגלוב לשתיהן ניסיון רב שנים ועתיר ידע בליווי וטיפול בנשים בתהליכי פריון.

"התהליכים המפרכים של טיפולי הפוריות, הזרעות וIVF - הפריה החוץ גופית, מביאים לתקופות המתנה ארוכות במצב של אי וודאות שגורמים למועקה, אכזבה תחושת עייפות לגוף ולשחיקה של הנפש, מסבירה מנהלת הסיעוד ליאת, הכל מתמקד סביב הצלחה במטרה של כניסה להריון וכאשר אין הצלחה במטרה זו, אז החוויה היא של דכדוך, חוסר שביעות רצון מהחיים, וכן תחושה עצומה של בדידות. כך שכל תקופת הטיפולים הופכת לתקופה משברית של ממש.
"אנחנו כאן כדי להגיד לנשים – זה בסדר, זה מובן. ואנו מציעות לתמוך בהן וללוות אותן, יד ביד" מסבירה האחות צופיה.   

      

היחידה להפריה חוץ גופית בכרמל היא אחת היחידות הראשונות שהוקמו במדינה ונחשבת לאחת מהמוצלחות והטובות בישראל.
היחידה בכרמל מטפלת בכ 1000 זוגות מטופלים בשנה והיא ממוקמת גבוה עם אחוזי הצלחה גבוהים במיוחד. מאז הכנסת מכשיר האמבריוסקופ ליחידה בשנת 2013 כמחצית מהנשים מתחת לגיל 35 שטופלו ביחידה נכנסו להריון, וכשליש מהן כבר חובקות תינוק ומלאות סיפוק ואושר.

 

הסדנא המוצעת בביה"ח כרמל היא ראשונה מסוגה באזור הצפון ונתפרה במיוחד עבור המטופלות.

 

בסדנא ילמדו ויקבלו הנשים:

  • הקניית כלים להתמודדות עם מחשבות ורגשות שליליים, פגיעה בדימוי העצמי, מתח וחרדה.

  • השפעתן של התרופות ההורמונליות על מצב הרוח, תחושת חרדה והפרעות בשינה.

  • הקשר בין טיפולי פריון לזוגיות ולאינטימיות.

  • התמודדות עם המשפחה והסביבה, עם הקושי להיות בסביבת נשים בהיריון.

  • טיפולי פריון לנשים עובדות, ההתמודדות עם הפסד ימי עבודה וחופשים בלתי צפויים.

  • הקניית אורח חיים בריא – תזונה נכונה, פעילות גופנית, טיפוח אישי.

בסדנה יתארחו אנשי מקצוע מתחומים רלוונטים ומגוונים כמו: ביבליותרפיה, אקופונקטורה, יוגה נשית, ועוד.

"מהניסיון שלנו באלפי מטופלות לאורך השנים, מסבירה פרופ' דירנפלד ישנו קשר ישיר והדוק בין מצבה הנפשי של המטופלת לבין הצלחת הטיפול. את הסדנה הזאת תפרנו והתאמנו לנשים על בסיס אלפי שעות עבודה, מחקרים, ומפגשים שערכנו עם המטופלות. חלק מתכני הסדנה הותאמו במיוחד לבקשתן של הנשים.

 

הסדנה בת 8 מפגשים, תתקיים בימי שישי בבוקר, אורך כל מפגש – כשעה וחצי. והיא בתשלום ובעלות סמלית.

הסדנה תיערך ביחידה לפריון והפריה חוץ גופית במרכז רפואי כרמל, ברח' מיכ"ל 7, חיפה.

היחידה נמצאת בקומה 2 בבניין הראשי.

לקבלת מידע נוסף ורישום: טלפון: 04-8250335 בימים א' – ה', בין השעות 7:00 – 15:00.

או במייל: zecharya_ronit@clalit.org.il

 

בצילום – פרופ' דירנפלד וצוות מדריכות הסדנה

קרדיט– צילום אלי דדון

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!