כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 08.06.2022

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

מעבדות כרמל עם הפנים קדימה

עם יותר מ-4 מיליון בדיקות מעבדה בשנה, בדיקות ייחודיות וטיפול מוצלחים באתגר בדיקות הקורונה. במעבדות כרמל לא נחים לרגע, וכבר עומלים על הקמת מרכז גנומי חדש שישמש לסקר גנטי מורחב לנשים וטיפולים מותאמים אישית במחלות קרישה והמטולוגיה.

ד"ר פנינית וד"ר אנה זצר במעבדות כרמל. צילום - אלי דדון

מעבדות כרמל – חדשנות וטכנולוגיה מתקדמת 

מערך מעבדות כרמל עם הפנים לעתיד. בימים אילו מוקמת מעבדה גנומית חדשה "מרכז גנומי" שירכז את הטכנולוגיה המתקדמת של ריצוף עמוק NGS, עבור המעבדה להמטולוגיה גנטיקה ומיקרוביולוגיה. בשיטה זו ניתן לתת מענה לסקר גנטי מורחב, למחלות שונות ובתחומים רבים של טיפול מותאם אישית. שיטות אלה מאפשרות את המקצועיות והשרות שמטופלי המחוז של הכללית ובית החולים מקבלים.

בשנתיים האחרונות מעבדות מרכז רפואי כרמל התמודדו בהצלחה רבה עם אתגרי הקורונה, מעבדת קורונה הייתה שותפה וגם המובילה בהכנסת הבדיקות המולקולריות והסרולוגיות עבור המטופלים של מרכז רפואי כרמל, הצוותים ומבוטחי כללית. בנוסף לעבודה המאומצת השוטפת, המעבדה קידמה מחקרים רבים בנושא הקורונה ובעזרת הנהלת בית החולים והנהלת הכללית נבנתה מעבדה חדשה ומתקדמת שתרכז את הבדיקות הנשימתיות.  

מאז פרצה הקורונה לחיינו ביצעו מעבדות מרכז רפואי כרמל מקבוצת הכללית מעל ל- 150,000 בדיקות קורונה תוך התארגנות מהירה והיו בין המעבדות הראשונות של בתי החולים בישראל שהיו זמינות לבצע בדיקות קורונה ראשונות למאושפזים ומטופלים. 

לאחרונה עברו המעבדות לידיה המסורות של מנהלת מעבדות כרמל החדשה ד"ר פנינית שקד משען. ד"ר שקד משען היא בוגרת הפקולטה למדעי החיים בטכניון, היא מנהלת את המעבדה למיקרוביולוגיה ואימונולוגיה קלינית במרכז רפואי כרמל מאז 2009, היא מובילה את המעבדות במקצועיות רבה לקדמת הטכנולוגיה ורואה את העובדים שלה כשותפים לעשייה ולאתגרי היומיום.

ד"ר פנינית שקד משען מנהלת מעבדות כרמל. צילום - אלי דדון

"אני גאה לעמוד בראש מערך המעבדות של בית חולים כרמל ", אומרת ד"ר שקד משען.

"מערך המעבדות שלנו הינו מוביל במקצועיות, שירות ואיכות בכללית ומחוצה לה. בשנתיים האחרונות, במסגרת המלחמה בקורונה, עובדי המערך הפגינו מסירות ונאמנות רבה תחת עומסים ולחצים רבים, עובדי מערך המעבדות הם הגיבורים האמיתיים שלנו, ראינו יכולות וחוסן ראויים להערצה. למרות כל זה, אנחנו ממשיכים להתפתח ולצמוח, והצלחנו בתקופה מאתגרת זו להתקדם ולהשתרג, תוך כדי רכישת ציוד חדשני, הוקמה אצלנו מעבדה חדשה לפתולוגיה מולקולרית לגילוי מוטציות בגידולים ממאירים ואנחנו בעיצומה של הקמת מעבדה גנומית חדשה, אשר תשרת את מבוטחי הכללית לסקר גנטי מורחב וריצוף עמוק של מחלות קרישה והמטולוגיה. אנחנו כל הזמן מכוונים קדימה להתפתחות וצמיחה ודואגים להתעדכן בטכנולוגיות החדשניות ביותר", אומרת ד"ר שקד משען. 

