כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 07.05.2018

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

נציגים מכרמל משתתפים בכנס השנתי הבינלאומי של החברה האירופית לחקר הכבד EASL

השנה השתתפו בכנס שנערך בפריז פרופ' אלי צוקרמן מנהל יחידת הכבד של בית החולים כרמל ובמחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית המשמש גם כיו"ר החברה הישראלית לכבד. פרופ' צוקרמן מכרמל ועוד אנשי צוות מישראל השתתפו בקבוצות עבודה והרצו בפני עמיתיהם לכנס.

פרופ' צוקרמן מכרמל עם הדגל בכנס בפריז - צילום באדיבות אתר "דוקטורס אונלי"

​כבד ישראלי

הכנס השנתי הבינלאומי של החברה האירופית לחקר הכבד EASL נחשב לאחד הכנסים הגדולים בעולם בתחום. מדי שנה מגיעים אליו אנשי מקצוע מכל התחומים. השנה השתתפו בכנס שנערך בפריז כעשרת אלפים איש מרחבי העולם, ביניהם עשרות רופאים ואחיות מישראל ביניהם פרופ' אלי צוקרמן מנהל יחידת הכבד של בית החולים כרמל ובמחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית המשמש גם כיו"ר החברה הישראלית לכבד. פרופ' צוקרמן מכרמל ועוד אנשי צוות מישראל השתתפו בקבוצות עבודה והרצו בפני עמיתיהם לכנס.

השנה התרחשה גם דרמה מאחורי הקלעים הכוללת תקרית דיפלומטית שבה היו מעורבים הרופאים והאחיות מישראל המבקרים בכנס. בכניסה לכנס EASL 2018 הוצב קיר ענק ועליו הוצגו שמות הנציגים המקצועיים מכל מדינות העולם הנוכחים בכינוס, ולצידם שם ודגל מדינתם. מספר אחיות ורופאים ישראלים שמו לב כי משום מה רק דגל ישראל אינו מופיע על הקיר מתוך יותר מ-70 מדינות משתתפות. למערכת האתר "דוקטורס אונלי" נודע כי ביוזמה אישית של האחיות והרופאים הישראלים התבצעה פנייה להנהלת הכנס בדרישה להוסיף גם את דגל ישראל. אחת המשתתפות הישראליות, לה הנושא צרם במיוחד, אף ניגשה וציירה בהפגנתיות את דגל ישראל כחול לבן בכתב ידה. ואמנם, לאחר פניית הישראלים הוסף בבוקר שלמחרת הדגל הישראלי לצד שאר דגלי מדינות העולם כשהוא מכסה על הציור שאותו ציירה יום קודם לכן האחות הישראלית בכתב ידה. יש לציין כי בתגובה לפנייה הישראלית, הגיבו בהנהלת הכנס כי "לא מצאו את הדגל הישראלי".

פרופ׳ אלי צוקרמן מכרמל ויו״ר החברה הישראלית לחקר הכבד, אמר כי ״לא ברור אם היתה זו טעות או לאו, אבל רק לאחר ההתערבות הישראלית ביוזמה פרטית של צוותים ישראלים הוסף הדגל, אני שמח שהצלחנו לפתור את הבעיה". צוקרמן הוסיף כי מחאה רשמית תוגש למארגנים.

עוד הוסיף ועדכן פרופ' צוקרמן כי הכנס עסק השנה ב- 3 נושאים עיקריים, מחלות ויראליות של הכבד מסוג הפטיטיס, כבד שומני, וקרצינומה של הכבד. "בעוד שעד כה מידי שנה הוצגו תרופות חדשות להפטיטיס C, השנה אופי המחקרים השתנה מאחר והגענו ליכולת לרפא את הזיהום בנגיף בכל החולים בשיעור של 95-100% ולכן הופסק פיתוח של תרופות חדשות ובכינוס התרכזו בתכניות למיגור המחלה במדינות שונות מאחר ובידינו הכלים לכך עדכן פרופ' צוקרמן. לגבי הפטיטיס B שניתן רק לרסנו אבל לא לסלקו, הוצגו תרופות חדשות בשלבים שונים של מחקר שנוטעים תקוה לאפשרות של ריפוי המחלה ולא רק ריסונה. לגבי כבד שומני, מחלת הכבד השכיחה ביותר בעולם המערבי, גם כאן הוצגו תרופות רבות לטיפול במחלה הפועלות במנגנונים שונים ואשר חלקן ישמשו בעתיד הקרוב בתשלובות טיפוליות מבטיחות. נכון הדבר גם לגבי סרטן הכבד אם כי ההתקדמות בנושא זה הינה איטית יותר". 

 

 


בצילום פרופ' צוקרמן מכרמל עם הדגל בכנס בפריז – צילום באדיבות אתר "דוקטורס אונלי"
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!