כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 14.02.2022

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

לראשונה בצפון - ניתוח לב זעיר פולשני

ראשונים ובלעדיים בצפון. המחלקה לניתוחי לב במרכז הרפואי כרמל החלה לנתח את חולי הלב בשיטת ניתוח חדשנית המאפשרת ניתוח באמצעות חתך קטן וחוסכת את פתיחת כל בית החזה כפי שהיה מקובל עד היום.

אליהו ברקו עם ד"ר שרוני וד"ר לוינר במחלקה לניתוחי לב בכרמל. צילום - אלי דדון

בכרמל חדשנות שבאה מעומק הלב

"מדובר בבשורה לחולי הלב המתאימים. באמצעות השיטה החדשה אנו חוסכים מהחולים ניתוח וצלקת גדולים, פחות כאבים ודימום, והחלמה וחזרה לשגרה מהירים יותר", אומר ד"ר ארז שרוני מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה בכרמל

אליהו ברקו בן ה- 68 תושב הקריות כבר יושב ומחייך במחלקה לניתוחי לב שבמרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית.
רק לפני מספר ימים עבר אליהו את ניתוח הלב שלו בצורה הקטנה והחדשנית, והיום הוא כבר הולך על רגליו במחלקה מרגיש מצוין ובעוד מספר ימים הוא ישתחרר לביתו. 

"אני פשוט המום ממהירות ההחלמה שלי", מספר בהתרגשות אליהו. "אני מרגיש פחות כאבים, הצלקת שלי בחזה ממש קטנה, אני תודה לאל מרגיש הרבה יותר טוב ובעוד מספר ימים אני הולך לחזור הביתה וזה אושר גדול בשבילי". 

אליהו סבל מהיצרות קשה של המסתם האאורטלי עם הסתיידות קשה ביותר של המסתם מצב שחייב החלפה של המסתם באמצעות ניתוח לב פתוח.

ד"ר ארז שרוני מנהל המחלקה וד"ר דרור לוינר, מי שהביא את שיטה הניתוח החדשנית לכרמל מעדכנים כי שיטת הניתוח החדשה מתאימה בעיקר לחולים הנזקקים להחלפת מסתם אבי העורקים (האורטה). "אנו רואים ומנתחים בכל שנה עשרות חולים הזקוקים להחלפת מסתם. עד היום ובדרך כלל הניתוח המקובל להחלפת מסתם הוא באמצעות פתיחה מלאה של כל בית החזה מה שמשאיר צלקת גדולה יותר, מצריך יותר מנות דם, החלמה ושיקום ארוכים יותר וכמובן ישנן סכנות וחשש מזיהום עקב החתך הגדול יותר. היתרון המשמעותי שלנו בשיטה הניתוחית החדשה הוא כי באמצעות החתך הקטן יותר של עד כ- 5 ס"מ בלבד, הצלקת הניתוחית קטנה הרבה יותר, אנו נצרכים לפחות מנות דם ובעיקר ההחלמה והחזרה לשגרה של החולה מהירים ומוצלחים יותר".

ד"ר דרור לוינר מנהל השירות לניתוחי לב מתקדמים בכרמל. צילום - אלי דדון 

ד"ר דרור לוינר מנתח בכיר ומנהל השירות לניתוחי לב מתקדמים במחלקה בכרמל מסביר כי בשיטת הניתוח החדשה משתמשים בחדר הניתוח בכרמל בטכנולוגיה מתקדמת המאפשרת לבצע את הניתוח בצורה קטנה מדויקת יותר "ותמיד" מספר ד"ר לוינר "במהלך הניתוח אנו יכולים לעבור משיטת הניתוח הקטנה והחדשנית לשיטה הרגילה והמסורתית עם פתיחת כל בית החזה זה במקרה של הסתבכות או בעיות במהלך הניתוח וכך לחזור למקום הבטוח".

בישראל רק מעט מ- "מרכזי העל" הרפואיים והגדולים במרכז הארץ יכולים ומנתחים בשיטה הזו. המרכז הרפואי כרמל הינו הראשון והבלעדי בצפון המסוגל ובעל הידע והניסיון לביצוע הניתוח הזעיר בצורה מוצלחת.  

חדר הניתוח בניתוח לב. צילום - אלי דדון

במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית נותחו עד היום כבר מספר חולים בשיטה החדשה.
הניתוחים עברו כולם בהצלחה רבה והמטופלים שוחררו לביתם להמשך מעקב בקהילה ושיקום לב על פי הצורך. 

עוד מעדכן ד"ר לוינר כי תוצאות הניתוח הקטן זהות לתוצאות הניתוחים הגדולים יותר, וכי שיטת הניתוח הקטן והחדשנית מתאימה למרבית החולים הנדרשים להחלפת המסתם האאורטלי.

"הניתוח החדש הוא עוד צעד בדרך של המחלקה למקום הטבעי שלה בראש החץ של המחלקות לניתוחי לב בארץ" אומר ד"ר לוינר.

ד"ר ארז שרוני מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה בכרמל. צילום - אלי דדון 

מנהל המחלקה ד"ר ארז שרוני אומר כי " אנו שמחים להעניק עוד שדרוג מתקדם בשירות ובמגוון הניתוחים שלנו. המחלקה לניתוחי לב בכרמל מעניקה מענה לכל סוגי ניתוחי הלב המורכבים ביותר עם מעטפת מקצועית ובעיקר יחס אישי השם את המטופל במרכז". 

והמנותח אליהו הוא מתאושש יפה במחלקה מחייך לכולם ומודה לצוות.
"שמעתי שבכרמל הכי טובים בלב אז בחרתי בכרמל, הטיפול שקיבלתי כאן במחלקה פשוט מדהים", מספר אליהו. "יש כאן צוות סיעודי שעטף אותי מכל הכיוונים עם יחס שאין דברים כאלה. צוות הרופאים היה קשוב אליי ולמשפחה שלי כל הזמן. הם תמיד היו זמינים וענו לי כל שאלה. החלום שלי זה לחזור במהירות לשני נכדים שלי הם אלו שמביאים לי שמחה גדולה בלב. ואתם בכרמל אין לי מילים להודות לכל צוות המחלקה אתם באמת טובים מכל הלב".

 

 

בתמונות:
אליהו ברקו עם ד"ר שרוני וד"ר לוינר במחלקה לניתוחי לב בכרמל
ד"ר ארז שרוני מנהל המחלקה לניתוחי לב וחזה בכרמל
ד"ר דרור לוינר מנהל השירות לניתוחי לב מתקדמים בכרמל
חתך הניתוח הקטן
חדר הניתוח בניתוח לב
קרדיט צילום – צילום אלי דדון 
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!