כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 01.11.2017

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

כנס דיאטניות ארצי בנושא מחלות מעי דלקתיות

דיאטניות כללית במרפאות המרחב חיפה ובי"ח כרמל ערכו יום עיון ארצי מרתק בנושא מחלות קרוהן וקוליטיס. למחלות מעי דלקתיות (IBD) השלכות רבות על איכות החיים, ולתזונה תפקיד חשוב בטיפול בהן.

בצילום – מורן מלכה, ד"ר גלית גולדז'ק קוניק, ד"ר לילך דולב, אירית פורז, עליזה שרייר ואילנית קורן בכנס הדיאטניות של כללית בכרמל

כנס דיאטניות

דיאטניות הכללית מכל רחבי הארץ הגיעו לחיפה כדי להרחיב דעת בנושא מחלות מעי דלקתיות (IBD) שהידע והמודעות להן הולך וגדל.

כדי לעדכן את הצוותים בחידושים בתחום, יזמו מנהלות השירות המרחבי לתזונה ודיאטה  של כללית: עליזה שרייר - בבי"ח כרמל וד"ר גלית גולדז'ק קוניק - במחוז חיפה וגליל מערבי, בשיתוף עם בי"ח שלוותא מקבוצת כללית, כנס ארצי לעדכון ידע לדיאטניות בראשותה של הדיאטנית הראשית של הכללית הגב' אירית פורז. מדובר בפרויקט המתקיים כבר 11 שנים, שעורכות מידי שנה הדיאטניות של כללית במחוז חיפה ובכרמל ומוקדש בכל פעם לנושא המעורר התעניינות ומתייחס להיבט ואקטואלי אחר. 

הסימנים הכלליים למחלות המעי, להן גם השלכות רבות על איכות החיים, הם ירידה במשקל ובתאבון, חולשה וחום, כאבי בטן, שינויים בהרגלי יציאות, שינויים באופי היציאות, לעיתים גם הפרעות בשליטה על הסוגרים. לתזונה תפקיד חשוב בטיפול בהן ועל כן התמקד השנה הכנס במחלות אלו.

בין הנושאים שהוצגו בכנס המרתק, שהתקיים באודיטוריום בי"ח כרמל:

על הקשר בין תזונה מחלות המעי הדלקתיות ובריאות הנפש דיברה ליטל נחמן - מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה בבית החולים שלוותה, שהיה שותף השנה להפקת הכנס.

ד"ר רעות לוצקי - גסטרואנטרולוגית בכירה ורכזת תחום תזונה קלינית במכון הגסטרו בביה"ח כרמל, עידכנה לגבי חידושים בתחום האבחון והטיפולים התרופתיים, אתיולוגיה ופתולוגיה של המחלות.

רבקה שטיינמץ - דיאטנית מרפאת גסטרו ילדים בכרמל, עידכנה את באי הכנס על דיאטות ספציפיות למחלות המעי הדלקתיות והאם מדובר רק בתחושת בטן או באמת מדעית. קרן שחף אלקלעי - אחראית מנהלת כרמל במחוז חיפה וג"מ, הרצתה על דיאטת ה-fodmap הידועה כיעילה במחלת המעי הרגיז ועוזרת לשיפור הסימפטומים של אי הנוחות במערכת העיכול גם במחלות מעי דלקתיות.

מורן מלכה דיאטנית קלינית וראש צוות דיאטניות כירורגיות בביה"ח כרמל הרחיבה בנושא תזונה פריאופרטיבית בתקופת המחלה.

 סגר את הכנס המוצלח ד"ר ויסאם חורי - כירורג בכיר ומנהל היחידה הקולורקטלית המרחבית הפועל בביה"ח ובקריית בריאות זבולון, הציג שיטות ניתוח חדשות לטיפול כירורגי במחלקות הקרוהן והקוליטיס והתייחס לשאלה - לאלו חולים בדיוק מתאים הפתרון הניתוחי. 


בצילום – מורן מלכה, ד"ר גלית גולדז'ק קוניק, ד"ר לילך דולב, אירית פורז, עליזה שרייר ואילנית קורן  בכנס הדיאטניות של כללית בכרמל  – צילום אלי דדון

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית