כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 11.11.2018

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

בית חולים כרמל מוכן לשעת חירום

בית חולים כרמל עבר בהצלחה רבה את הבקרה הדו שנתית הגדולה לשעת חירום. את הבקרה ערכו קציני פיקוד העורף וצוותים מקצועיים של האגף לשעת חירום של משרד הבריאות.

צוותי כרמל בבקרת המוכנות – צילום אלי דדון

​כרמל ערוך ומוכן

ד"ר רוני דיוקמן סגן מנהל בית החולים והאחראי על שעת חירום בכרמל סיכם את היום ואמר כי "צוותי בית החולים כרמל מקצוענים מיומנים ומסורים לכל משימה מורכבת בשגרה ובחירום. תושבי חיפה והצפון יכולים להיות רגועים כי הם בידיים הכי טובות ומקצועיות בכל תרחישי החירום".

במסגרת יום הבקרה המורכב עברו נציגי פיקוד העורף ומשרד הבריאות בכל הצמתים המרכזיים ובכל מוקדי הפעילות בבית החולים כרמל ובדקו יותר מ- 1000 נתונים, בדיקות והיערכויות לשעת חירום. מיתי אשכנזי מפקחת בחטיבת הסיעוד ואחראית בצוות שע"ח (שעת חירום) של כרמל ציינה כי במסגרת הבקרה נבדקו ונבחנו כל תרחישי החירום האפשריים החל ממוכנות כרמל לאירוע רב נפגעים (אר"ן) דרך תרחישי אירוע ביולוגי וטוקסיקולוגי ועד לתרחישים של רעידת אדמה ולוחמת אב"כ.

קציני פיקוד העורף יחד עם אנשי האגף של משרד הבריאות סרקו את עגלות החירום בחדרי המיון, פתחו ובדקו את תוקף תרופות שעת חירום בבית המרקחת, בדקו את מיגון מכלי החמצן והגזים הרפואיים, מוכנות ותפקוד כל המערך הלוגיסטי, בנק הדם, הנדסה רפואית ומעבדות בית החולים. הם צפו כיצד מתפקד מטה החירום, מה מצב רמות המלאי והציודים החיוניים בשעת חירום. הם שאלו ותחקרו את אנשי הצוות לגבי תפקוד בשעת חירום, הדרכות שעברו. וגם ביצעו תרגיל של הגעת מעטפה חשודה בנגיף האנתרקס למשרד הקבלה של בית החולים. הבקרים בדקו מקרוב כיצד צוות המשרד מתפקד מתמגן ומפעיל את פק"ל המעטפה במיומנות ובמהירות שהפתיעה אותם.

במהלך הבקרה הציג ועדכן ד"ר דיוקמן את הצוות על חדר המיון הממוגן של כרמל המסוגל לפעול ולטפל בפצועים גם במהלך נפילת טילים או התקפת חומרים כימיים. הם נחשפו לכל אזור "אשפוז יום" החדש של כרמל שכולו ממוקלט וממוגן, כולל חדרי ניתוח חדשים ומיטות אשפוז והשהייה. עוד עדכן ד"ר דיוקמן כי גם חדר האוכל החדש שנחנך לאחרונה יכול להפוך בשעת חירום לאזור אשפוז וטיפול בנפגעים עם מוכנות לפסי אספקה מסודרים ופריסת מיטות אשפוז.

רן אדלשטיין מבכירי האגף לשעת חירום האחראי על הבקרה אמר בסיכום היום כי כרמל עבר את הבקרה בצורה מצוינת. "כמי שמכירים את כרמל מתרגילים ובקרות רבות, באנו לכאן עם רמת ציפיות גבוהה ולשמחתי לא התאכזבנו". רס"ן ד"ר ערן אלון, רמ"ד רפואה בלתי קונבנציונאלית בפיקוד העורף, שהשתתף ובדק מקרוב את הפק"לים ועבר עם הצוות על מספר רב של מתארים ותרחישים, ציין כי כרמל בהחלט ערוך ומוכן לכל תרחיש ברמת מוכנות גבוה ומאוד מקצועית.

מנהל כרמל ד"ר אבי גולדברג סיכם את הבקרה המוצלחת ואמר "יש לנו כאן בכרמל צוותים מלאי מוטיבציה ורצון לעמוד בכל הדרישות. הצוות מפתח רעיונות יצירתיים לתפקוד בשעת חירום ומטמיעה את הנהלים בכל מקום ואצל כולם, זה לא מובן מאליו יש כאן תרבות של שעת חירום ורואים אותה בכל מקום".

בצוות שע"ח (שעת חירום) של כרמל שותפים, מיתי אשכנזי מפקחת הסיעוד, ניר רוגר מנהל הביטחון וסגנו ליאב חיים, עוז יאיר מנהל המערך הלוגיסטי, יהודית שוורץ מנהלת או"ש ומחשוב ואת כולם מחברת מעדכנת ומפעילה שרה קידן מזכירת הצוות.

בצילום – צוותי כרמל בבקרת המוכנות
צילום - אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!