כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 28.02.2022

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

מנהלת יחידה מיוחדת ויחידה - ד"ר מיכל שטיינברג

מזל טוב לד"ר מיכל שטיינברג ממרכז רפואי כרמל שהתחדשה השבוע במינוי כמנהלת יחידה לברונכיאקטזיות ו- CF מבוגרים במכון הריאות של כרמל.

ד"ר גולדברג ד"ר ביטרמן פרופ אדיר וד"ר מיכל בטקס. צילום - אלי דדון

בכרמל - מנהלת יחידה יחידה במינה

היא מציירת על רהיטים, משמשת כנציגת ישראל בוועד הרפואי האירופי, והיא היתה הרופאה הראשונה בישראל שטיפלה בחולי CF מבוגרים. 

באירוע מרגש בהשתתפות מנהל בית החולים ד"ר אבי גולדברג, מנהל מכון הריאות פרופ' יוחאי אדיר, יו"ר ועד הרופאים ד"ר אריה ביטרמן וסגנית המנהל ד"ר שני ברוש. הוענק לד"ר מיכל שטיינברג ממכון הריאות של כרמל כתב המינוי כמנהלת יחידה. 

תחום הברונכיאקטזיות הינו תחום ייחודי העוסק בדלקת כרונית של סימפונות הריאה. בחולים אלו קיימת נטייה לזיהומים חוזרים בדרכי האוויר הריאתיים. סיסטיק פיברוזיס (CF) הוא רק אחד הגורמים לברונכיאקטזיות, אולם הגורמים למחלה זו רבים ומגוונים. 

במסגרת תפקידה כמנהלת היחידה לברונכיאקטזיות ו- CF מבוגרים במכון הריאות של כרמל, ד"ר שטיינברג תפעל ותדאג לקדם את הטיפול במחלת הברונכיאקטזיות וזיהומי הריאות השונים שמתלווים לה. לאחרונה הורחבה מרפאת ברונכיאקטזיות, ומקבלת מטופלים לכלל קופות החולים, למרפאה המרכזת את האבחון, הבירור והטיפול.  

"אני רוצה להעלות את המודעות למחלת הברונכיאקטזיות, שהיא "מחלת יתום" מבחינת המודעות והטיפול בה, אולם אינה מחלה נדירה כלל וכלל (השכיחות מוערכת בכ- 0.5% מהאוכלוסיה). חשוב לאבחן נכון, כי טיפולים מאוד עוזרים למנוע הידרדרות ולשיפור איכות החיים של המטופלים".

ד"ר שטיינברג למדה רפואה בטכניון, שירתה כרופאה בחיל הים והיתה מפקדת המרפאה בבסיס חיל הים בחיפה.

היא התמחתה ברפואה פנימית בכרמל וסיימה התמחות נוספות ברפואת ריאות גם כן בכרמל.

את השתלמות העמיתים שלה בתחום CF מבוגרים וברונכיאקטזיות היא עשתה בבית חולים Queens university, Belfast שבצפון אירלנד משם חזרה לארץ והקימה בכרמל לראשונה בישראל את מרפאת CF למבוגרים.

"תחום ה- CF במבוגרים הינו תחום שהולך ומתרחב, אומרת ד"ר שטיינברג, אני מאמינה שכל רופאי המבוגרים צריכים להכיר את מחלת הסיסטיק פיברוזיס. הטיפולים בשנים האחרונות הביאו לתוחלת חיים מאוד משופרת, כך שבשנים האחרונות מרבית חולי סיסטיק פיברוזיס הם מבוגרים, עם תחלואה נלווית האופיינית לגיל המבוגר, ולכן קיימת חשיבות של מטפלים עם הכשרה ברפואת מבוגרים. עם זאת, קיימים שיתוף פעולה והפריה הדדית חשובה מאוד עם עמיתותי רופאות הריאות - ילדים, ואנחנו המרפאה הראשונה שמשלבת מעבר הרמוני של המטופל בין הצוותים - מהילד למבוגר".  

ד"ר מיכל שטיינברג מנהלת היחידה החדשה, צילום - אלי דדון

ד"ר שטיינברג חברה בוועד האיגוד רפואת הראות הישראלי היא גם נציגת ישראל בוועד האיגוד האירופי לברונכואקטזיות.

במקביל לעבודתה במכון הריאות בכרמל ד"ר שטיינברג פעילה בפרויקטים אקדמיים רבים בתחום ה- CF והברונכיאקטזיות והיא שותפה בהובלה של מחקרים קליניים ארציים ובינלאומיים רבים בתחומים אלו.  

"המטרה שלי היא להעמיק את המודעות ושיתופי הפעולה בתחום זיהומי ריאה כרוניים השכיחים במחלת הברונכואקטזיות, להגביר את המודעות בקרב הקהילה הרפואית ולשפר ולטייב את הטיפול. בכרמל שותפים רבים לטיפול במחלות הסיסטיק פיברוזיס והברונכיאקטזיות - רופאי המחלות הזיהומיות, הפנימאים, ומקצועות רבים כמו רוקחות, פיזיותרפיה, ותזונה. צוות מכון הריאות בכרמל ובמלמ"ר - הרופאים, הצוות הסיעודי והאדמיניסטרטיבי, טכנאי תפקודי הנשימה ויחידת המחקרים - תורם להובלה שלנו בתחומים החשובים האלו" אומרת ד"ר שטיינברג. 

פרופ' אדיר וד"ר מיכל שטיינברג, צילום - אלי דדון

מנהל מכון הריאות בכרמל פרופ' יוחאי אדיר ברך את ד"ר שטיינברג עם קבלת המינוי ואמר "אני מכיר את ד"ר מיכל שנים רבות, היא קלינאית מצויינת ויש לה מעמד בינלאומי שמביא כבוד לכולנו. היא פועלת רבות ומגיעה להישגים יפים במכון שלנו בכרמל ומחוצה לו. ד"ר שטיינברג לקחת את תחום הברונכיאקטזיות שאינו מוכר כל כך וקדמה אותו בצורה נהדרת אני מאחל ובטוח בהצלחתה", ברך אותה פרופ' אדיר. 

בשעות הפנאי המעטות שיש לה ד"ר שטיינברג אוהבת לקרוא ספרות יפה ושירה ישראלית ובין לבין היא גם אוהבת לצייר על רהיטים.
ד"ר שטיינברג בת 48  תושבת חיפה, נשואה לדן ואימא מסורה ל- 3 ילדים, אורי גלי ואיילה. 

 

בתמונות:
ד"ר מיכל שטיינברג מנהלת היחידה החדשה
ד"ר גולדברג ד"ר ביטרמן פרופ' אדיר וד"ר מיכל בטקס
פרופ' אדיר וד"ר מיכל שטיינברג
קרדיט צילום – צילום אלי דדון 
*התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!