כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

זוכרים את פרופ' תיאודור ינקו ז"ל, שהקים ייסד בנה וניהל את מחלקת הילדים של כרמל

בטכס מרשים ומכובד במחלקת הילדים בבית החולים כרמל נפרדו וחשפו את תמונתו של פרופ' ינקו ז"ל. "פרופ' ינקו הטביע את חותמו לאורך השנים בכל פינה במחלקה ואין ספק שהוא חקוק אצל כולנו כדמות מיוחדת ואצילה" אמר מנהל המחלה פרופ' פילר.

משפחתו של פרופ' ינקו ז"ל עם צוות ביה"ח ומחלקת ילדים בטכס

זוכרים את פרופ' ינקו

בטכס מרשים ומכובד במחלקת הילדים בבית החולים כרמל. בנוכחות הנהלת ביה"ח, מנהל מחלקת ילדים פרופ' גיורא פילר וצוות המחלקה. בנוכחות אשתו דייזי ילדיו חברים ומוקירי זכרו נפרדו במחלקה וחשפו את תמונתו של פרופ' תיאודור ינקו ז"ל מי שהקים ייסד בנה וניהל את מחלקת הילדים של כרמל בהצלחה רבה מיום פתיחת בית החולים בשנת 1976 ולאורך עשרות שנים.

במהלך הטכס הודיע משפחתו על הקמת קרן מיוחדת לזכרו ועל שמו של פרופ' ינקו שתתמוך ותסייע למתמחים מצטיינים מהמחלקה בלימודי התמחות במקצועות הילדים בבתי חולים בחו"ל.

"זו היתה רוחו ורצונו של אבינו, הדאגה לדור העתיד ואנו שמחים לקיים אותה", אמר בנו ד"ר יגאל ינקו. פרופ' תיאודור ינקו  נולד בבוקרשט היה אסיר ציון ועלה מרומניה לישראל כרופא בשנות ה 60. הוא סיים שנת מחקר בלוס אנג'לס בבית חולים לילדים והתמקצע בתחום הפתולוגיה והמיקרוסקופיה אלקטרונית והיה אחד החלוצים והמובילים בישראל בשימוש במיקרוסקופ אלקטרוני והכניס את הנושא הייחודי הזה גם כיחידת מחקר צמודה למחלקה בכרמל.

פרופ' ינקו הגיע לביה"ח כרמל מבית חולים השרון שם שימש כסגן מנהל המחלקה ויחד עם קבוצת רופאים קטנה הקים את התשתית הראשונית למחלקת הילדים של כרמל.

מי שסייעו לו בהקמת המחלקה והיו מדור הראשונים והמובילים הם פרופ' נתן איש שלום שהיה סגנו לאורך שנים רבות ושימש כמנהל יחידת אורולוגית ילדים ופרופ' נתי צלניק מנהל יחידת נוירולוגית ילדים.

"פרופ' ינקו הטביע את חותמו לאורך השנים בכל פינה במחלקה ואין ספק שהוא חקוק אצל כולנו כדמות מיוחדת ואצילה" אמר מנהל המחלה פרופ' פילר.

פרופ' איש שלום הפליא בסיפורים מיוחדים ואישיים על האדם והרופא פרופ' ינקו. "הוא היה רופא בחסד עליון היתה לו עין קלינית מדהימה, הוא מעולם לא צעק או הרים את קולו במחלקה וכולם העריכו ואהבו אותו". פרופ' ינקו פעל והקים את כל היחידות הפועלות כיום במחלקה. את יחידת הריאות וה CF בניהולה של ד"ר גלית ליבנת לבנון. יחידה למחלות זיהומיות בניהולו של פרופ' משה אפרת, פתח וקידם את הפגייה המצטיינת של כרמל בניהולו של פרופ' אבי רוטשילד, הקים את השירות לנפרולוגיה בניהולו של פרופ' איש שלום. פרופ' ינקו היה מהראשונים שראה את בית החולים והמחוז כיחידה אחת גדולה ומרחבית. כחלק מראיה זו הוא דחף וסייע להקמת מרכזי בריאות הילד בקהילה כמו המרכז במרפאת ארמון המרכז בזבולון המרכז בטירת הכרמל ועוד.

פרופ' צלניק ציין את אהבת האדם המיוחדת של פרופ' ינקו "הוא היה אציל נפש חבר ואדם מיוחד משכמו ומעלה". מנהל כרמל ד"ר אבי גולדברג הודה למשפחתו של פרופ' ינקו על התרומה המיוחדת והקמת הקרן לזכרו ואמר כי "אין ספק כי דרך ההנצחה המיוחדת שבחרתם היא חלק ממורשתו ודרכו המיוחדת של פרופ' ינקו, המתמחים הם דור העתיד שלנו בשם המחלקה ובשם כל עובדי ביה"ח כרמל אנו מודים לכם ומעריכים את תרומתכם ויחד נזכור את פרופ' ינקו בליבנו לעד".

 

 

בצילום – משפחתו של פרופ' ינקו ז"ל עם צוות ביה"ח והמחלקה בטכס – צילום אלי דדון 
*התמונות חופשיות מזכויות לשימוש​

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית