כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 07.02.2022

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

בכרמל תומכים בנפגעות טראומה מינית

בכרמל נותנים תשומת לב מיוחדת לנפגעות טראומה מינית. הן סובלות מבעיות פוריות פי 2 מבאוכלוסייה הרגילה ו- 30% מקבוצת הנפגעות סובלות מקושי להיכנס להיריון.

ד"ר פדואה פרופ לביא וד"ר גליה אורון. צילום - אלי דדון

בכרמל תומכים בנפגעות טראומה מינית 

פרופ' עופר לביא מנהל מערך נשים ויולדות בכרמל, "הרופאים הגניקולוגים צריכים להיערך באופן מיוחד לטיפול בפוסט טראומה של נפגעות הטראומה המינית". 

במרכז רפואי כרמל שמים דגש על הענות לצרכי מגוון המטופלים והמטופלות הנזקקים לשירותו.

במחלקות מערך נשים במרכז רפואי כרמל הכוללות את מחלקת נשים, מחלקת יולדות ויחידת הפוריות, הוחלט על מתן תשומת לב ייחודית לטיפול הגניקולוגי בנשים – נפגעות טראומה מינית בעברן.

מדובר בנשים המגיעות לבית החולים לקבלת מגוון טיפולים כגון טיפולי פוריות, טיפולים הקשורים בהריון ולידה, ועוד.

ד"ר פדואה בהרצאה. צילום - אלי דדון

לשם כך, הוזמנה ד"ר אנה פדואה, רופאה גניקולוגית מייסדת היפ"ם – החברה הישראלית לאבחון טיפול ומניעה של פגיעה מינית, להרצאה הקשורה בסוגיות רפואיות בשורדות פגיעה מינית.

מטרת ההרצאה הייחודית היתה להרחיב מודעות וידע בהקשר למתן טיפול רפואי תואם לצרכים ולרגישות של נשים אלו על מנת שהבדיקה הגניקולוגית לא תעורר או תשחזר את הטראומה המינית מן העבר. 

ד"ר גליה אורון מנהלת יחידת הפיריון וה IVF בכרמל מעדכנת כי מתוך תוצאות מחקרם של וידר - כהן וקוזלובסקי (2020) שבדקו מעל 6000 נשים עולה כי נשים שעברו פגיעה מינית בשכיחות גבוהה פי 2 לבעיות פוריות, 30% מקבוצה זו סובלות מקושי להרות, יתרה מכך כשמדובר בפגיעה מתמשכת על ידי אדם מוכר  עולה שעור קשיי הפריון ל55%.

פרופ עופר לביא מנהל מערך נשים ויולדות בכרמל 

לדברי פרופ' לביא, מנהל מערך נשים בכרמל, יש חשיבות רבה להערכות מוקדמת של הרופאים הגניקולוגים כאשר מדובר בבדיקת נפגעת טראומה מינית משום שנפגעות אלו, זקוקות להתייחסות ייחודית התואמת למצב הפוסט טראומתי.

ד"ר אורון, מוסיפה שנשים אלו מגלות פגיעות ורגישות במהלך הבדיקה, לכן יש חשיבות רבה למאפייני השיח עמן ולמתן אינפורמציה לפני כל פעולה בכדי להבין באופן מדוייק ככל האפשר את נקודות הרגישות של כל מטופלת.

ד"ר נירית פלביצקי העוס"ית של יחידת הפיריון  

ד"ר נירית פליבצקי, העובדת הסוציאלית במרפאת פוריות, מציינת כי ההרצאה נגעה באופן עמוק ומקיף בכל נושא ההתמודדות עם טראומה מינית, בהקשר לקבלת טיפול גניקולוגי.

המרצה, ד"ר פדואה, הדגישה את החשיבות שבטיפול ב"גובה העיניים" ושיתוף המטופלת בתהליך, במטרה להפחית חרדה. זאת בנוסף למתן מידע ברור והבנת תגובות פיזיות ורגשיות הקשורות בהתמודדות עם השלכות האירוע הטראומתי על המטופלות. 

ד"ר פלביצקי מסכמת אומרת כי "אין ספק שהרחבת הידע והרגישות של הצוות הרפואי עשוי למנוע מצבי תסכול של הצוות בבואם לטפל במטופלות נפגעות טראומה מינית ולהעלות את שביעות הרצון של שני הצדדים מההתערבות הרפואית".

 

בתמונות:
ד"ר פדואה פרופ לביא וד"ר גליה אורון
ד"ר פדואה בהרצאה
פרופ עופר לביא מנהל מערך נשים ויולדות בכרמל
ד"ר נירית פלביצקי העוס"ית של יחידת הפיריון
קרדיט צילום – צילום אלי דדון 
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!