כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 07.01.2019

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

החלימה מסרטן צוואר הרחם וילדה

לילך ילדה השבוע במרכז הרפואי כרמל, תינוק מקסים ובריא לאחר שעברה כריתה מלאה של צוואר הרחם בעקבות סרטן צוואר הרחם. לילך היא מהבודדות בישראל והאישה השביעית במספר בכרמל שילדה תינוק בריא לאחר כריתה מלאה של צוואר הרחם.

בעזרת כרמל - ניצחה את הסרטן וילדה

לאחר שנים של המתנה, לאחר ניתוח אונקולוגי גדול ומורכב וללא וצוואר רחם. הצליחה לילך מהקריות בעזרת ליווי וטיפול מקצועי במרכז הרפואי כרמל ללדת תינוק בריא ומחייך. פרופ׳ עופר לביא מנהל מערך נשים ויולדות בכרמל "יש כאן רפואה מותאמת אישית של צוות רב מקצועי גדול ומיומן, שליווה את לילך מגילוי המחלה והניתוח ועד ללידה המוצלחת, זאת לידה עם מסר של אופטימיות ורגע מאושר לכולנו״.

כשהיא מחבקת חזק את תינוקה החדש, מוקפת בזרים ובהמון אהבה במחלקת יולדות במרכז הרפואי כרמל, לילך אורן לא מפסיקה לחייך מאושר. "מבחינתי כל מה שעבר עליי זה נס אחד גדול, אני פשוט לא מפסיקה לחשוב מה היה קורה אילולי נפגשתי עם הצוות של בית חולים כרמל, ואילו הקשבתי לרופא שגזר עליי להוריד את כל הרחם, ולוותר על החלום להיות אימא".

לילך ילדה השבוע במרכז הרפואי כרמל, תינוק מקסים ובריא לאחר שעברה כריתה מלאה של צוואר הרחם בעקבות סרטן צוואר הרחם. לילך היא מהבודדות בישראל והאישה השביעית במספר בכרמל שילדה תינוק בריא ושלם לאחר כריתה מלאה של צוואר הרחם. המרכז הרפואי כרמל נחשב ממרכזי המצוינות המובילים בארץ בתחום הטיפולים משמרי הפריון בנשים חולות סרטן.

הכל התחיל לפני 6 שנים אז בבדיקת פאפ סמיר שגרתית, גילו הרופאים אצל לילך אורן בת ה- 36 מהקריות נגעים חשודים לסרטן צוואר הרחם. "עברתי 2 ניתוחים קטנים וחשבתי שסיימתי עם זה, מספרת לילך. אבל אז התגלה שוב הסרטן, אבל הפעם הוא חזר כשהוא הרבה יותר גדול ומסוכן".

סיגל פנתה למרכז רפואי גדול ומוכר, שם המליצו לה מומחי המרכז כי בעקבות הגידול הסרטני עליה לעבור ניתוח מלא של הסרת כל הרחם. "כשהבנתי שכנראה לא אוכל להיות אמא לעולם, חשכו עיניי, מספרת לילך. החלטתי שאני לא מוותרת ונלחמת ללדת". לילך פנתה לפרופ' עופר לביא לייעוץ נוסף לפני הניתוח. פרופ' לביא שימש אז כמנהל היחידה לגינקואונקולוגיה בבית החולים כרמל.

"פרופ' לביא היה בשבילי קרן אור באפילה, מספרת לילך. הוא הציע לי להשאיר את הרחם. לעבור כריתה רק של צוואר הרחם, לבצע שימור של חלקי השחלה בהקפאה, ולבוא לאחר ההחלמה ללדת כאן בכרמל. הייתי בשוק שיש בכלל אפשרות כזאת, והחלטתי שאני מאמינה הולכת עם בית החולים כרמל ופרופ' לביא עד הסוף, בסופו של דבר לשמחתי, התברר שצדקתי".לילך התינוק

הלידה הראשונה בישראל של יולדת לאחר ניתוח ראדיקאלי בצוואר הרחם קרתה בכרמל ביולי 2009 והתינוקת הראשונה שנולדה, אריאל, היא כבר תלמידה גדולה ומוצלחת בביה"ס בכרמיאל.