לאחרונה הושלמה הקמתה של המעבדה החדישה לפתולוגיה מולקולרית. הקמת המעבדה החדשה ורכישת ציוד חדשני ייעודי, יאפשרו ביצוע של בדיקות מולקולריות לאיתור מוטציות בגנים רבים בגידולים ממאירים, בטכנולוגיה חדישה מאפשרת ביצוע ריצוף גנומי רחב ומעמיק בתאי הגידול לצורך מתן טיפול מותאם אישית בחולי סרטן גרורתי. קיומה של מעבדה מולקולרית זו בבית חולים כרמל תאפשר קיצור משמעותי של זמן ההמתנה לתחילת הטיפול בחולים עם סרטן גרורתי שבהם יש חשיבות עליונה לקיצור זמן ההמתנה לתחילת הטיפול המותאם.

מערך המעבדות של מרכז רפואי כרמל הינו מערך גדול ומקצועי הכולל 7 מעבדות שונות: מעבדה לביוכימיה - כולל אנדוקרינולוגיה, סמני סרטן ופרמקולוגיה, המטולוגיה - כולל קרישה ומעבדה מולקולארית, מיקרוביולוגיה – כולל בקטריולוגיה, אימונולוגיה, סרולוגיה וקורונה, גנטיקה מולקולרית, פתולוגיה, בנק הדם, IVF ופריון הגבר.  

צוות מעבדות ביה"ח כרמל בעבודה. צילום - אלי דדון

מערך המעבדות של כרמל מבצע יותר מ- 4 מיליון בדיקות בשנה, עבור מטופלי בית החולים, מרפאות חוץ, מחוז חיפה מוסדות אחרים בכללית ומחוצה לה. המעבדות אחראיות גם על בקרת האיכות והפעלה נכונה של  מכשור POC - ליד מיטת המטופל, כמו גלוקומטרים, מכשירי גזים ועוד וכן על מתן יעוץ והדרכה לצוותי רפואה וסיעוד. 

כמי שאמונות על איכות ומקצועיות, מעבדות כרמל מבצעות גם מספר רב של בדיקות ייחודיות ובלעדיות עומדת בתנאים הרגולטורים המחמירים של משרד הבריאות ומכון התקנים.

עובדת המעבדה ג'ואנה טריף מהמעבדה המיקרוביולוגית. צילום - אלי דדון

מעבדות כרמל היו הסקטור הראשון בבית החולים שקבל הסמכה לתקן ISO כבר בשנת 2008, כאשר נושא האיכות היה זר וכמעט לא קיים בתחום הדיאגנוסטיקה הרפואית. התהליך החל בהדרגה במעבדה לביוכימיה, ותוך זמן קצר התהליך הורחב לכל המעבדות. מבדקי ISO בשילוב עם מבדקי האיכות והבטיחות של ארגון JCI מציבים בפני מעבדות כרמל רף גבוה של איכות ומצוינות. העבודה המשותפת, וההבנה של חשיבות התהליך, שכבר הוטמעה בקרב כל עובדי המעבדות, מובילה את המעבדות להישגים והערכה על ידי צוותי רפואה וסיעוד והנהלת בית החולים. 

להצלחת מעבדות כרמל שותפים, כל עובדי ומנהלי המעבדות בהם:
ד"ר אנה זצר - מנהלת המעבדה לביוכימיה. ד"ר עימאד מוחמד - מנהל המעבדה להמטולוגיה. ד"ר סלאם מזאריב - מנהלת המעבדה לפתולוגיה. ד"ר מעין שיינר - מנהלת מעבדת בנק הדם. ד"ר ג'ומאנה חדאד הלון - מנהלת המעבדה לגנטיקה מולקולארית. ד"ר שירלי להב-ברץ - מנהלת המעבדה להפריה חוץ גופית – IVF ומנהלת האיכות במעבדות - עמליה גטשטיין בקשי

 

 

בתמונות:
ד"ר פנינית שקד משען מנהלת מעבדות כרמל
צוות מעבדות ביה"ח כרמל בעבודה
ד"ר פנינית וד"ר אנה זצר במעבדות כרמל
עובדת המעבדה ג'ואנה טריף מהמעבדה המיקרוביולוגית
קרדיט – צילום אלי דדון

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!