כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 20.07.2020

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

הנצלת איברים נדירה בבית חולים כרמל

זיוה פלדמן נפטרה בפיתאומיות ומשפחתה קיימה את צוואתה וחתימתה על כרטיס אדי ותרמה את איבריה. במותה תרמה זיוה ז"ל, 2 ריאות, 2 כליות, 2 קרניות, כבד, תרומת עור ואת מסתמי לב.

הנצלה מצילת חיים בכרמל

"אמא שלנו ממשיכה לחיות בגופם של החולים שניצלו בזכותה וזאת הנחמה הכי גדולה למשפחה שלנו" אומרת ביתה דנה פלדמן גמליאל.

בעוד פחות מחצי שנה אמורה היתה זיוה פלדמן בת ה-63 מחיפה לצאת לפנסיה במסיבה וחגיגה גדולה, אולם חגיגות הפרישה הפכו ברגע אחד לאבל כבד. זיוה שהיתה אישה בריאה נפטרה בפיתאומיות ומשפחתה של זיוה שהיתה חתומה  על כרטיס אדי קיימו את צוואתה ותרמו את מרבית איבריה להצלת חייהם של חולים ומטופלים רבים.

בביה"ח כרמל במבצע ניתוחים מורכב הונצלו מגופה של זיוה ז"ל, 2 הריאות, 2 כליות, 2 קרניות העיניים, הכבד, נלקחה תרומת עור לבנק העור, וגם מסתמי הלב הונצלו והועברו להשתלה בחולי לב מתאימים.

עדנה רז מתאמת ההשתלות של בית חולים כרמל שטיפלה בזיוה ובמשפחתה ובכל תהליך הנצלת האיברים אומרת כי מדובר באחת ההנצלות הגדולות והמורכבות בהן טיפל בית החולים כרמל.

"מדובר במשפחה מיוחדת ונדירה, אומרת האחות רז. כשניגשתי אליהם כדי לברר את אפשרות של תרומת איברים, הם התייצבו מיד והודיעו שלאמא יש כרטיס אדי והם רוצים לקיים את צוואתה ולתרום ולהציל כמה שיותר חולים הזקוקים ומחכים להשתלה".

האחות עדנה רז משמשת כמתאמת ההשתלות של בית חולים כרמל כבר יותר מ- 15 שנה והיא שפונה למשפחות בשעתן הקשה ומלווה אותן לאורך כל התהליך.

"מדובר בהליך לא קל למשפחות, אומרת האחות רז. "אבל אני שמחה שעם השנים המודעות לתרומת איברים בישראל רק הולכת וגדלה, ויותר ויותר אנשים חותמים על כרטיס אדי ומאפשרים לכולנו יותר הצלת חיים".

זיוה פלדמן ז"ל – התמונה באדיבות המשפחה

זיוה פלדמן ז"ל עבדה מעל 37 שנה באוניברסיטת חיפה והיתה אחת הנשים היותר פעילות ואהובות באוניברסיטה. זיוה עבדה באגף לקשרי חוץ של האוניברסיטה והיתה אחראית על עשרות אירועים וכנסים בינלאומיים שם קיבלה ואירחה בחום רב עשרות אורחים ומשלחות בינלאומיות מכל רחבי העולם.

"אמא היתה אמא נדירה ומיוחדת, מספרת ביתה דנה. היא גידלה אותי ואת אחי בחום ואהבה אין קץ. ועד יומה האחרון היא היתה סבתא נהדרת לששת נכדיה.

מבחינתנו כמשפחה הידיעה שהכבד של אמא שלי הושתל בגופה של בחורה צעירה בת 17 שבלעדי הכבד של אמא שלי, הצעירה כנראה היתה בסכנת חיים, זה נותן לי ולכל המשפחה את הכוח להחזיק מעמד ולקבל נחמה מהמוות הפתאומי של אמא".

דנה מספרת כי לאמא היה כרטיס אדי ובכל הזדמנות היא היתה דואגת לעדכן אותם אודות הכרטיס. "אמא דאגה שנדע ולא נפספס את כרטיס האדי, זה היה מאוד חשוב לה וכשהודיעו לנו שהיא נפטרה היה לנו ברור מאוד מה היא היתה רוצה שנעשה. וכולנו הסכמנו מיד על תרומת איברים, לא היתה כאן שאלה בכלל. זה היה הרצון שלה ואנחנו שמחים שלפחות את רצונה לתרום גם במותה הספקנו לקיים לכבודה" אומרת דנה.

"חשוב לי לציין את המסירות של הצוותים בבית חולים כרמל מספרת דנה, גם במחלקה לטיפול נמרץ לב וגם במחלקה לטיפול נמרץ נשימתי שם היינו עם אמא טיפלו בנו במסירות וברגישות מדהימה הצוות בכרמל בהחלט יוצא דופן וטיפלו באמא ובנו במקצועיות בחום ובאהבה גדולה".

ד"ר אריק עדן מנהל היחידה לטיפול נמרץ נשימתי בכרמל ונאמן ההשתלות של בית החולים מעדכן כי כרטיס אדי הינו כרטיס המעיד על רצונו של אדם לתרום מאיבריו לאחר מותו להצלת חייהם של חולים הממתינים להשתלה. את רעיון 'כרטיס התורם' הגה אהוד (אדי) בן דרור ז"ל בעת שסבל ממחלת כליות סופנית ונזקק להשתלת כליה.

"צריך לדעת, מסביר ד"ר עדן, כי תרומת איברים הינה המעשה האנושי, האצילי והנעלה ביותר של כל בן אנוש, וכי "כל המקיים נפש אחת כאילו קיים עולם מלא".
כיום לחותמים על כרטיס אדי ולבני משפחתם קדימות ברשימת הממתינים להשתלה.

מתאמת ההשתלות של כרמל עדנה רז מוסיפה ואומרת כי כל הדתות רואות בתרומת איברים צו מוסרי עליון וגם על פי ההלכה היהודית ניתן וישנה את ברכת הדרך של רבנים רבים לחתום על כרטיס אדי ולתרום לחיים חדשים.
בשנת 2019 נספרו כמיליון אזרחי ישראל הנושאים בכרטיס אדי והמספרים רק ממשיכים לעלות.

דנה ביתה של זיוה ז"ל מסכמת ואומרת, "אחרי תרומת האיברים של אימי אני מרגישה צורך ללכת ולהתנדב לטובת קידום ההשתלות וחתימה על כרטיס אדי, זאת הצלת חיים של ממש ולמוות יש בהחלט משמעות. מבחינתנו כמשפחה זאת צריכה להיות צוואה לכל אדם בישראל שיכיר וידע את חשיבות תרומת האיברים. אני מבקשת וממליצה לכל אחד שיפנה לו 2 דקות יכנס לאתר אדי באינטרנט ויחתום על כרטיס אדי, זאת משימה קדושה מאין כמותה", אומרת דנה.

"אנחנו מרגישים שאמא שלנו ממשיכה לחיות גם עכשיו בגופם של אנשים אחרים וזה מבחינתנו הזכרון הכי חי וחזק שלה במותה היא בהחלט צוותה לנו ולרבים אחרים חיים חדשים".

 

בתמונות:
זיוה פלדמן ז"ל – התמונה באדיבות המשפחה
ד"ר אריק עדן והאחות עדנה רז  - נאמני ההשתלות בביה"ח כרמל
קרדיט – צילום אלי דדון 
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!