כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 07.06.2021

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

תזונה ודיאטה מוצלחת

מסדנאות מעשירות על "טבעי זה הכי", סדנאות על קריאת תוויות וקנייה נבונה, פעילות בתנועה וחידון בריאות, ועד חדר אוכל מקושט עם תפריטי בריאות ומנות מיוחדות לעובדים ולמטופלים. כך חגגה יחידת התזונה והדיאטה של מרכז רפואי כרמל את שבוע התזונה בכרמל.

סיגל זומר עם דקלה וצוות ההנהלה. צילום - אלי דדון

שבוע התזונה הדיאטה בכרמל 

דקלה אופיר בירן מנהלת יחידת התזונה והדיאטה בכרמל – "שבוע התזונה בא להעלות למודעות את תפקיד הדיאטניות והדיאטנים וחשיבותו במגוון רב של טיפולים ותחומים. צוות התזונה והדיאטה של כרמל פרוס על כל תחומי בית החולים, ואנחנו כאן כדי להעניק למטופלים ולצוותים שלנו את השירות המקצועי והטוב יותר". 

צוות הדיאטניות של כרמל. צילום - אלי דדון

הדיאטניות של כרמל  צבעו את בית החולים בירוק וחגגו את שבוע התזונה והדיאטה השנתי בחגיגה צבעונית של טעמים ריחות ותזונה בריאה.

את שבוע התזונה פתחה הנהלת בית החולים בהזמנת את כל צוות היחידה לבוקר של הוקרה והערכה על עבודתן המסורה לאורך כל השנה.
"אתם מחוברים לחדשנות ולקידום בריאות המטופלים והעובדים ומגיע לכם כל הכבוד", ברכה את צוות הדיאטניות, סיגל זומר המנהלת האדמיניסטרטיבית.

"יש כאן רוח חדשה עם כניסתה של דיקלה כמנהלת היחידה יש לכם ממשקים מצוינים מול צוות המטבח ובית החולים ואתם עושים עבודה נהדרת. אני עומדת מאחורי הפעילות שלכם ותומכת בכם מכל הלב" ,אמרה גב' זומר והעניקה שי אישי ממותג עם הלוגו החדש של היחידה, לכל אחד ואחת מצוות הדיאטניות של בית החולים.

תחומי הפעילות של הדיאטניות בכרמל מתחילים מתזונת פגים וסיעוד מורכב, מטיפול בהפרעות אכילה, ליווי מטופלים מורכבים בטיפול נמרץ, ייעוץ במחלקות גסטרו ונפרולוגיה ועד צמחונות טבעונות ואפילו טיפול תזונתי תומך לבריאות הנפש.

כיום כבר ברורה ההשפעה הנרחבת של דפוסי התזונה והרגלי האכילה על מצבי בריאות וחולי. התזונה מהווה כלי חשוב ויעיל בקידום הבריאות, במניעת מחלות שונות ובטיפול בהן.
הטיפול והליווי תזונתי הניתן על ידי דיאטניות ודיאטנית מוסמכים, מאפשר התאמה מיטבית של התזונה למצב הבריאותי, להרגלים השונים ולהעדפות האישיות של כל אדם.

דקלה אופיר בירן מנהלת יחידת התזונה והדיאטה בכרמל מי שהפיקה את כל השבוע המוצלח אמרה כי "שבוע התזונה בא להעלות למודעות את תפקיד הדיאטניות והדיאטנים וחשיבותו במגוון רב של טיפולים ותחומים, הוא מביא לידי ביטוי את האחווה המקצועית והיצירתיות המאפיינים את הסקטור כולו".

צוות הדיאטניות בסדנה. צילום - אלי דדון

במהלך היום נפרסו ברחבי בבית החולים סדנאות שונות ומגוונות בהן לקחו חלק עובדים רבים כמו, סדנה להכנת חטיפי אנרגיה בריאים וטעימים ללא חומרים משמרים, סדנה על קריאת תוויות מוצרי מזון וקניה נבונה. העובדים למדו כיצד ניתן להפוך את המטבח הביתי לבריא יותר בקלי קלות. סדנה על אכילה רגשית תוך כדי ביצוע פעילות ספורט מהנה, ביצוע בדיקות קלורימטריה ועוד. בנוסף במהלך היום הסתובבה בין המחלקות השונות תחנה מתגלגלת עם חידון ופינוקים בריאים. חדר האוכל קושט בצבעי הקשת, המייצגים את מגוון האנטי-אוקסידנטים המצויים בירקות ובפירות ומהווים את הבסיס לתזונה בריאה ומנהל המטבח השף עופר פישמן דאג לארוחת בריאה ויפה.

השף פישמן עם מנות מיוחדת בחדר האוכל. צילום - אלי דדון

"אנחנו לאורך כל השנה דואגים לאוכל בריא למטופלים ולעובדים שלנו אמר השף פישמן אצלנו בכרמל לדוגמא אין מטגנות ואין אוכל מטוגן הכל אפוי בתנור או מבושל, אנו מגישים לצוותים ולמטופלים אוכל עשיר מגוון ובריא בייעוץ וליווי מתמיד של דיאטנית צמודה לכל צוות המטבח". 

גם מנהל ביה"ח (בית החולים) ד"ר אבי גולדברג ברך את צוות היחידה ליום חגם ואמר, "השינויים שאתם מביאים למטופלים שלכם הם לא שינויים רגעיים הם שינויים לחיים. אתם מתמודדים עם המון אתגרים בעולם התזונה בהתמכרות למזון לא בריא במגפת ההשמנה והטיפול והייעוץ שלכם חשוב ביותר בתוך כותלי בית החולים ומחוצה לו. היחידה שלכם מאוד מוערכת בבית החולים אתם מביאים רוח חדשה עם צוות מגובש ואכפתי ואני מאחל לכם שתמשיכו להוביל ולהצליח", אמר ד"ר גולדברג.

המחלקה לתזונה בכרמל מונה 14 דיאטניות ודיאטן אחד. הדיאטניות משתלבות בכל המחלקות ומטפלות בכל חולה הנמצא בסיכון תזונתי או צפוי להתדרדר תזונתית במהלך האשפוז.

הדיאטניות אחראיות על התאמת ההזנות לחולים במצבים השונים, בין אם הם מסוגלים לאכול באופן עצמאי ובין אם מדובר בהזנות מורכבות יותר לחולים הקשים והקריטיים. כמו כן צוות היחידה לתזונה משקיע מאמצים לקדם את בריאות העובדים בבית החולים, דרך שיתוף פעולה הדוק עם צוות המטבח והקפדה על איזון ומתן בחירות בריאות, סדנאות "כללית דיאט" ושלל פעילויות קידום בריאות.

דקלה אופיר מנהלת היחידה סכמה את היום המוצלח ואמרה, "בהזדמנות זאת אני רוצה להודות לצוות היקר שלי, צוות מקצועי, מסור ואכפתי. אני מאחלת לנו שנמשיך להוביל את תחום התזונה בבית החולים, להוות מקור ידע ולתת מענה מקצועי ואנושי".

 

 

בתמונות:
צוות הדיאטניות של כרמל
סיגל זומר עם דקלה וצוות ההנהלה
השף פישמן עם מנות מיוחדת בחדר האוכל
צוות הדיאטניות בסדנה
קרדיט צילום – צילום אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש​

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!