כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 24.10.2021

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

תרגיל אר"ן משולב חולי קורונה נערך במרכז הרפואי כרמל

תוך מורכבות התנהלות בזמן קורונה תרגל מיון כרמל אירוע רב נפגעים גדול. בתרגיל בחנו אנשי פיקוד העורף והאגף לשעת חירום במשרד הבריאות את צוותי מיון כרמל בטיפול בנפגעי תאונת דרכים גדולה בתוכם גם נפגעים חולי קורונה.

ד"ר בני רביב וצוות הביקורת של התרגיל. צילום - אלי דדון

מיון כרמל ערוך ומוכן לכל תרחיש

מנהל המיון ד"ר סלים חלבי: "יש לנו צוותים מיומנים ואיכותיים שתפקדו ותפעלו את התרגיל בצורה טובה מאוד, תושבי חיפה והצפון יכולים להיות רגועים כשהם מגיעים למיון כרמל, הם בידיים הכי טובות".

בשעה 9 בבוקר פרצו אמבולנסים של מד"א לרחבת המיון של בית חולים כרמל ופרקו עשרות נפגעי תאונת דרכים גדולה שהתרחשה סמוך למרכז חורב. בין הנפגעים מהתאונה היה ידוע גם על נפגע חיובי לקורונה וצוות המיון נערך מיד בהתאם.
כך החל השבוע תרגיל האר"ן (אירוע רב נפגעים) הגדול במלר"ד (מחלקה לרפואה דחופה - מיון) בבית חולים כרמל. 

ד"ר סלים חלבי מנהל מיון כרמל. צילום - אלי דדון

"האמת היא שאת התרגיל הזה אנחנו יזמנו וביקשנו מפיקוד העורף מתוך כוונה לתרגל את הצוותים שלנו בעת הזאת", מסביר מנהל המלר"ד (המרכז לרפואה דחופה) בביה"ח (בבית חולים) כרמל ד"ר סלים חלבי. 

"בשנה וחצי האחרונות חווה המלר"ד בכרמל תקופה קשה ומורכבת", אומר ד"ר חלבי.
אנו מפעילים בעצם 3 אגפי מיון. מיון מהלכים, מיון שוכבים לחולים רגילים ומיון נשימתי לחולים ומטופלים החשודים לקורונה, זה דורש המון אנרגיות כוחות ורמה מקצועית גבוה מכל צוותי המיון.

העבודה המקבילה במיון הרגיל בשילוב העבודה במיון חולי הקורונה עם אלפים חולים וחשודים במהלך השנה היא מורכבת ודורשת מהצוותים טיפול בחולים תוך התמגנות ועבודה בתוך חליפות חלל שמאוד לא פשוט לתפקד בהם" מציין ד"ר חלבי. 

עקב הלחץ והקושי בעבודה במיונים בכל הארץ בתקופת הקורונה, נמנעו משרד הבריאות ופיקוד העורף מביצוע תרגילים ובדיקות בחדרי המיון. 

"את התרגיל הזה אנחנו ביקשנו מפיקוד העורף כדי לתרגל את הצוותים שלנו למרות הקושי בתרחיש שהוא מאוד רלוונטי של אירוע אר"ן (אירוע רב נפגעים) משולב בחולה קורונה ואני שמח על התרגיל ועל התוצאות המוצלחות שלו" אומר ד"ר חלבי.

מנהלת הסיעוד יפעת אלון בתרגיל. צילום - אלי דדון 

יפעת אלון האחות האחראית במיון כרמל שניהלה את הצד הסיעודי בתרגיל אומרת, "קיימת חשיבות רבה לקיום תרגילי שעת חירום, דווקא בתקופה מורכבת ומאתגרת זו. המורכבות היא הן בטיפול בפצועים בזמן קורונה כאשר איננו יודעים מי מבניהם עלול להיות חולה קורונה, והן בניהול אירוע רב נפגעים במיון הכולל בתוכו מיון רספירטורי (נשימתי).

הצוות ערוך ומוכן לתרגילים אלו, דבר שבא לידי ביטוי בפריסה מהירה של הציוד לקראת קבלת הפצועים, התגייסות מהירה של כוחות נוספים מבית החולים, חלוקה של הצוותים המטפלים ומתן טיפול מקצועי", מסכמת מנהלת הסיעוד אלון.

במיון כרמל ישנם 44 מיטות לקבלת חולים כולל חדר מיוחד בלחץ שלילי המאפשר קבלה וטיפול בחולים החשודים לקורונה או למחלות נשימתיות מדבקות. 

עוד מציין ד"ר חלבי ואומר כי "חשוב לתזכר את עצמנו כי השגרה שלנו יכולה להשתנות ברגע, וכי אנחנו חייבים להשתפר כל הזמן.

במהלך השנה לא התבצעו תרגילים עקב הקורונה ולכן היה לנו חשוב לבצע את התרגיל. אני מרגיש שצוות המיון שלנו ערוך ומוכן לאירועים מסוג אלו ואני מודה לכל הצוותים שנטלו חלק בתרגיל. הבלתי צפוי תמיד מרחף סביבנו ואנו ממשיכים לתת את הטיפול הטוב ביותר". 

צוות המיון בתרגיל. צילום - אלי דדון

מהנהלת בית החולים פיקח וניהל את התרגיל סגן מנהל בית החולים ואחראי שעת החירום של כרמל ד"ר בני רביב. ממשרד הבריאות ביקר את התרגיל ד"ר משה מייקלסון אחראי בקרת תרגילים באגף לשעת חירום כשלצידו אנשי פיקוד העורף. 

"מטרת התרגיל היתה לבחון את הצוותים בתרחיש מורכב של ארן וקורונה אומר ד"ר רביב. הדגש היה לתרגל את אנשי הצוות הצעירים מכלל הסקטורים, מנהל משק ביטחון, בית מרקחת בנק הדם כולל כל הממשקים הרלוונטים. לשמחתי הצוות תפקד בצורה רצינית וטובה תוך התחשבות בהמשך עבודת המלר"ד (מרכז לרפואה דחופה) הרגילה, בסיכום התרגיל קיבלנו ביקורות מצוינות".

בצוות שע"ח (שעת חירום) של כרמל בניהולו של ד"ר בני רביב חברים אחראית שעת חירום האחות מרינה ניחנביץ ומזכירת הצוות היא מיכל לוי.

 

בתמונות:
ד"ר סלים חלבי מנהל מיון כרמל
ד"ר בני רביב וצוות הביקורת של התרגיל
מנהלת הסיעוד יפעת אלון בתרכיל
צוות המיון בתרגיל
קרדיט צילום – צילום אלי דדון 
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש​

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!