כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 30.11.2020

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

יום הסוכרת הבינלאומי

במסגרת יום הסוכרת הבינלאומי יצא צוות יחידת סוכרת של כרמל לשטח הקים עמדות הסברה, ביצע בדיקות דם לסוכר לאנשי הצוות, וחילק חומרי הסברה והדרכה רבים לאורח חיים בריא וכדי להגביר את המודעות וחשיבות המלחמה בסוכרת.

צוות יחידת הסוכרת של כרמל. צילום - אלי דדון

כרמל בית חולים מתוק

במרכז רפואי בכרמל מתאשפזים מדי שנה קרוב ל- 4500 חולי סוכרת, חלקם פונים לאשפוז בעקבות גילוי או התפרצות מחלה חדשה, וחלקם בעקבות סיבוכי מחלה שונים.

צוות יחידת הסוכרת בכרמל נלחם לאורך כל השנה כדי להציל מטופלים רבים ככל האפשר מניזקי מגיפת הסוכרת. השבוע במסגרת יום הסוכרת הבינלאומי יצא צוות היחידה לשטח הקים עמדות הסברה, ביצע בדיקות דם לסוכר לאנשי הצוות, וחילק חומרי הסברה והדרכה רבים לאורח חיים בריא וכדי להגביר את המודעות וחשיבות המלחמה בסוכרת.

את יחידת הסוכרת בכרמל מוביל צוות רב מקצועי מיומן ומסור הכולל את:
ד"ר מיכל גרשינסקי – מנהלת היחידה המרחבית לסוכרת, במרכז רפואי כרמל ובמחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית. ד"ר מוחמד סבאח יועץ סוכרת בכרמל ומנהל יחידת מחקר בסוכרת וליפידים במרכז רפואי לין. מרינה ויינברג אחות מתאמת תחום סוכרת בכרמל. דקלה אופיר בירמן מנהלת היחידה לתזונה ודיאטה של ביה"ח (בית חולים) ויוליאנה אילין דיאטנית רכזת חטיבה פנימית ומרכזת נושא סוכרת בכרמל.

צוות יחידת הסוכרת של כרמל בעבודה. צילום - אלי דדון

שותף לפרויקט יום הסוכרת הוא שף בית החולים כרמל עופר פישמן שיחד עם יחידת הדיאטה הכינו תפריטים ומתוכנים מיוחדים בדגש על תזונה ים תיכונית ליום הסוכרת.

מנהלת היחידה בכרמל ד"ר מיכל גרשינסקי אומרת כי "שכיחות מחלת הסוכרת בישראל ובעולם נמצא בעליה מתמדת. סוכרת מובילה לסיבוכים מרובים במערכות הגוף השונות, אשר גורמים לפגיעה באיכות החיים, לתחלואה ולתמותה ועל כן נמצאת במוקד העשייה הקלינית והמחקרית. ההערכה היא כי בישראל יש מעל חצי מיליון חולי סוכרת מאובחנים ועוד כחצי מיליון בשלב טרום מחלה.

מחלת הסוכרת מסוגלת לגרום למחלות ולנזקים רבים כמו: נפרופטיה, רטינופטיה, זיהומים בכף רגל סוכרתית, אירועי לב, אירועים מוחיים ועוד. גילוי מוקדם של הסוכרת יכול ב- 50 אחוז להימנע, ולמנוע סבל וסיבוכים מהמטופלים. 

האחות מרינה ויינברג מתאמת תחום הסוכרת בכרמל מעדכנת כי צוות יחידת הסוכרת של בית החולים נותן מענה לצוותים במחלקות האשפוז, בחדר המיון (מלר"ד) ובטיפולים הנמרצים בכל הנוגע לטיפול במאושפז עם סוכרת. למרות הירידה בפעילות יחידת הסוכרת בהתאם להנחיות הקורונה, במהלך שנת 2020 צוות היחידה נתן מאות רבות של ייעוצים במחלקות אשפוז שונות עם עליה של 22% בייעוצים לעומת שנת 2019.

עוד מעדכנת מרינה כי בנוסף לכך, צוות יחידת הסוכרת עוסק רבות בהדרכת צוותים רפואיים וסיעודיים בתחום הטיפול בחולי סוכרת מורכבים ביותר. עבודת היחידה כוללת: בניית הנחיות לטיפול בסוכרת שמותאמות לכל מחלקה כמו במערך הפנימי, כירורגי, ובטיפולים הנמרצים, ועדכון ידע של צוותים רפואיים וסיעודיים לגבי טיפול תרופתי חדשני וטכנולוגיות מתקדמות.  

אחות מתאמת סוכרת בכרמל עוסקת רבות בהדרכות מטופלים במחלקות ובניית רצף טיפול ושחרור מתוכנן לקהילה שבמסגרתו חולים מקבלים זימון למרפאות הסוכרת מיד לאחר השחרור מבית החולים.

בין הפרויקטים הבולטים ביותר שעשתה היחידה ניתן לציין את פרויקט קידום בריאות ורצף טיפול לאיתור מוקדם של טרום סוכרת וסוכרת אצל יולדות עם היסטוריה של סוכרת במהלך הריונן. בזכות הפרויקט המיוחד מציינת האחות מרינה, חלה עליה משמעותית בשיעור ביצוע בדיקת סקר לאיתור סוכרת. בזכות הפרויקט שבוצע בשיתוף של מתאמת סוכרת עם מחלקת יולדות ומחוז חיפה של הכללית, אותרו נשים רבות עם טרום סוכרת מצב הדורש התערבות הקהילה ושיפור מודעות האוכלוסייה לאורח חיים בריא.

 

בתמונות:
צוות יחידת הסוכרת של כרמל בעבודה
בדיקת דם לסוכר
קרדיט – צילום אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!