כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 23.06.2019

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

לראשונה בישראל שירות טרום ניתוח מרחוק בבית חולים כרמל

במרכז הרפואי כרמל מקבוצת הכללית הופעל השבוע לראשונה בישראל שירות טרום ניתוח אונליין כאשר המרדים, שנמצא בבית החולים, בודק ומאבחן את המועמד לניתוח שנמצא בבית או בעבודה באמצעות הטלפון הנייד.

המרדים ד"ר מרק בלגולה בבדיקת טרום הרדמה באונליין. צילום - אלי דדון

ראשונים בכרמל – שירות טרום הרדמה אונליין

יש לכם ניתוח? עוד מעט כבר לא תצטרכו להגיע פיזית לבדיקת המרדים לפני הניתוח. לראשונה בישראל שירות טרום ניתוח מרחוק הופעל בהצלחה במרכז הרפואי כרמל. המועמדת לניתוח ישבה בביתה בנהריה, המרדים מכרמל שאל ובדק אותה מרחוק באמצעות הטלפון הנייד ואישר את המטופלת לניתוח.

"מדובר בעוד מהפיכה בסיוע טכנולוגי של הכללית המאפשרת לנו להקל משמעותית על המטופלים ולהציע להם שירות רפואי מתקדם ואיכותי", אומרת מובילת הפרוייקט בכרמל סגנית המנהל ד"ר שרון אלרעי.

שירותי הרפואה מרחוק – הטלה-רפואה ממשיכים להתקדם ומביאים איתם יותר נוחות ושירות ופחות בירוקרטיה למטופלים וזאת מבלי לוותר על האיכות הרפואית.

במרכז הרפואי כרמל מקבוצת הכללית הופעל השבוע לראשונה בישראל שירות טרום ניתוח אונליין כאשר המרדים, שנמצא בבית החולים, בודק ומאבחן את המועמד לניתוח שנמצא בבית או בעבודה באמצעות הטלפון הנייד בטכנולוגיה של טלה-רפואה (Telemedicine).

"ברפואת הקהילה יש כבר היום בכללית רופא ילדים ומשפחה אונליין ורופא עור אונליין. אבל מרפאה של בית החולים המאפשרת בדיקת רופא מרחוק היא חידוש פורץ דרך. לשם הולך העתיד. "מסבירה ד"ר שרון אלרעי. כרמל הינו בית החולים הראשון בארץ שמבצע בדיקת טרום ניתוח אונליין, מרחוק, על ידי מרדים מומחה לפני ניתוח כאילו המטופלת יושבת במרפאה בבית החולים.

כוכבה בן שלמה בת 24 תושבת נהריה ממתינה לניתוח גניקולוגי בבית חולים כרמל והיא מהראשונות שהתנסו השבוע בשירות החדש.
"האמת שממש הייתי מופתעת, כל התהליך כולו לקח משהו כמו 10 דקות וזה עובד בדיוק כמו שיחת וידאו רגילה שאני עושה כמה פעמים ביום עם החברות והמשפחה בפייסבוק", מספרת כוכבה. ראיתי את הרופא ושאלתי אותו את כל השאלות שרציתי, הוא בדק אותי וענה לי בסבלנות ותוך כמה דקות סיימנו, אני חושבת על זה שזה חסך לי יום עבודה שלם, חסך לי נסיעות, טרטורים ולחפש חניה. וזה פשוט מדהים בעיני".

כוכבה קיבלה הודעת סמס עם לינק פשוט להורדה ובלחיצת כפתור התחברה לשירות. ד"ר מרק בלאגולה המרדים של כרמל דיבר ובדק את כוכבה בשירות האונליין באמצעות צ'ט וידאו.

"בבדיקת האונליין אני שואל ובודק בדיוק את אותם דברים שאני בודק בבדיקה הפיזית, אני שואל על ניתוחים שהיא עשתה בעבר, רגישות לתרופות, אני מבקש ממנה לפתוח את הפה ואני רואה ובודק את קנה הנשימה באמצעות המצלמה כדי לשלול בעיות במידה ונצטרך לעשות לה צנרור קנה (אינטובציה). אני אפילו יכול לראות את בדיקות הא.ק.ג העדכניות שלה ואת הכל אני מתעד בתיק הרפואי האישי שלה, כמו בכל ביקור, ממש כאילו היא יושבת מולי".  

ד"ר בלגולה עם ד"ר שרון אלרעי וד"ר זאב גולדיק בבדיקת טרום הרדמה. צילום - אלי דדון

שירות האונליין החדש אמור להעניק חווית שירות טובה למטופל ולייעל משמעותית את העבודה במרפאת טרום ההרדמה. השירות מוצע למטופלים המתאימים רק לאחר שעברו מיון ראשוני על ידי מרדים בכיר שעובר על התיק הרפואי ומחליט על פי מחלות הרקע האם נדרשת בדיקת רופא במרפאה רגילה, בדיקת מרדים אונליין או שהמטופל יכול להבדק על ידי מרדים בבוקר הניתוח ואין צורך בבדיקה מקדימה" מסביר מנהל מחלקת ההרדמה בכרמל ד"ר זאב גולדיק. שירות האונליין החדש אינו מתאים לכל אחד אך רבים יכולים להנות ממנו, ומדובר בבחירה של המטופל. 

מרפאת ההרדמה טרום ניתוח בכרמל רואה ובודקת כ- 11,000 מטופלים בשנה ועם פתיחת חדרי הניתוח החדשים ב"בית חולים יום" שנפתחו לאחרונה לאחר שדרוג משמעותי, הצפי הוא לכ- 14,000 מטופלים שיוזמנו השנה למרפאה.

מנהלת השירות וחווית המטופל בכרמל קרן מרום אומרת כי מדובר בקפיצת מדרגה בחווית השירות. "בעולם הבריאות הבירוקרטי היכולת לחסוך למטופל יום עבודה וכסף, למנוע ממנו שעות המתנה יקרות ולהעניק לו שירות זהה כאילו הוא נמצא כאן פיזית היא יכולת מבורכת. אנחנו מאפשרים למטופלים שלנו יותר זמינות, יותר מהירות, והכל בחוויה דיגיטלית נוחה וזמינה גם מהבית או מהעבודה בקלות ובנוחות".

הפרויקט הוא פרי שיתוף פעולה בין בית־החולים כרמל לאגף רפואה מקוונת של כללית, בראשות ליאור וולף. את הפרויקט מנהלת באגף אופיר ענבר.

צוות המרדימים ופיתוח הפרוייקט בכרמל. צילום - אלי דדון

בהצלחת הפרוייקט שותפים גם מחלקת הרדמה וטיפול נמרץ בכרמל בניהולו של ד"ר זאב גולדיק, יחידת השירות בניהולה של קרן מרום, מחלקת או"ש ומחושב בניהולה של יהודית שוורץ וצוותה, וצוות מרכז השירות לניתוחים בכרמל בניהולה של גליה שקד.

מנהל כרמל ד"ר אבי גולדברג סיכם ואמר. "אני גאה בצוות המוביל שלנו שהרים תוך שיתוף פעולה מלא פרויקט שאפתני ופורץ דרך בהצלחה גדולה. השירות החדש מצטרף לשורה ארוכה של שירותים וחידושים שמטרתם שיפור חווית המטופל בכרמל. אנחנו מתכוונים להרחיב את השירות לתחומים נוספים בבית החולים במטרה להקל על המטופלים ולהנגיש את המומחים של בית חולים כרמל  למטופלים בקהילה".

 

 

בצילומים –  המרדים ד"ר מרק בלגולה בבדיקת טרום הרדמה באונליין, ד"ר בלגולה עם ד"ר שרון אלרעי וד"ר זאב גולדיק בבדיקת טרום הרדמה, צוות המרדימים ופיתוח הפרוייקט בכרמל
קרדיט – צילום אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית