כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

סדנה ייחודית של לימוד פיזיותרפיה נשימתית ושליטה עצמית לחולי ברונכיאקטזיות

בסדנה שכוללת מספר מפגשים, החולים לומדים ומתרגלים מגוון שיטות של ניקוז ריאתי. באמצעות שיטות אלו, המטופלים משיגים ניקוי של דרכי האוויר מהפרשות ובכך נמנעות התלקחויות וזיהומים ריאתיים והחולים מגיעים ליכולת שליטה עצמית במחלה.

מימין ד"ר שטיינברג ונעמה יערי

​נושמים לרווחה

ניקוז ריאתי ("פיזיותרפיה נשימתית") הוא הבסיס לטיפול במחלת הברונכיאקטזיות.

בכנס הברונכיאקטזיות העולמי שנערך השנה במילאנו איטליה הציגה נעמה יערי, פיזיותרפיסטית מהמרכז הרפואי כרמל, תוצאות סדנה ייחודית ללימוד פיזיותרפיה לחולי ברונכיאקטזיות.

הסדנה כללה מספר מפגשים בהם הוצגה המחלה והטיפול בה לחולים, וכמו כן החולים למדו ותרגלו מגוון שיטות של ניקוז ריאתי. באמצעות שיטות אלו, המטופלים משיגים ניקוי של דרכי האוויר מהפרשות ובכך נמנעות התלקחויות וזיהומים ריאתיים. באמצעות הסדנה הצליחו המטופלים להגיע ליכולת שליטה עצמית במחלה ומניעה של התלקחויות.

בעקבות הסדנה הראשונה מתוכננות להתקיים סדנאות דומות של לימוד פיזיותרפיה נשימתית ושליטה עצמית במחלה לחולים עם ברונכיאקטזיות. העבודה נעשתה ע"י מכון פיזיותרפיה ומכון הריאות של ביה"ח.
שותפים לעשייה המוצלחת צוות מכון הפיזיותרפיה במרכז הרפואי כרמל, ובראשם דבורה ישראלי וורד מועלם, מכון הריאות בכרמל - ד"ר מיכל שטיינברג - אחראית תחום ברונכיאקטזיות, פרופ' יוחאי אדיר - מנהל המכון, ומרפאת הריאות במחוז - מנהלת הסיעוד לריסה בוים וצוות האחיות.

ד"ר מיכל שטיינברג, אחראית תחום ברונכיאקטזיות במרכז הרפואי כרמל, מוסיפה: "הבעיה הבסיסית של חולי ברונכיאקטזיות היא הצטברות הפרשות, וכתוצאה זיהומי ריאות. על ידי ניקוז ריאתי ניתן "לשבור את המעגל" של הצטברות ליחה וזיהומים, ולכן פיזיותרפיה נשימתית היא הבסיס לכל תכנית טיפולית בברונכיאקטזיות. אנחנו גאים לתת מענה רב תחומי לחולים במחלה זו, שעד לא מזמן לא היה הרבה ידוע עליה".

בשנים האחרונות הצטבר ידע רב ושיטות טיפוליות מתפתחות, כמו גם מחקרים קליניים הבודקים טיפולים במחלת הברונכיאקטזיות. הסדנה נותנת כלים בידי המטופל להתמודדות עצמית.

 

בצילום – מימין ד"ר שטיינברג ונעמה יערי – צילום אלבום פרטי
* כל התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית