כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 27.03.2022

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

בכרמל האבחון הכי מהיר לסרטן הריאות

הכי מהיר והכי מקצועי, שירות אבחון מהיר לסרטן הריאות בכרמל. בשירות האבחון המהיר שלנו בכרמל אנו מרכזים את כל הידע המקצועיות והטיפול המתקדם ביותר תחת קורת גג אחת.

צוות אבחון מהיר כרמל - פרופ' יוחאי אדיר פרופ' אדמונד סאבו ד"ר רונן גלילי וד"ר אמיר אברמוביץ. צילום - אלי דדון

בכרמל האבחון הכי מהיר לסרטן הריאות

מעל 70% מחולי סרטן הריאה מתגלים בשלבים מאוחרים מידי לטיפול וזקוקים כבר לניתוח. פרופ' יוחאי אדיר מנהל מכון הריאות בכרמל "בשירות האבחון המהיר שלנו בכרמל אנו מרכזים את כל הידע המקצועיות והטיפול המתקדם ביותר תחת קורת גג אחת, ויכולים תוך זמן קצר להגיע לאבחנה ולהציל חולי סרטן ריאות רבים". 

"אם יש לכם גורמי סיכון או אם אבחנו לכם נגע חשוד ואתם נמצאים בחשד או בסיכון לסרטן ריאה אל תהססו ואל תחכו. הגיעו אלינו מיד לכרמל ותקבלו אבחון מהיר אם תוצאות ותוכנית טיפול מפורטת בתוך ימים בודדים, זה יכול להציל את החיים שלכם".

פרופ יוחאי אדיר מנהל מכון הריאות בכרמל. צילום - אלי דדון

כך אומר פרופ' יוחאי אדיר מי שמשמש כמנהל מכון הריאות במרכז הרפואי כרמל מקבוצת כללית, מנהל המרפאה למחלות ריאה במחוז חיפה וג"מ (גליל מערבי) בכללית ויו"ר איגוד הישראלי למחלות ריאה.

נכון להיום סרטן הריאה הוא גורם המוות מספר אחד מסרטן בישראל ובעולם בגברים ובנשים. מדיי שנה מאובחנים בישראל כ- 2,500 חולים חדשים בסרטן ריאה, וכ-1,300 חולים מתים מהמחלה. לאבחון המהיר יש משמעות על תוחלת החיים ועל קביעת הגישה הטיפולית. רוב החולים בסרטן ריאה מאובחנים בשלב מאוחר (שלב 4) שבו הגידול כבר מפושט, ונתון זה מסביר את שיעור ההישרדות הנמוך יחסית, העומד על כ-20% בתום 5 שנים ממועד האבחון.

בשירות האבחון המהיר בכרמל חוברים יחד אנשי המקצוע הטובים ביותר מכל מקצועות הרפואה כמו מומחי מחלות ריאה, אונקולוגים, כירורגי חזה, מומחי דימות ורנטגן, וצוותי מעבדה וכולם דנים פרטנית בכל מקרה ומקרה כדי להגיע לאבחנה המקצועית המדויקת והמתואמת אישית לכל חולה וחולה.

פרופ אדמונד סבו מנהל המעבדה לפתולוגיה. צילום - אלי דדון

פרופ' אדמונד סבו מנהל המעבדה לפתולוגיה מעדכן כי באמצעות אבחון מולקולרי מתקדם הנמצא במעבדות כרמל יכולים מומחי בית החולים להתאים לחולים מאובחנים ומתאימים תרופות אימונולוגיות וביולוגיות חדשניות המתאימות בדיוק אישי רק אליהם לטיפול בגן המחלה הספציפי הנמצא אצלם.

"זאת קפיצת מדרגה ביכולות הטיפול שלנו. במקום לתת תרופות כלליות למחלה כמו עד היום, אנחנו יכולים כעת להעניק טיפול תרופתי ממוקד ומותאם אישית לחולה", מסביר פרופ' סבו.

ד"ר אברמוביץ במהלך ביצוע בדיקת ברונכוסקופיה. צילום - אלי דדון

גם בשלבי אבחון המחלה והנגעים החשודים נמצא כרמל בקצה הפירמידה באבחון המתקדם ביותר בישראל. ד"ר אמיר אברמוביץ מנהל יחידת ריאות פולשנית במכון הריאות מסביר "אם פעם על מנת להגיע לנגע חשוד כדי לקחת ממנו ביופסיה למעבדה, היינו צריכים לחתוך ולבצע פעולות פולשניות בחולה. כיום אנחנו מצוידים בכרמל בטכנולוגיית ניווט תלת מימד ה- Cone Beam CT החדישה מסוגה בעולם. באמצעות ניווט ממוחשב המערכת מזהה ומסמנת את הגידול החשוד, ובונה לרופא מסלול הגעה מדויק לגידול בלי ניתוח ובלי תפרים. בפעולה קצרה בטשטוש בחדר פעולות, באמצעות ציוד אופטי מתקדם אנחנו מגיעים לגידול לוקחים ממנו דגימה למעבדה והחולה תוך מספר שעות משתחרר לביתו בלי כאבים בלי ניתוח ובלי אשפוז מיותר".

כרמל הינו המרכז הרפואי המוביל והגדול מסוגו בישראל בתחום פעולות הברונכוסקופיה המתקדמות. והוא מקבל אליו לאבחון את המקרים המורכבים והבעייתיים ביותר לאבחון מכל רחבי הארץ. מכון הריאות והיחידה לרפואת ריאות פולשנית נבחרו גם כמרכז מצוינות ארצי של הכללית.

לאחר האבחון ובמידה והוחלט על ניתוח, כאן נכנסים לפעולה מומחי כירורגיית החזה של כרמל ומצליחים בשיטות חדשניות לבצע ניתוחים זעיר פולשניים מתקדמים ביותר, להציל חולים רבים ולאפשר למנותחים להישאר עם כמה שיותר רזרבה נשימתית ואיכות חיים טובה יחסית למצבם.

ד"ר רונן גלילי בחדר ניתוח. צילום - אלי דדון

ד"ר רונן גלילי מנהל היחידה לניתוחי חזה בכרמל מעדכן כי גם רובוט הניתוחים דה וינצ'י שנכנס לאחרונה לעבודה בכרמל מצטרף למלחמה ולטיפול בסרטן הריאות.

"יש לנו ניסיון רב של שנים בטיפולים ובניתוחים מתקדמים בחולים " אומר ד"ר גלילי" אם פעם במרבית הגידולים היינו צריכים לנתח ולהוריד לחולה את כל האונה. כיום בשיטות ניתוח מתקדמות אנחנו יכולים להוריד רק חלק מהאונה ולהשאיר את החולה עם יותר רזרבה נשימתית, ובאמצעות חתך קטן של 2-3 ס"מ בלבד מה שנותן לחולה פחות טראומה פחות כאבים וסבל ופחות אשפוז בבית החולים".

פרופ' אדיר מוסיף ומעדכן כי לאבחון המהיר יש השלכות קריטיות על מצב בריאות החולה, שכן גידול לא מאובחן, ממשיך לגדול במהלך החודשים שחולפים עד האבחון, ממשיך להתפשט ועלול להפוך את הניתוח לכבר לא רלוונטי. בישראל זמן ההמתנה הארצי הממוצע בין סימפטום ראשון לאבחנה ולטיפול עומד על 3-6 חודשים. בבריטניה הזמן הממוצע בין החשד הראשוני לאבחון עומד על 3 חודשים, ובארה"ב הזמן הממוצע לאבחון עומד על כ- 6 חודשים.

כיום החולה הממוצע בישראל נאלץ להתרוצץ, במשך חודשים רבים בין מרכזים רפואיים ורופאים שונים שלא בהכרח מתקשרים ביניהם. מדובר באיבוד זמן יקר וקריטי עבור החולים, שכן כיום כל חולה חמישי נפטר לפני שהתחיל טיפול בסרטן הריאה.

"המטרה שלנו היא לאפשר למטופלים להגיע לאבחון מוקדם כמה שיותר מהר כדי להציל חיים", אומר פרופ' אדיר, "כל איחור בזמן אבחון המחלה מקטין בעצם את סיכויי החיים של החולה. לשמחתנו צברנו כאן בכרמל ניסיון אדיר של עשרות שנים באבחונים טיפולים מתקדמים וגם בניתוחים. אם צריך אל תהססו" אומר פרופ אדיר, "אם יש ספק אין ספק, תגיעו אלינו לכרמל לאבחון מהיר ומציל חיים".

לאבחון המהיר בכרמל ניתן להגיע דרך הפניה של רופא המטפל או ישירות:

  • באמצעות טלפון למכון הריאות בכרמל לקביעת תור 04-8250517 או באמצעות המייל monshter_sharon@clalit.org.il
  • בפנייה למחלקת ניתוחי חזה בטלפון  04-8250646 או במייל ronenga@clalit.org.il

 

 

בתמונות:
צוות אבחון מהיר כרמל - פרופ' יוחאי אדיר פרופ' אדמונד סבו ד"ר רונן גלילי וד"ר אמיר אברמוביץ
פרופ יוחאי אדיר מנהל מכון הריאות בכרמל
פרופ אדמונד סבו מנהל המעבדה לפתולוגיה
ד"ר אברמוביץ במהלך ביצוע בדיקת ברונכוסקופיה
ד"ר רונן גלילי בחדר ניתוח
קרדיט צילום – צילום אלי דדון 
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש​

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!