כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 19.11.2017

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

מחקר חדש חושף מידע על המנגנונים הגורמים לסרטן שד

בית החולים כרמל עם החוקר פרופ' גדי רנרט שותפים בלעדיים בישראל למחקר הגדול בעולם בתחום הגנטיקה של סרטן השד, במסגרת המחקר החדש מופו 72 שינויים גנטיים חדשים. הזיהוי יאפשר בעתיד פיתוח התערבויות תרופתיות חדישות.

פרופ' גדי רנרט מביה"ח כרמל

מתקדמים במלחמה בסרטן השד

המחקר הבינלאומי, ששירותי בריאות כללית באמצעות המרכז הארצי לבקרת הסרטן הנמצא בביה"ח כרמל שותפה לו, מספק מידע חדש שלא היה ידוע עד היום על המנגנונים הגורמים למחלה.

עשרות שינויים גנטיים חדשים התורמים להתפתחות סרטן השד זוהו במאמץ בינלאומי משמעותי במעורבות של מאות חוקרים בעולם ובכללם חוקרים מבית החולים כרמל שירותי בריאות כללית והפקולטה לרפואה של הטכניון. במחקר הענק לקחו חלק קבוצות חוקרים מכל מדינות מערב אירופה, ארה"ב, קנדה, אוסטרליה ויפן.

במחקר, שמפורסם בשני מאמרים בעיתונים המובילים Nature ו-Nature Genetics, זוהו 65 שינויים גנטיים החושפים נשים לסרטן השד ו-7 שינויים נוספים החושפים נשים ספציפיות לסרטן שד השלילי לרצפטורים לאסטרוגן שאינו מגיב לטיפול הורמונלי.
פרופ' גד רנרט מבית החולים כרמל, מנהל המרכז הארצי לבקרת סרטן של שירותי בריאות כללית והחוקר הראשי במחקר מעדכן כי "התרומה העיקרית של המחקר הנוכחי היא בזיהוי מסלולים ביולוגיים נוספים ששיבוש שלהם קשור לסיכון לחלות בסרטן השד. הזיהוי יאפשר בעתיד פיתוח התערבויות תרופתיות נוספות חדישות. שירותי בריאות כללית נמצאת בשלבים מתקדמים של מאמץ מחקרי המנסה לזהות שינויים הטיפוסיים לאוכלוסייה הישראלית, בין אם בקבוצות אתניות מסוימות בקרב היהודים או בקבוצות אתניות שונות של האוכלוסייה הערבית בארץ וזאת כדי הבין את הסיבות לסרטן השד ולקדם את הסיכויים לפיתוח תרופות חדשות לקבוצת מחלות אלו. במקביל נעשה מאמץ לזהות שינויים הטיפוסיים לסוג מסוים של סרטן השד אשר מקובל לחלק היום לפחות לארבעה סוגים מולקולריים שונים".

סרטן השד נגרם ע"י אינטראקציה מורכבת של מספר גדול של שינויים גנטיים שאיתם אנחנו נולדים וחשיפות שונות בסביבה בה אנחנו חיים. תרומתו של מחקר רחב היקף זה הוא בכך שהוא מכפיל את הידע לגבי מספר השינויים הגנטיים העדינים הידועים כיום כקשורים לסרטן השד ובכך משפר את הבנת הסיבות לסרטן השד ואת הסיכוי למציאת מסלולי טיפול חדשים במחלה.

התוצאות המדווחות הן תוצאה של מאמץ בינלאומי ענק שכלל חקירה של 275,000 נשים ברחבי העולם מהן 146,000 נשים עם סרטן השד במסגרת קונסורציום ששמו OncoArray שהובל ע"י חוקרי אוניברסיטת "קיימברידג'' בבריטניה. לשירותי בריאות כללית מרכז ארצי לבקרת סרטן הפועל בבה"ח כרמל ובשיתוף הפקולטה לרפואה של הטכניון שהיו שותפים גדולים למחקר זה. מדובר בקבוצה הישראלית היחידה שהייתה שותפה במאמץ הבינלאומי. פעילותו מומנה ע"י מענקי מחקר מהמכון הלאומי לסרטן בארצות הברית (NCI) והאיגוד למחקר סרטן השד (BCRF) בארצות הברית. זרוע המחקר הישראלית לסרטן השד של הכללית המכונה BCINIS (Breast Cancer in Northern Israel Study) מפעילה מזה כמעט שני עשורים מחקר בו משתתפות כ-16,000 נשים מצפון הארץ ושמטרתו לזהות גורמים גנטיים וגורמים התנהגותיים הקשורים לסרטן השד והאינטראקציה ביניהם.

לביצוע הבדיקה וייעוץ גנטי ניתן לפנות לכל אחת מהיחידות הגנטיות הפועלות כיום ברוב בתי החולים בישראל וכן לשירות הייעוץ הארצי לסרטן משפחתי של שירותי בריאות כללית בטלפון 04-8250460.


בצילום – פרופ' גדי רנרט מביה"ח כרמל – צילום אלי דדון
*התמונות חופשיות לשימוש מזכויות

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית