כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 21.07.2016

    מאת:
  • המרכז הרפואי כרמל

יצאה מטיפול נמרץ בביה"ח כרמל אתי קוך, האחרונה מפצועות תאונת מנהרות הכרמל

ד"ר אריק עדן מנהל טיפול נמרץ בכרמל: "אתי הוא דוגמה נהדרת, שעם תקווה ורצון לחיות. יחד עם רפואה טובה וסיעוד מצויין אפשר לנצח"

אתי קוך וצוות הכרמל

אתי קוך ניצלה בכרמל

אחרי חודשיים וחצי במצב כמעט אנוש. אחרי כמעט 500 מנות דם ומרכיבי דם

יצאה  מטיפול נמרץ בביה"ח כרמל אתי קוך, האחרונה מפצועות תאונת מנהרות הכרמל לראות בפעם הראשונה את אור שמש.

ד"ר אריק עדן מנהל טיפול נמרץ בכרמל: "אתי הוא דוגמה נהדרת, שעם תקווה ורצון לחיות. יחד עם רפואה טובה וסיעוד מצויין אפשר לנצח"

כמעט 3 חודשים שכבה אתי ביחידה לטיפול נמרץ נשימתי בביה"ח כרמל כשהיא מורדמת ומונשמת, כשסכנת חיים מוחשית מרחפת מעל ראשה.

אתי קוך בת ה 63 מקרית טבעון היתה אחת מעשרות נוסעי קו אוטבוס 101 בדרכה לקניון לב המפרץ שנפגעה קשה בתאונת הדרכים הגדולה שארעה במנהרות הכרמל.

כמעט כל 50 נוסעי האוטובוס נפצעו בתאונה הקשה שארעה בערב חג הפסח בדרגות חומרה שונות. לחדר המיון של ביה"ח כרמל בו הוכרז אירוע רב נפגעים, היגעו בערב התאונה 23 פצועים שטופלו במהירות וביעילות מדהימה.

אתי היא  אחת הפצועות הקשות ביותר מתאונת המנהרות והאחרונה שעדיין מאושפזת בטיפול נמרץ. ולאורך כל האשפוז נשקפה סכנה ברורה ומיידית לחייה.

"זה כמעט שיא לתת למטופלת אחת כ 500 מנות דם ומרכיבי דם, וזה מה שנתנו לאתי במהלך ה"קרב" על חייה, מסביר מי שטיפל באתי ד"ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ בביה"ח כרמל. " אתי הגיעה אלינו לאחר התאונה כשהיא במצב קריטי ובסכנת חיים מיידית, היא עברה סידרה ארוכה מאוד של ניתוחים וטיפולים מורכבים כשמערך גדול ומורכב של מומחים ורופאים מקיפים ומטפלים בה כל הזמן. מעבר לצוות הרופאים והאחיות של טיפול נמרץ באתי טיפלו מנתחים כירורגיים ואורתופדים, כלי דם ופלסטיקה, וכן מומחים לרדיולוגיה אבחנתית ופולשנית, למחלות זיהומיות, המטולוגים ואנשי בנק הדם. הצוות המטפל כלל בנוסף  תזונאיות, פיזיותרפיסטים ומרפאות  בעיסוק.צוות העבודה הסוציאלית תמך באופן מקיף באתי ובבני משפחתה  בעקבות הטראומה הנוראית שעברה.

מי שנקשרה במיוחד לאתי, קיבלה אותה מרגע התאונה ומלווה אותה עד היום בטיפול צמוד ומחבק, היא מנהלת הסיעוד של טיפול נמרץ בכרמל האחות מרינה ניחנביץ כמו גם כלל הצוות הסיעודי.

" אחרי חודש שלם וקשה בו אתי היתה מורדמת ומונשמת לראות אותה היום  יושבת על הכיסא מדברת ומחייכת זאת תמונה כל כך חזקה ויפה שנותת לי ולכל הצוות כוח להמשיך בעבודה הקשה שלנו, מספרת בהתרגשות האחות מרינה. אתי הגיע אלינו עם דימום ביטני ענק ונזקקה לכמויות אדירות של מנות דם, עשרות ניתוחים והטיפול בה היה מורכב וקשה. הגמילה שלה ממכונת ההנשמה וההתאוששות שלה הם מדהימים", ספרה מרינה.

השבוע לראשונה, אחרי כמעט 3 חודשים בטיפול נמרץ החליטו במחלקה  בהסכמת המשפחה להוציא את אתי מהמחלקה על כיסא טיפולים מיוחד לאור השמש לנשום אויר צלול.

במבצע הנדסי מורכב בליווי רופאים אחיות וטכנאי הנשמה וטיפול נמרץ יצאה אתי בליווי האחות מרינה לראות ולקלוט קצת שמש ואויר ברחבת הכניסה של ביה"ח.

"אתי היא אחת החולות הקשות המורכבות שהיו לנו סיפרה מרינה. וההתקדמות שלה היא שמחה ואושר גדול לכולנו יש לאתי בעל אוהב ומשפחה מחבקת שמרעיפים עליה חום ואהבה כל הזמן שבטוח עזרו לאתי בהתקדמות שלה עד שהיא פתחה עיניים ". מספרת מרינה.

 

ואתי, היא כבר מחייכת ונהנת מכל מבט ומודה לצוות הנהדר של ביה"ח כרמל ששמר והחזיר אותה לחיים.

" מהתאונה אני רק זוכרת שעמדתי ליד הנהג שמעתי אותו אומר פתאום " וואהו ", ואז בבת אחת נהיה לי חושך בעיניים, מספרת אתי. הספקתי להרגיש אנשים דורכים עליי וצורחים, והרגשתי איך מושכים לי בשערות. אחרי מספר שניות נעלמתי ואני לא זוכרת יותר כלום. חודשיים שלמים נמחקו לי מהזכרון והחיים, אני מודה לאלוהים ולצוות המלאכים של כרמל שנתנו לי שוב את החיים במתנה ", מספרת אתי.

" אני שמחה ומרגישה שהרווחתי בגדול וקיבלתי חזרה את החיים שלי. הטיפול שקיבלתי כאן בטיפול נמרץ בכרמל הוא דוגמא ומופת לטיפול מסור שאין כמוהו, בכל פעם שהרמתי יד או עשיתי תנועה קטנה מיד הגיעו אליי אחיות ורופאים וטיפלו בי טיפול אישי ומסור שאין לי מילים איך להודות עליו ".

" אתי לשמחתי היא דוגמא לעוד מקרה שגם אם נדמה שאבדה כל תקווה אסור להתייאש, אמר ד"ר עדן. אתי היא דוגמא למאבק עיקש שלווה בטיפול רפואי מעולה ע"י רופאים וצוות סיעודי נהדר ויחד עם החיבוק שקיבלה מהמשפחה אתי הצליחה לחזור לחיים ".

בנה של אתי אורן הוא סטודנט לפיזיותרפיה הלומד באיטליה. מאז התאונה הוא עצר את לימודיו וישב צמוד לאימו כשהוא מטפל בה במסירות. בימים אלה הוא מתכונן לחזור לאיטליה להשלים ולסיים את תואר הלימודים שלו.

"אחד חלומות שלי מאז התאונה, אומרת אתי הוא להשתתף בטכס סיום הלימודים של הבן שלי. אני בטוחה שחלק מהתאוששות שלי תלוי בטיפול של בני אורן. ואני מאוד רוצה וחולמת להיות איתו כשהוא מסיים ומקבל את התעודה".

בימים אלו אתי נמצאת לקראת סיום הטיפול בה ביחידה לטיפול נמרץ בכרמל ומתכוננת לצאת להמשך טיפול במסגרת שיקומית עד להחלמתה המלאה.

 

בצילום – אתי בני משפחתה האחות מרינה וצוות כרמל בשמש – צילום אלי דדון.

 

----

 

המרכז רפואי  כרמל - ליידי דיויס  הוא אחד מ-14 בית החולים של ה'כללית' בכל רחבי הארץ.

'כללית' הינה ארגון הבריאות המוביל בישראל והשני בגודלו בעולם, המשרתת כ-4 מיליון לקוחות

(54% מכלל הציבור בישראל) ב-1,300 מרפאות ומאות מכונים הפרוסים ברחבי הארץ.

אתר האינטרנט (www.clalit.co.il) ומוקד השירות הטלפוני  2700 *  עומדים  לרשות הציבור 24 שעות ביממה למתן מענה לנושאים בריאותיים ולמידע כללי.

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית