כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 29.10.2017

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

בבית חולים כרמל נערכים למלחמה בשפעת

שפעת היא מחלת חום המתפרצת כל שנה בעונת החורף. הרכב נגיפי השפעת התוקפים משתנה משנה לשנה, ולכן יש צורך להתאים מדי שנה את החיסון לנגיפים שלהם מצפים. חיסון נגד שפעת מומלץ לכולם ובעיקר לנשים בהריון ולאחר לידה, ילדים מגיל 6 חודשים עד 12 שנים, בני 65 ומעלה.

מנהל כרמל ד"ר גולדברג מתחסן

מתחסנים נגד השפעת

הגשמים הראשונים המעידים על החורף המתקרב כבר ירדו, ובבית החולים כרמל נערכים למלחמה חסרת פשרות בשפעת. במבצע מיוחד הגיעו צוותי האחיות של מרפאת העובדים בכרמל והחלו לחסן קודם כל את חברי הנהלת בית החולים מנהלי המחלקות ומנהלי הסיעוד שנתנו דוגמא אישית ושלפו כתף כדי להתחסן. ראשון המתחסנים היה מנהל ביה"ח ד"ר אבי גולדברג.

"חשוב מאוד ואני ממליץ לכול הציבור להתחסן ובמיוחד לעובדי מערכות הבריאות ובית החולים, הסביר ד"ר גולדברג. הצוותים הרפואיים באים במגע עם מטופלים וחולים וחשוב שלא ידבקו ולא ידביקו אותם, אצלנו בביה"ח כרמל אחוז העובדים המתחסנים גבוה במיוחד וכולם משתתפים ומכירים בחשיבות החיסון".

"שפעת היא מחלת חום שהגורם לה הוא נגיף האינפלואנזה (Influenza Virus) המתפרץ כל שנה בעונת החורף. מעדכנת שלומית יצחקי מרכזת תחום מניעת זיהומים בביה"ח כרמל ,הרכב נגיפי השפעת התוקפים משתנה משנה לשנה, ולכן יש צורך להתאים מדי שנה את החיסון לנגיפים שלהם מצפים". החיסון נגד שפעת (Influenza) מורכב מנגיפים מומתים של זני שפעת, שמומחי ארגון הבריאות העולמי מניחים שיתקפו בעונה הנוכחית".

הכללית כארגון הבריאות הגדול במדינה כבר רכשה מעל מיליון חיסונים חדשים למלחמה בשפעת והם חולקו לכל מרפאות הכללית ברחבי הארץ. לכל חברי הכללית החיסון ניתן בחינם במרפאות הקופה ועובדי בית החולים כרמל יכולים להתחסן במרפאה לבריאות העובד שבבית החולים.

מנהל יחידת הזיהומים בביה"ח כרמל ד"ר גבי ובר מעדכן כי חיסון נגד שפעת מומלץ לכולם, ובעיקר לאוכלוסיות הבאות: נשים בהריון, נשים שמתכננות הריון, נשים אחרי לידה, ילדים מגיל 6 חודשים ועד גיל 12 שנים, בני 65 ומעלה, מי שאושפז בשנה האחרונה בעקבות דלקת ריאות, אנשים הסובלים ממחלות כרוניות, צוותים רפואיים שמטפלים בחולים שעלולים להידבק במחלה, ודיירי בית אבות ומוסדות. עוד מעדכן ד"ר ובר כי תופעות הלוואי השכיחות ביותר של החיסון בזריקה כוללות כאב קל, נפיחות ואודם במקום ההזרקה. אלה חולפים בדרך כלל בתוך יממה מההזרקה. לעיתים ייתכן חום ביום החיסון או ביום שלאחר מכן. זה המקום לנפץ את המיתוס כי החיסון גורם למחלת שפעת קלה. חיסונים אחרים המכילים נגיפים מוחלשים יכולים לגרום למעין מחלה קלה הנגרמת מהנגיף המוחלש, אבל בגלל שהחיסון נגד שפעת מכיל נגיף שפעת מומת - מחלת שפעת קלה אינה נכללת בתופעות הלוואי. נגיף מת אינו יכול לגרום למחלה. אלא מה, מכיוון שבחורף נדבקים לעיתים קרובות בנגיפים שונים, נוטים רבים לייחס לחיסון נגד השפעת את ההצטננות שבה לקו.

אחיות מרפאת העובד בכרמל נג'ואה עוסמאן ומרים שגב מעדכנות כי המרפאה פתוחה לכל העובדים לחיסונים במהלך כל היום כל יום והן קוראות לכולם לבוא להתחסן.

 

בצילום – מנהל כרמל ד"ר גולדברג מתחסן – צילום אלי דדון
* ​כל התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית