כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 16.08.2018

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

לראשונה בדיקות סקר להפטיטיס ביוזמת פרופ' צוקרמן מכרמל

בדיון "שולחן עגול" במלון קרלטון בהרצליה בשיתוף פרופ' צוקרמן מכרמל, החברה הישראלית לחקר הכבד ומשרד הבריאות הוחלט על קיום בדיקות סקר למחלת ההפטיטיס C ומאמץ אינטנסיבי למגר את המחלה בישראל עד 2030.

פרופ' אלי צוקרמן מנהל יחידת הכבד וד"ר ריאד מנהל המחלקה הכירורגית א' מכרמל בכנס. צילום - אלי דדון

בכרמל נלחמים בהפטיטיס

לאחר שנים של המתנה וציפייה הוחלט כי תבוצע בדיקת סקר (screening) להפטיטיס C בקבוצות סיכון בישראל ותינקטנה פעולות לאיתור חולי HCV במסגרת קופות החולים. מי שאחראי, דחף ויזם את הוצאת החלטה והבשורה הגדולה הוא פרופ' אלי צוקרמן מנהל יחידת הכבד בבית חולים כרמל המשמש גם כיו"ר החברה הישראלית למחלות כבד.

על מנת לקדם את נושא האלימינציה של הפטיטיס C בישראל, אורגן דיון "שולחן עגול" במלון קרלטון בהרצליה בשיתוף פרופ' צוקרמן מכרמל, החברה הישראלית לחקר הכבד ומשרד הבריאות. בדיון השתתפו פרופ' הומי רזבי וגב' שרה בלייך מומחים בתכנון וניהול תכניות מיגור מחלות כבד ויראליות ברמה לאומית, נציגים בכירים של קופות החולים, משרד הבריאות, מומחים בבריאות הציבור, נציגי איגוד רופאי המשפחה, נציגי עמותת החולים, נציגי קצין רפואה ראשי של צה"ל  ורופאי שירות בתי הסוהר נוספים, נציגי המעבדות לווירולוגיה של משרד הבריאות ומומחי הכבד הבכירים בארץ. לאחר דיון ער וסוער הוחלט על קיום בדיקות הסקר למחלת ההפטיטיס C והוחלט כי ייעשה מאמץ אינטנסיבי למגר את המחלה בישראל עד 2030, על פי הצהרת המטרות של ארגון הבריאות העולמי (WHO) הצהרה שעליה חתום נציג משרד הבריאות וכיום המשנה למנכ"ל המשרד, פרופ' יתמר גרוטו.

פרופ' צוקרמן המשמש גם כמנהל מכון הכבד במחוז חיפה של הכללית בלין מעדכן עוד כי הכינוס השנתי האחרון של החברה הישראלית לחקר הכבד באילת שנמשך 3 ימים היה עשיר ומגוון במיוחד ואליו הוזמנו אורחים מחו"ל ואורחים מרצים מהארץ ביניהם ד"ר ריאד חדאד מנהל המחלקה הכירורגית א' בכרמל שנתן מול כל הפורום המכובד הרצאה מרתקת ומקצועית על ניתוחי כבד בחולים עם סרטן כבד ראשוני (Hepato-Cellular Carcinoma). בנוסף בכינוס הוצגו הקווים המנחים המעודכנים לטיפול בהפטיטיס C, כבד שומני ובנזק כבדי מתרופות.

היחידה למחלות כבד של כרמל הציגה 3 עבודות מחקר מתקדמות, 2 מהן על ידי ד"ר אייל אשכנזי בנושא יתר לחץ דם פורטלי ראשוני בישראל, עבודה שגם זכתה לפרס ההצגה המצטיינת וטיפול בדליות ושט מונחה על פי תגובה לפרופנולול. עבודה נוספת הדנה בנושא איתור חולי HCV במחוז של הכללית הפנייתם לטיפול והדרכים להתגבר על המכשולים הרבים - הוצגה על ידי גב' אורלי אזולאי המובילה את ביצוע העבודה עם צוות היחידה.

בסיכום הפעילות אמר פרופ' צוקרמן כי "אין ספק כי יחידת הכבד של כרמל בשיתוף המחלקות הכירורגיות וגופי המחקר בכרמל תורמת רבות ברמה הארצית והבינלאומית למלחמה במיגור מחלת הפטיטיס, ובשיפור מתמיד באיכות  חייהם של חולי הכבד".

 
בצילום – פרופ' צוקרמן וד"ר ריאד מכרמל בכנס – צילום אלי דדון

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית