כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 29.06.2020

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

ירידה של 47% בזיהומים נרכשים בכרמל

"מדובר בהישג יוצא דופן שמעיד על בית החולים איכותי ובטוח יותר" אומר מנהל כרמל ד"ר אבי גולדברג. "ההישג הינו פרי עבודה והשקעה יוצאת דופן של כל העובדים ובראשם היחידה למניעת הזיהומים, הצוותים במחלקות והצוותים הלוגיסטיים".

צוות יחידת הזיהומים בכרמל יחד עם סגנית המנהל ד"ר שני ברוש. צילום - אלי דדון

כרמל מנצח במלחמה בזיהומים

נתונים ארציים של משרד הבריאות מראים ירידה של כמעט 50% בזיהומים נרכשים במרכז הרפואי כרמל בשנת 2019.

"מדובר בהישג יוצא דופן שמעיד על בית החולים איכותי ובטוח יותר" אומר מנהל כרמל ד"ר אבי גולדברג. "ההישג הינו פרי עבודה והשקעה יוצאת דופן של כל העובדים ובראשם היחידה למניעת הזיהומים, הצוותים במחלקות והצוותים הלוגיסטיים".

הישג מרשים במלחמה בזיהומים נרשם בבית החולים כרמל.
בסיכום שנת 2019 נרשמה ירידה של 47% בזיהומים נרכשים בבית חולים בכרמל. זאת הירידה הגדולה והמשמעותית ביותר שנרשמה בכרמל במלחמה בזיהומים הנרכשים בבית החולים.

על פי נתוני משרד הבריאות נפטרים בישראל בכל שנה כ- 5000 איש כתוצאה מזיהומים בבתי החולים. מניעת זיהומים הנרכשים בארשפוז הינה אחד האתגרים המורכבים ביותר עימם מתמודדות מערכות הבריאות בארץ ובעולם. זיהומים נרכשים בבתי החולים מגבירים תחלואה, תמותה, עלויות ומשך אשפוז.

על פי מדידות משרד הבריאות, בשנה האחרונה נמנעו כתוצאה מהמלחמה בזיהומים כ-1,400 מקרי זיהומים בדם (אלח דם, בקטרמיה), מעל ל-700 מקרי זיהומים בדרכי שתן הקשורים לצנתר שנרכשו במחלקות הפנימיות, ומעל ל-700 מקרי תחלואה מקלוסטרידיום דפיצלה - חיידק הגורם לדלקת מעי.

מנהל יחידת הזיהומים בכרמל ד"ר גבי ובר מסביר –
"ברור היה לנו כי כדי להשיג תוצאות אפקטיביות ומשמעותיות בהפחתת הזיהומים בבית החולים אנחנו צריכים לחשוב מחוץ לקופסה לכן  הקמנו צוות פעולה מיוחד ויצאנו לקרב.
בשיתוף ההנהלה בנינו והוצאנו תוכנית פעולה יחודית שכללה את אבני הדרך הבאות:
החלה ואכיפה של מדיניות קיבוץ ובידוד מטופלים נשאי זיהומים.
הגברת ניקיון סביבת החולה והפעלת סיירת ניקיון ייעודית בבית החולים לחיידקי התראה.
רכישת ציוד ייעודי והתקנת מחיצות בין עמדות טיפול להגברת ההפרדה.
הטמעת 5 הרגעים להיגיינת ידיים בקרב כלל צוותי בית החולים. ושיקוף נתוני הזיהומים  והדרכות קבועות ומתוגברות לצוותים – דבר שתרם לגיוסם והרתמות כל הצוות למאמץ המשותף".

בסקר האחרון שפורסם על ידי משרד הבריאות בנושא זיהומים בבתי החולים לסיכום שנת 2019 עולה גם כי בית החולים כרמל הינו בית החולים עם כמות הזיהומים הנמוכה ביותר בכל חיפה.

ד"ר שני ברוש סגנית מנהל בית החולים ואחראית תחום הזיהומים מטעם ההנהלה הרפואית מציינת כי "הזכיה בהישג הירידה בכמות הזיהומים, היא פרי מאמץ משותף של כלל הצוותים בבית החולים, החל באנשי המשק, עבור בצוותים המטפלים, בעובדי המעבדה ובמנהלי המחלקות. את פירות המאמץ, שהובל על ידי הצוות המקצועי והמסור של היחידה למניעת זיהומים, אנו קוצרים כעת. אין לי ספק, אומרת ד"ר ברוש, כי ההתגייסות של כולם להתמודדות עם אתגר מורכב זה, תרמה להצלחה הרבה. כעת פנינו קדימה. תחום מניעת הזיהומים הינו נושא מרכזי בעשייה של בית החולים ואני בטוחה שמגמת הירידה בזיהומים הנרכשים בבית החולים תימשך גם בשנה הבאה".

גם מנכ"ל הכללית פרופ' אהוד דודסון ראה בסיפוק רב את נתוני הירידה בהיקף הזיהומים בכרמל והודה במכתב מיוחד למנהל בית החולים ד"ר אבי גולדברג ולצוות בית החולים.
"קיבלתי לעיוני את דוח היחידה הארצית למניעת זיהומים במשרד הבריאות והתמלאתי גאווה וסיפוק מהישגי המרכז הרפואי", כתב פרופ' דודסון.

"בית החולים כרמל בולט לטובה במדד ושמחתי לראות ירידה בהארעות מקרים נרכשים משני סוגי החיידקים. ידוע לי כי הישגים אלה הושגו לאחר השקעת מאמצים כבירים מצד צוותי מניעת זיהומים הצוותים המטפלים ןהנהלת המרכז הרפואי.

בעידן זה בו סכנת הזיהומים הנרכשים בחיידקים עמידים היא מוחשית ביותר, אני רואה בהישגים אלה מקור לגאווה גדולה ותרומה עצומה לאיכות ובטיחות הטיפול בבתי החולים של כללית" כתב פרופ' דודסון.

מנהל היחידה ד"ר גבי ובר, ד"ר רונזא נאג'ר ואחות היחידה שלומית יצחקי. צילום - אלי דדון

מנהל כרמל ד"ר אבי גולדברג הודה ליחידת הזיהומים של בית החולים לד"ר גבי ובר לד"ר רונזה נאג'ר לאחות היחידה שלומית יצחקי לצוות המשק ולצוותים במחלקות בית החולים שהובילו יחד להישג ואמר, "אין לי ספק כי מדובר בהישג משמעותי המהווה גאווה גדולה, וכי כולנו מחוייבים להמשיך ולעשות הכל כדי לשמר אותו ולדאוג ככל הניתן להפחתה בכמות הזיהומים בבית החולים. ההישג משקף עשייה מקצועית ואיכותית בכל רבדי העשייה בכרמל.

כפי שלמדנו בהתמודדות בנגיף הקורונה להתנהלות כלל האנשים יש תרומה חשובה במניעת הדבקת אחרים ועלינו החובה להמשיך עם התנהגות מונעת, בעזרת חבישת מסיכה כירורגית המכסה פה ואף, היגיינת ידיים, שמירת מרחק ומניעת התקהלויות. כך כולם יכולים לקחת חלק משמעותי במאבק הלאומי בזיהומים".

 

בתמונות:
צוות יחידת הזיהומים בכרמל יחד עם סגנית המנהל ד"ר שני ברוש
מנהל היחידה ד"ר גבי ובר, ד"ר רונזא נאג'ר ואחות היחידה שלומית יצחקי
(תמונת ארכיון טרום חובת מסיכות קורונה)
קרדיט – צילום אלי דדון 
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית