כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 06.06.2022

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

הורעל מדג המוות ובכרמל הצילו אותו

פרוסת דג תמימה, שהתבררה כדג אבו נפחא, איימה לחנוק ולשתק למוות את משה מטירת הכרמל. זיהוי מהיר של צוות חדר המיון של בית חולים כרמל יחד עם טיפול אינטנסיבי ומקצועי של היחידה לטיפול נמרץ והמחלקה הפנימית הצליחו להציל את חייו של משה.

משה והצוות הרפואי שטיפל בו. צילום - אלי דדון

ניצל מדג המוות בכרמל

הדג התמים אותו הוא אכל התברר כדג אבו נפחא המסוגל באמצעות הרעל המיוחד שבו לשתק את שרירי הנשימה ולגרום לאוכל אותו לחנק ומוות תוך שעות. רק זיהוי מהיר של צוות חדר המיון של בית חולים כרמל יחד עם טיפול אינטנסיבי ומקצועי של היחידה לטיפול נמרץ והמחלקה הפנימית הצליחו להציל את חייו של משה.

"חשוב לשים לב ולא לאכול דגים לא מזוהים ולא מוכרים, זה היה יכול להיגמר באסון אני שמח שהצלחנו להציל את משה". אומר מנהל חדר המיון של כרמל ד"ר סלים חלבי. 

כבר 5 שנים ברציפות שמשה כהן תושב טירת הכרמל פותח את הבוקר שלו בהליכת בריאות על חוף הים בחיפה. משה בן ה- 68 כבר ראה הרבה מציאות והפתעות על חוף, רק שהפעם הדג הגדול שפרפר וקפץ לו על החוף קרץ לו במיוחד.

" פתאום ראיתי מולי דג גדול מבריק ויפה יוצא מהמים, וחשבתי שיהיה מעניין לטעום ממנו לארוחת צהריים", מספר משה. רק שמשה לא ידע שהדג היפה והמבריק הוא לא אחר מדג אבו נפחה, דג מסוכן מאוד לאכילה היכול גם לגרום למוות למי שאוכל אותו.

דג האבו נפחא כפי שצילם אותו משה 

דקות ספורות אחרי שסיים משה לטגן את הדג ולאכול חתיכה ממנו הוא כבר התחיל להרגיש סחרחורת אבל לא קישר את הבעיה לאכילת הדג. "פתאום הרגשתי איך כל העולם מתחיל להסתובב סביבי", מספר משה. "הרגשתי שאני נחנק ואין לי אויר ולא הבנתי ממה זה, מיד אמרתי לאשתי שתיקח אותי דחוף לבית חולים".

במלר"ד (מרכז לרפואה דחופה) בית חולים כרמל (המחלקה לרפואה דחופה) התלונן משה על בחילות וסחרחורות אבל לא סיפר על הדג שהוא אכל. הצוות הרפואי התחיל בבדיקות שגרה ובטיפול סימפטומטי לטיפול בבחילות. עד שעיניה החדות של האחות ליהי עינב אחות חדר המיון קלטו שמשהו כאן לא רגיל.

"הרגשתי שמשהו אצל משה לא הולך כמו אצל חולה רגיל עם כאבי בטן, מספרת האחות ליהי הוא התחיל להחוויר, הוריד סטורציה  ונראה שהוא הולך לאבד את ההכרה".

ליהי זיהתה כי יש כאן מקרה חירום ומיד הזעיקה את רופא המיון ד"ר רביע הלון שבדק ותשאל את משה. ד"ר הלון הבין שמדובר במקרה לא רגיל וקרא להתייעצות גם את הרופא הבכיר והאחראי במיון ד"ר מוחמד גנאיים.

האחות יפעת אלון וד"ר רביע הלון בחדר ההלם בכרמל. צילום - אלי דדון

ד"ר הלון מספר, "משה התחיל להתדרדר לנו מול העיניים ותחקרנו אותו מכל הכיוונים ולא מצאנו משהו מיוחד, עד שפתאום הוא סיפר לנו על דג חדש שאכל היום בצהריים דג שאותו הביא מחוף הים. שאלנו אותו עם במקרה יש לו תמונה של הדג והוא הראה לנו את תמונת הדג שצילם בחוף הים".

כאן קפץ ד"ר גנאיים שהכיר את דג האבו נפחא והבין שמדובר במצב חירום מסכן חיים.

מדובר ברעל מסוכן ביותר הנמצא בבשר הדג, רעל הגורם לשיתוק שרירים ומסוגל לשתק את שרירי הנשימה עד למצב של חנק ומוות.

צוות המלר"ד יצר קשר עם טוקסיקולוג בית החולים, ד"ר אופיר נבון שהנחה מיד את הצוות להיערך למצב חירום, להכין חדר הלם, ולהתכונן להעברת החולה בדחיפות ליחידה טיפול נמרץ.

מצבו של משה המשיך להתדרדר במהירות, וצוות המיון העביר אותו בדחיפות לחדר ההלם שם החלו הצוותים הרפואיים בטיפולים אינטנסיביים יותר כדי לייצב אותו תוך כדי הכנות להעברתו ליחידה לטיפול נמרץ. 

חלק מרכזי בהצלת חייו של משה היה בזיהוי המהיר של האחות ליהי במיון ובקשר ההדוק בין הצוות הסיעודי ובין הרופאים במיון.

"כשמונפים הדגלים האדומים ונדלקות נורות האזהרה, שיתוף הפעולה המצוין והאמון השורר בין הצוות הסיעודי לרפואי במלר"ד (מיון) באים מיד לידי ביטוי", מסבירה יפעת אלון מנהלת הסיעוד במלר"ד כרמל.  

"לעיתים מדובר רק בתחושת בטן, הרגשה שמשהו אינו כשורה. אבל הודות לחיבור המיוחד בין הצוות הסיעודי ובין הצוות הרפואי, נוצרה שפה משותפת. בזכות ההבנה הזאת וההקשבה ההדדית ניצלים חיים רבים.

הזיהוי של האחות ליהי כי המטופל שלה מדרדר במהירות, התגובה המהירה של דר' הלון לקריאתה של ליהי וההתעקשות של ד"ר גנאים שהביאה לגילוי של סוג הדג הם אלה שהצילו את חייו של מר כהן. בנוסף ברצוני לשבח את שיתוף הפעולה הנפלא והמהיר בין המלר"ד ובין מחלקת טיפול נמרץ". מסכמת מנהלת הסיעוד במיון יפעת אלון.

דג אבו נפחא ממנו אכל משה הוא דג ממשפחת הנפוחיתיים הוא ידוע ביפן כדג הפוגו ונחשב למעדן. עם השנים הפכו דגי האבו נפחא לאטרקציה של ממש בשל יכולתם לגדול עד פי שניים ושלושה מגודלים המקורי. עם זאת, יש במשפחה זו עשרות סוגים, חלקם כלל לא מוכרים לאדם, ובמצבם הרגיל אותם דגים לא ייראו מיוחדים או מסוכנים במיוחד. עובדה זו היא גם המקור לסכנה מהדג הזה. כחלק ממערכת ההגנה שלו, גופו של האבו נפחא מכיל גם רעל קטלני, טטרודוטוקסין, אשר מי שבא איתו במגע עלול להימצא בסכנת חיים. כבר היו לא מעט פעמים בהן בני אדם משו מן המים דג אבו נפחא מבלי לדעת שהוא כזה, אכלו ממנו ונפגעו פגיעה חמורה עד כדי מוות.

אחרי שהועבר מהמיון משה הורד במהירות ליחידה לטיפול נמרץ שם החל מיד הצוות המקצועי לעבוד עליו כדי להחזיר אותו לחיים.

מירה שטרית מנהלת הסיעוד ביחידה לטיפול נמרץ מספרת. "קיבלנו את משה עם אבחנה מאוד ברורה ומסודרת מהמיון מה שהקל עלינו את הקבלה והטיפול בו. משה הגיע אלינו כשהוא מונשם וכשהרעל כבר החל לשתק לו חלקים מסוימים בגוף. מיד התחלנו טיפול אינטנסיבי איתו כשצוות רפואי מקצועי צמוד אליו 24/7".

משה טופל במסירות במשך 4 ימים ביחידה לטיפול נמרץ בכרמל שכשהוא מורדם ומונשם ובסופם הוא החל להגיב לטיפול התאושש כשהצוות גומל אותו ממכונת ההנשמה.

לאחר שהתאושש עוד מעט עלה משה להמשך מעקב וטיפול ביחידה לטיפול מוגבר במחלקה הפנימית א'1

"אני מודה לצוות הנהדר של כרמל שהצילו לי את החיים", אומר משה כשהוא מתאושש ומחייך במחלקה. "יש כאן צוות מסור בצורה בלתי רגילה, צוות של מקצוענים עם נשמה ונתינה מיוחדת. אני כבר מחכה לחזר לשגרה לחזור למשפחה ולנכדים המתוקים שלי. מה שבטוח", אומר משה "אני אמשיך ללכת על שפת הים אבל אני כבר לא אגע יותר בדגים שאני לא מכיר, זאת ממש סכנת חיים".

 

 

בתמונות:
משה והצוות הרפואי שטיפל בו
האחות יפעת אלון וד"ר רביע הלון בחדר ההלם בכרמל
משה כהן מחלים במחלקה בכרמל
דג האבו נפחא כפי שצילם אותו משה
קרדיט צילום – צילום אלי דדון 
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש​

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!