כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 14.02.2018

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

חץ לפנים

חץ פלדה נדיר באורך 60 ס"מ חדר את פניו של נתנאל וכמעט הרג אותו. בניתוח חירום בבית חולים כרמל שלף ד"ר גוסטבו מויאגר את החץ המסוכן והציל את נתנאל.

ד"ר מויאגר מכרמל ונתנאל במחלקה לאחר הניתוח

"אני מרגיש שקיבלתי את החיים שלי בביה"ח כרמל במתנה" אמר נתנאל. "זה היה מאוד מסוכן וקרוב למוות, אני שמח שהצלחנו להציל אותו" אמר ד"ר מויאגר.

נתנאל בן ה 28 תושב הצפון לא ידע מאיפה זה הגיע אליו, השוק היה מושלם. חץ פלדה המשמש לצייד כרישים ובעלי חיים גדולים נורה אליו מטווח קצר ישר לכיוון ראשו חדר את הפנים וכמעט הרג אותו.

נתנאל שהיה עם רכבו בצומת חורב החזיק את החץ הארוך שהיה תקוע לו באמצע הפנים מהלחי ויצא מהלסת התחתונה, ורץ במהירות תוך קור רוח מדהים היישר לידיו של האח מלאליק בחדר המיון של ביה"ח כרמל.

מאליק רוחנא כבר 35 שנה משמש כאח אחראי בחדר המיון של כרמל, ועד היום הוא לא זוכר מקרה כזה.

"פתאום אני רואה בחור צעיר רץ לעברי כשהוא ומחזיק חץ ענק שתקוע לו בפנים, חשבתי שאנחנו בסרט וזה לא אמיתי מספר מאליק. "הרגשתי איך כל הפה שלי מתמלא בגושי דם גדולים ואני נחנק מספר נתנאל, בקושי עמדתי על הרגליים אבל ידעתי שאני בכרמל ונמצא בידיים הכי טובות שיש".

האח מאליק שהוא במקרה גם צייד חובב זיהה כי מדובר בחץ מאוד מסוכן והטיס את נתנאל לתוך חדר ההלם במיון תוך שהוא מזעיק את כל הצוות המקצועי.

מנהל יחידת פה ולסת של כרמל ד"ר גוסטבו מואיגר שהגיע מיד למקום ביקש להרדים את נתנאל ושלח אותו לביצוע בדיקות סיטי מקיפות בהרדמה.

צילומי הסיטי תלת מימד הדהימו את ד"ר מואיגר והצוות. "ראינו את חץ הפלדה הענק בגודל 60 ס"מ ועובי של 70 מ"מ חודר מלחי ימין עובר את הפה והלסת התחתונה ויוצא החוצה. זה היה פשוט נס איך החץ לא פגע במוח, בעיניים או באיברים קריטיים הנמצאים בראש" עדכן ד"ר מויאגר.

צילום הסיטי כשהחץ נעוץ בפנים

אבל כאן לא נגמרה הדרמה. בתחקיר שעשה ד"ר מויגר כדי להוציא את החץ, התברר כי חץ הפלדה מורכב משני חלקים מחוברים בהברגה צמודה. החלק העליו משמש לחדירת החץ לגוף אולם החלק הקדמי אמור להיפתח בתוך גוף החיה אותה צדים, כשהוא נפתח עם חצים קטנים וחדים בצורת פטריה שננעצת ותופסת את החיה צורה שלא נתנת לשחרור. "אם פטריית החיצים היתה נפתחת חלילה, היא היתה קורעת לנתנאל את כל אברי הפנים וכלי הדם הגדולים של הצוואר הסביר ד"ר מויגר. במקרה כזה זה עניין של דקות ספורות עד שהוא היה מדמם למוות".

בניתוח חירום תפס ד"ר מויגר את פטריית החצים שלא תיפתח ובאמצעות ציוד כירורגי עדין ומדוייק הוא שלף את חץ הפלדה החוצה.

"בניתוח ביצענו שחזור מדוייק של כל רצפת הלסת התחתונה תוך שאנו מקפידים לשמור לנתנאל על היכולות לאכול לשתות ולדבר", הסביר ד"ר מויגר.

לאחר ניתוח החירום שערך 3 שעות הועבר נתנאל לחדר ההתאוששות. בתום התאוששות של מספר שעות הוא נבדק שוב על ידיד צוות מומחי בית החולים והועלה להמשך טיפול במחלקת אף אוזן גרון של בית החולים.

ההתאוששות של נתנאל היתה מדהימה וכבר למחרת הוא חזר לשבת על המיטה במחלקה והחל לדבר עם רופאיו.

לאחר שורת בדיקות מקיפות שערך לו ד"ר מויאגר וצוות המחלקה הוגש לנתנאל מעדן גבינה כדי לבדוק האם יכולות האכילה והשתיה שלו ניצלו מחץ הפלדה. נתנאל אחז בקופסת הגבינה בעדינות תוך שכולם בוחנים אותו ומחכים, אכל קצת גבינה, שתה מעט תה חם כשכולם סביבו מתרגשים ומוחאים לו כפיים.

"אני חושב שקרה לי נס ואלוהים אוהב אותי שנשארתי בחיים, סיפר בהתרגשות נתנאל, אני חייב לציין את הצוות המיוחד כאן בבית החולים כרמל, זה התחיל מהמיון המקצועי דרך חדר הניתוח, הטיפול המסור של ד"ר מויאגר וכל צוות הסיעודי המדהים שסביבי כל הזמן. אין לי מילים להודות לכל צוות הנהדר כאן בכרמל, הם פשוט הצילו לי את החיים, ועל כך אני אודה להם כל חיי".

בצילומים:
ד"ר מויאגר מכרמל ונתנאל במחלקה לאחר הניתוח
צילום הסיטי כשהחץ נעוץ בפנים
קרדיט – צילום אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!