כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 01.12.2016

    מאת:
  • המרכז הרפואי כרמל

בכרמל - שביעות רצון המטופלים הטובה בישראל על פי משרד הבריאות

פעם שניה ברציפות. משרד הבריאות קובע ומדרג את ביה"ח כרמל במקום הראשון בישראל מבין 23 בתי חולים ברחבי הארץ. על פי סקר חווית המטופל שערך משרד הבריאות, כרמל הוא בית החולים הצפוני היחידי הטוב ביותר ולצידו שני בתי חולים נוספים גדולים ממרכז הארץ

כרמל

"זאת תוצאה של עבודה קשה ואהבה גדולה למטופלים שלנו שכולנו גאים בתוצאותיה" אומר ד"ר אבי גולדברג מנהל ביה"ח כרמל.

בביה"ח כרמל לא נחים לרגע. אחרי שבסקר הקודם והראשון של משרד הבריאות נמצא כרמל במקום הראשון בארץ בסקר שביעות רצון מטופלים. גם השנה ממשיך כרמל בהישגיו וקוטף את ההובלה במקום הראשון בישראל. בסקר משרד הבריאות נבדקו 23 בתי חולים ציבוריים בישראל. ולמרות היות כרמל בי"ח בגודל בינוני הוא ממוקם במקום הראשון והמכובד עם הציון הגבוה ביותר  81% והוא נמצא בשורה הראשונה עם בתי החולים הגדולים בישראל.

" לזכות במקום הראשון בפעם הראשונה זה יפה ומכובד, אבל לשמור על המקום הראשון והמובילות גם בפעם השניה זאת לפעמים משימה קשה יותר ואני שמח שעמדנו בה בהצלחה. אומר ד"ר אבי גולדברג מנהל כרמל.  "כרמל מכל הלב" זו לא רק הסיסמא שלנו, זאת דרך החיים שלנו, והמטופלים מרגישים את זה".

image_18.jpg 

בסקר  הלאומי של משרד הבריאות נסקרו כל מחלקות בתי החולים בישראל למעט מלר"ד, מרפאות, טיפול נמרץ, מחלקות שיקום, נשים וילדים. מבין הנושאים שנבדקו בשאלון הסקר: שביעות רצון כללית, נכונות להמליץ על בית החולים, יחס הצוותים המטפלים, מתן מידע ובהירות ההסברים, יעילות, רצף הטיפול בתחנות השונות, סביבה ותנאים פיזיים.

בכל המדדים שנבדקו קבע משרד הבריאות ממוצע לאומי. עם פרסום שקלול התוצאות של כל בתי החולים בישראל מתברר כי בית החולים כרמל עבר את הממוצע הלאומי בכל המדדים במספרים גבוהים ובהצטיינות.

במדד שביעות הרצון עומד הממוצע הלאומי על 73% ובכרמל הוא כמעט 80%

שבשאלת יחס וכבוד למטופל עומד הממוצע הלאומי על 84% בכרמל הוא 87%

תהליך קבלת החולה למחלקה ושחרורו שנחשב לאחד התהליכים החשובים למטופל שנבדקו בסקר. באזור חיפה והצפון ביה"ח כרמל נמצא מקום ראשון ביעילות התהליכים והוא ממוקם במקום השני בכל הארץ.

קרן מרום מנהלת השירות בכרמל ומהמובילות בתחום השירות וחווית המטופל אומרת כי המחשוב והייטק בבתי החולים בישראל גורמים לפעמים לחולים לחשוב, כי הרופאים כבר לא רואים ולא מתייחסים אליהם כמו שצריך. בסקר נמצא כי  89% מהמטופלים בכרמל מרגישים שהרופאים התייחסו אליהם באופן אדיב ומכבד. ואילו האחיות והסיעוד בכרמל קיבלו 90%  בתוצאות הסקר, מה שממקם אותם גבוה מעל כולם בהתייחסות למטופל באופן אדיב ומכבד. אומרת גב' מרום.

שר הבריאות הרב יעקב ליצמן אמר כי בהשוואת הסקר בין בתי חולים לפי גודלם, נמצאו הבדלים מובהקים בין קבוצות בתי החולים כאשר קיים יתרון לבתי החולים הגדולים ברוב הפרמטרים בהשוואה לבתי החולים הקטנים ובתי החולים בגודל בינוני.

בהשוואה בין סוג המחלקות, אמר ליצמן כי המחלקות הפנימיות מקבלות ציונים נמוכים יותר ברוב הפרמטרים שנבחנו בהשוואה למחלקות הכירורגיות ושאר המחלקות אך ניכר שהמחלקות הפנימיות השתפרו ברוב הפרמטרים בהשוואה לשנת 2014.

ולמרות המצב במחלקות הפנימיות ברחבי הארץ 92% מהמטופלים שאושפזו בפנימיות בכרמל ציינו את הניקיון בסביבת האשפוז בחדר המטופל ובשירותים כנקי ומסודר.

בכרמל גם מובילים בארץ בבהירות ההסברים הניתנים ע"י הרופאים עם  87%, ובעדכון הצוות הרפואי את המטופל לגבי השלב הבא בטיפול במהלך האשפוז בציון של  84%.

"היחס והקשר הבלתי אמצעי בין הרופא והמטופל הוא גורם חשוב מאין כמוהו במערכת היחסים של החולה עם הצוות המטפל, מדגיש ד"ר גולדברג. אצלנו בכרמל אנו משקיעים רבות בחיזוק והידוק הקשר. חשוב לנו מאוד שהמטופל יבין בדיוק ממה הוא סובל ומה הם האפשרויות הטיפוליות העומדות לפניו ".

לפי תוצאות הסקר הלאומי באזור חיפה והצפון מוביל ביה"ח כרמל גם בשביעות רצון כללית, בהמלצה על בית החולים, וביחס וכבוד למטופל. שאלת היחס בסקר מאגדת בתוכה יחס אדיב ומכבד, התייחסות לשאלות ולחששות, רגישות לכאב ותחושת אי נוחות ועזרה בהתאם

" תוצאות הסקר  מצטרפים להישגי ביה"ח במדדי האיכות הלאומיים ומדגישים עד כמה תרבות של איכות ושירות הינה חלק אינטגרלי מהטיפול בחולים, מסכם מנהל ביה"ח כרמל ד"ר אבי גולדברג. בזכות עבודת הצוות ורמת הרפואה הגבוהה שלנו כשהיא משולבת עם תודעת שירות גבוהה, המטופלים שלנו בכרמל זוכים לכבוד וחווית מטופל, ויודעים שהם נמצאים תמיד בידיים הכי טובות "

 

בצילומים -  ביה"ח כרמל מבחוץ, חדר ניתוח בכרמל.

קרדיט – צילום אלי דדון

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!