עד היום רק נשים בודדות הצליחו ללדת בישראל לאחר ניתוח אונקולוגי של הסרה רדיקאלית של צוואר הרחם בשל ממאירות. בית חולים כרמל נחשב כחלוץ ומוביל בתחום, הוא מקבל הפניות לטיפולים וייעוצים בתחום מחולות ורופאים מכל רחבי הארץ. והיולדת לילך, היא כבר היולדת השביעית שילדה בהצלחה לאחר ניתוח והסרת צוואר הרחם בכרמל.

"זאת לא רק הלידה שעברה כאן בהצלחה, מסביר מנהל מחלקת נשים ויולדות בכרמל פרופ׳ עופר לביא. מדובר כאן בליווי מלא מקצועי וצמוד לאורך כל הדרך של כמעט כל היחידות המקצועיות שלנו בכרמל.

את האבחון וגילוי סרטן צוואר הרחם עברה לילך במרפאת צוואר הרחם שלנו בכרמל אצל ד״ר אפרים סיגלר מנהל היחידה. לאחר מכן כדי לעזור ללילך בכניסה להיריון נכנסה לפעולה יחידת הפריון המעולה של כרמל בניהולה של פרופ׳ מרתה דירנפלד וד"ר גיל פאר מהיחידה לשימור פריון שעזרו ללילך להגשים את החלום ולהרות.

לאחר ההיריון עברה לילך לידיהם האמונות של ד״ר ראובן קידר, ד״ר מוטי ברדיצ׳ב וד״ר אלי גוטרמן מובילי הצוות המיילדותי של כרמל שדאגו לעקוב אחריה ולשמור עליה צמוד ביחידה להריון בסיכון בכרמל עד לרגע הלידה. אפרופו היחידה להיריון בסיכון מציין פרופ' לביא, היא נבחרה השנה בדרוג המחלקות של הכללית כמחלקה הטובה ביותר בתחומה מבין כל המחלקות המקבילות בבתי החולים של הכללית בכל הארץ".

"הלידה המוצלחת של לילך, מסכם פרופ' לביא היא עוד דוגמא לרפואה מותאמת אישית לחולות סרטן צוואר הרחם שעד לא מזמן היתה בכלל מוותרת על האפשרות להיכנס להיריון. היום לשמחתנו בזכות הערכה נכונה וטיפול רב מערכתי ומקצועי של מערך נשים ויולדות בכרמל היא השיגה היריון ולידה מוצלחת תוך כדי שמירה על בריאותה. אני מעריך, אומר פרופ' לביא כי בעתיד הלא רחוק בעוד מספר שנים, עקב כניסת החיסון ל- HPV סרטן צוואר הרחם יעלם מהעולם ונוכל להשקיע את המאמצים שלנו בפתרונות ובמחקרים אחרים לטובת המטופלות שלנו".

ולילך, היא כבר מתרגשת ומתארגנת לברית המילה של התינוק החדש ומבקשת להעביר מסר לחולות האחרות.
"אני מבקשת מכן הנשים לא לוותר, אומרת לילך. גם כשאומרים לכן שאין סיכוי, לכו לשמוע חוות דעת נוספת. אל תוותרו על החלום ללדת ולהיות אמא גם אם חליתן בסרטן. אני שמחה ומודה לאלוהים שפגשתי את פרופ' לביא ואת הצוות הנפלא של כרמל. יש כאן אחיות וצוות סיעודי מדהים, היחס והטיפול יוצאים מן הכלל. אני כבר חלק מהמשפחה של כרמל. כולם מכירים אותי ומחבקים אותי בכל מקום. אני שמחה ומאושרת שבחרתי כרמל ומודה לכל הצוות המיוחד שליווה אותי לאורך כל הדרך, ועזר לי להגשים את החלום שלי להיות אימא. תודה לכולם מכל הלב".

 

 

בצילומים – לילך התינוק פרופ' לביא וד"ר ראובן קידר במחלקת יולדות בכרמל 
צילומים - אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות שימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית