כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 03.01.2021

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

הלב הפועם של כרמל - מינוי מנהל מערך קרדיולוגי חדש בכרמל

הוא הקים את היחידה לאקוקרדיוגרפיה בכרמל, הוא פרופ' חבר קליני מטעם הפקולטה לרפואה בטכניון, ופרופ' אורח במרכז הרפואי של אוניברסיטת שיקגו באילינוי. הוא גם סופר בשעות הפנאי ועד היום הוציא שני ספרים.

פרופ' אבינעם שירן מנהלו החדש של המערך הקרדיולוגי. צילום - אלי דדון

פרופ' שירן - הלב הפועם של כרמל

הוא הקים את היחידה לאקוקרדיוגרפיה במרכז הרפואי כרמל, הוא פרופ' חבר קליני מטעם הפקולטה לרפואה בטכניון, ופרופ' אורח במרכז הרפואי של אוניברסיטת שיקגו באילינוי. פרט להיותו מומחה בעל שם עולמי בקרדיולוגיה הוא גם סופר בשעות הפנאי ועד היום הוא הוציא כבר שני ספרים, הכירו את פרופ' אבינעם שירן מנהלו החדש של המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי כרמל.

"החזון שלי הוא מערך קרדיולוגי מוביל בארץ ובעולם, רב תחומי, אנושי, חדשני, אקדמי, הנטוע בקהילה. מערך שיהיה נגיש ומסוגל להעניק טיפול מלא לכל מגוון חולי הלב." כך הציג השבוע את החזון שלו המנהל החדש של המערך הקרדיולוגי במרכז הרפואי כרמל של הכללית, פרופ' אבינעם שירן.

פרופ' שירן הוא בוגר הפקולטה לרפואה בהדסה ירושלים, מומחה בקרדיולוגיה וברפואה פנימית. הוא סיים את "התמחות העל" שלו במרכז הרפואי וושינגטון בארה"ב בשנת 1998, בתחום האקו קרדיוגרפיה ואולטרסאונד תוך כלי.

עם סיום "התמחות העל" בוושינגטון חזר פרופ' שירן לכרמל והקים את יחידת האקו בכרמל אותה ניהל עד לאחרונה. היחידה מבצעת כ-7,000 בדיקות אקו בשנה ונחשבת לאחת המובילות מסוגה בישראל.  

במסגרת תפקידו כמנהל המערך הקרדיולוגי בכרמל פרופ' שירן יהיה אחראי על היחידה לטיפול נמרץ לב, יחידת צנתורים מהמובילות בארץ, היחידה לאלקטרופיזיולוגיה, תחום הקרדיולוגיה הבלתי פולשנית הכולל את יחידת האקו, CT לב, מבחני מאמץ ומיפויי לב וכן מחלקת האשפוז הקרדיולוגי.

פרופ' שירן יהיה אחראי על 40 מיטות אישפוז קרדיולוגיות בכרמל, ומדובר באחד ממערכי הלב הגדולים במדינה.

"יתרונה הגדול של המחלקה שלנו בכרמל הוא במקצועיות הרופאים שלנו, מהמובילים בתחומם בארץ, מסביר פרופ' שירן. לעומת מקומות אחרים בהם כל תת-יחידה במערך עובדת באופן עצמאי, אצלנו בכרמל אנו עובדים בשיתוף פעולה והרמוניה מלאה. ישנם דיונים משותפים רבים לגבי החולים ואנו מגבים אחד את השני. כל יחידה משלימה את אחיותיה דבר ההופך את הטיפול שלנו בחולים למאוד ייחודי." 

במערך הקרדיולוגי של כרמל שהינו מהגדולים והמתקדמים בארץ מתאשפזים כ-3000 מטופלים בשנה ומבוצעים כ-2000 צנתורים, מחציתם טיפוליים. ברבים מהצנתורים מדובר בפעולות מורכבות ביותר המבוצעות במעט מרכזים בארץ ובעולם. בשנת 2020 למרות הקשיים עקב מגיפת הקורונה ביצעה המחלקה מספר שיא של 130 פעולות TAVI, פעולה בה משתילים הקרדיולוגים מסתם חדש בלבו של המטופל באמצעות צנתור מתקדם וללא צורך בניתוח.

במבדק האחרון של משרד הבריאות במדדי האיכות הלאומיים קיבל המערך הקרדיולוגי של כרמל את הציון 10 במתן צנתור תוך 90 דקות והוא נחשב למערך מצטיין ברמה הארצית. 

פרופ' שירן בחדר צינתורים. צילום - אלי דדון

כחלק מתוכנית העבודה לשנה הבאה מתכנן פרופ' שירן הקמת יחידת אי ספיקת לב חדשה שעיקר משקלה יהיה בקהילה, והיא תאפשר טיפול מיטבי לחולי אי ספיקת לב בקהילה תוך צמצום הסבל הכרוך באשפוזים חוזרים של החולים בבתי החולים. 

המערך הקרדיולוגי של כרמל נטוע עמוק בקהילה. "חלק גדול מהקרדיולוגים הבכירים במערך הקרדיולוגי של כרמל עובדים גם בקהילה וחלק גדול מהקרדיולוגים בקהילה מגיעים לכרמל. יש כאן רצף טיפולי, כאשר המטופל הוא המרוויח בסופו של דבר", אומר פרופ' שירן.  

פרופ' אבינעם שירן. צילום - אלי דדון

בהנהלת בית החולים מתכננים בקרוב להחליף את חדר הצנתורים הישן והוותיק בחדר צנתורים חדיש ומתקדם בעלות של כמיליון וחצי דולר.

בימים אלו יושב צוות מקצועי בראשותו של פרופ' של שירן ודן בבניית חדר צנתורים שלישי ומתקדם שיאפשר ביצוע במקביל של פעולות צנתור רבות יותר, כולל טיפול מתקדם בהפרעות קצב מורכבות ובמקביל פעולות צנתורים מבניים מורכבים במסתמי הלב השונים. 

פרט להתמחותו במחלות הלב פרופ' שירן יודע גם להגיע לליבם של אנשים באמצעות כתיבה מרגשת וסיפורים מיוחדים.

עד היום כתב והוציא פרופ' שירן 2 ספרים. הראשון "יש רופא במטוס" בהוצאת "עולם חדש" שהפך ללהיט בקרב הטסים לחו"ל ובכלל, והשני "התערבות פולשנית" בהוצאת "כרמל", רומן מתח פוליטי עכשווי ורפואי.

ביום הזיכרון האחרון פרסם פרופ' שירן סיפור קצר ב-"ידיעות אחרונות" וב-YNET בשם "היי סירי" (סירי היא העוזרת הדיגיטלית של חברת אפל) לזכר בנו, סמ"ר דניאל שירן ז"ל, שנפל במלחמת לבנון השנייה.
בימים אלו מתוכננת הפקת סרט קצר על בסיס הסיפור בהפקת "ענני תקשורת".

"המטרה שלי היא שחולה המגיע למחלקה עם אירוע לבבי (לא מדובר באוטם חריף, חולים אלו מובאים ישירות לחדר הצנתורים) וזקוק לצנתור באשפוז יצונתר תוך 24 שעות", אומר פרופ' שירן.

"המערך בכללותו עבר תקופה מאוד מאתגרת בשנה האחרונה" מסכם פרופ' שירן, "תקופה בה כחצי ממיטות המערך נלקחו לטובת מחלקת טיפול נמרץ קורונה, ולמרות זאת היתה התגייסות מרשימה של כל הצוות הרפואי שהפגין רעות ואחווה תוך שיתוף פעולה מירבי שאפשרו לכולנו גם להתגבר על המשבר וגם לצמוח ממנו, תוך כדי המשך פעילות אינטנסיבית וביצוע פעולות מורכבות רבות. כעת כשהחיסון בפתח המערך כולו מתחסן ונצא לדרך לחדשה."

פרופ' אבינעם שירן בן 62, תושב חיפה, נשוי לוורדה ואב לדניאל ז״ל, גיא ונגה.

 

 

בתמונות:
פרופ' אבינעם שירן מנהלו החדש של המערך הקרדיולוגי
קרדיט צילום – אלי דדון 
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!