כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 04.08.2019

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

מעודדים הנקה בבית חולים כרמל

תחת הסיסמה "משפחה תומכת הנקה" נערך שבוע עידוד הנקה במרכז הרפואי כרמל כחלק משבוע ההנקה הבינלאומי החל בישראל. שבוע עידוד ההנקה בכרמל היה מלא בתכנים מרתקים ובפעילויות מיוחדות ליולדות ולמשפחה המורחבת.

פעילות צוות המחלקה בשבוע ההנקה – צילומים אלי דדון

מעודדים הנקה בכרמל

"חשוב לנו לשתף את בן הזוג ואת כל המשפחה התומכת כדי שכולם יהיו שותפים לתהליך יתמכו ביולדת ויאפשרו לה להניק בקלות ולהעניק לתינוק החדש את הטוב ביותר"  מסבירה האחות שושי קליין מנהלת סיעוד חטיבת טיפולים נמרצים ומערך האימהות.  

פעילות עידוד ההנקה בכרמל כללה הפנינג צבעוני והפעלות בכל המחלקות מערך הנשים, החל ממחלקת יולדות, התינוקייה הפגייה וחדרי הלידה. המחלקות קושטו בבלונים ובכרזות עם טיפים על חשיבות ההנקה, ילדי היולדות הוזמנו לצייר ולעשות עבודות יצירה אותם הם תלו ברחבי מחלקת היולדות, והיולדות ובני זוגם הוזמנו להרצאות מעניינות בכל תחומי הטיפול בתינוק והנקה מוצלחת. יועצת ההנקה של המחלקה מרינה פולין הרצתה ליולדות על הנקה מיניות וזוגיות מוצלחת. העוס"ית מיכל גרליץ העבירה סדנה על אתגרים בקשר הזוגי לאחר הלידה, הגב' ריטה רוגינסקי הרצתה על אמא מניקה ואבא מעניק. הגב' מעיין פגות הרצתה על העצמת בן ובת הזוג בהנקה. הגב' לודמילה רום דיברה על מיתוסים בהנקה. כמו כן נהנו היולדות בכרמל מעוד שורה ארוכה של סדנאות והרצאות ופעילויות מידי יום שהעבירו מומחי ההנקה והמומחים של כרמל לטובת היולדות ובני המשפחה.

פרופ' עופר לביא מנהל מערך נשים ויולדות בכרמל מעדכן כי לרגל שבוע עידוד הנקה המצוין השנה פרסמה ה"כללית" תוצאות סקר שבחן עמדות בנושא הנקה בקרב נשים לפני ואחרי לידה. הסקר נערך באמצעות מכון "מדגם" וכלל 1,551 אימהות לתינוקות עד גיל שנה, לקוחות כללית. 

יולדת בהדרכת הנקה עם יועצת ההנקה מרינה פולין ד"ר ראובן קידר ושושי קליין. צילום - אלי דדון

מנתוני הסקר עולה כי 86% מהנשים דיווחו לפני הלידה כי הן תכננו להניק. בפועל עולה כי 84% מהיולדות הניקו או שילבו הנקה עם הזנה באמצעות תחליף חלב-אם כשחזרו הביתה וכ- 57% מהיולדות אשר הניקו, הניקו הנקה בלעדית.

73% מהנשים הפסיקו להניק במהלך חופשת הלידה. בקרב מי שחזרה לעבוד, למעלה ממחצית המשיכו הזנה בהנקה או באמצעות חלב-אם שאוב. רוב הנשים שממשיכות בהזנה באמצעות חלב-אם לאחר החזרה לעבודה מעידות כי במקומות העבודה קיימים תנאים הולמים לשאיבה והבנה מצד הסביבה.

מנהלת הסיעוד בכרמל אהובה טל ציינה כי "שבוע עידוד הנקה שקיימנו בכרמל נועד לעורר מודעות ציבורית לחשיבותה של ההנקה ושל יצירת סביבה תומכת בהנקה בכל מקום ובכל זמן. נתוני הסקר של הכללית מלמדים אותנו כי יולדות מכירות בחשיבות ויתרונות ההנקה עם זאת חשות שנדרשת יותר התאמה סביבתית להנקה. השנה שבוע עידוד הנקה הינו בסימן סימן "סביבה תומכת" בדגש על תפקידם ותרומתם של הסובבים, בני המשפחה ובני/בנות זוג ליצירת סביבה מתאימה התומכת בהנקה". ורד כהן מנהלת הסיעוד במחלקת יולדות מעדכנת כי השנה צפויים כ- 4000 לידות בכרמל מספר שרק ממשיך לעלות ומראה את האמון הרב שיולדות מכל רחבי חיפה והצפון מעניקות למערך הנשים ולמחלקת היולדות של כרמל.

"אנחנו כאן כדי להעניק טיפול אישי ומסור לכל יולדת ויולדת. אנו ממליצים ליולדות על הנקה ומאפשרות למי שרוצות סביבת ביות מלא או כל צורה שהן תבחרנה כדי להרגיש בנוחות ומרבית וליהנות יחד עם התינוק החדש", אומרת ורד כהן.

 

 

 

בצילום – יולדת בהדרכת הנקה עם יועצת ההנקה מרינה פולין ד"ר ראובן קידר ושושי קליין, פעילות צוות המחלקה בשבוע ההנקה
צילומים - אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש 

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!