כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 25.11.2018

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

יום האיכות והבטיחות בבית חולים כרמל

היום נפתח בהרצאת אורח מרתקת של פרופ' דונחין מהדסה עין כרם על בטיחות בבתי חולים, במהלך היום התקיימו דיוני מקרה בהובלת הנהלת בית החולים שהיו מבוססים על אירועים שקרו בבית החולים, הועברה הרצאה על שיפור המוטיבציה ועוד פעילויות מגוונות בנושא.

צוות מערך האיכות בכרמל ופעילות מיום האיכות – צילום אלי דדון

כרמל איכותי ובטוח

"איכות, פשוט להיות טוב יותר" - זו הייתה סיסמת יום האיכות והבטיחות שנערך במרכז הרפואי כרמל. יום האיכות שנערך השנה היה מעניין וגדוש בפעילויות רבות ומגוונות שכולן מוקדו בנושא איכות ובטיחות בביה"ח. היום נפתח בהרצאת אורח מרתקת של פרופ' דונחין מהדסה עין כרם על בטיחות בבתי חולים, במהלך היום התקיימו דיוני מקרה בהובלת הנהלת בית החולים ובהשתתפות צוותים רבים שהיו מבוססים על אירועים שקרו בבית החולים, הועברה הרצאה אינטראקטיבית מיוחד על שיפור המוטיבציה, נערכה תערוכת פוסטרים על פרויקטים של איכות בבית החולים ועוד.

לאורך כל יום האיכות התקיים הפנינג צבעוני ומרהיב, בית החולים התקשט בבלונים צבעוניים ובכניסה לכל המחלקות והיחידות נתלו שלטים המתארים עד כמה כל מחלקה איכותית, מיוחדת ובאילו הישגים היא מתגאה. ברחבת הכניסה וברחבת האודיטוריום נפרסו דוכני פעילויות הקשורים לבטיחות המטופל וכדי לרענן את הצוות חולקו גם גביעי גלידה מרעננת.
עגלות ניידות "איכות עד אליך" עם פעילויות דומות עברו בין המחלקות והמכונים והפעילו את אנשי הצוות שלא הצליחו לרדת לאתר המרכזי ועוררו התלהבות רבה.

אחת הפעילויות שכיכבה במיוחד הייתה חדרי בריחה מיוחדים בשם: "הפריצה לכרמל, האויב מבפנים". חדרי הבריחה נבנו ועוצבו על ידי צוות מערך האיכות בבית החולים והיו מאתגרים במיוחד. רק מי שהצליח לפתור את כתבי החידה שהיו קשורים בבטיחות המטופל, לפרוץ קודים ומנעולים שונים וגם לפענח את הרמזים הצליח להיחלץ מהחדר.

ופעילות מיום האיכות ובטיחות – צילום אלי דדון

ד"ר שרון אלרעי-פרייס, סגנית מנהל בית החולים ומנהלת מערך האיכות בכרמל אמרה כי "בית החולים כרמל מורכב מאנשים איכותיים עם תרבות בטיחות גבוהה שבאה לידי ביטוי מידי יום, ויום האיכות היה רק אחת ההוכחות לכך. המטרה שלנו הייתה להנגיש לצוותים תכנים של איכות ובטיחות בצורה קצת אחרת ממה שאנו רגילים. אני גאה בצוות מערך האיכות שהצליח להפיק יום מאתגר, חכם ומהנה ומודה לכל הגורמים בבית החולים שעזרו בהרמת יום האיכות המוצלח שהיה".

יום האיכות של כרמל השתתפו כ- 450 אנשי צוות במגוון הפעילויות. בסיום כל פעילות - באתר המרכזי או במחלקות, קיבל כל משתתף כרטיס הגרלה. בסוף היום, התקבלו מעל 1,000 פתקי הגרלה מכל המשתתפים, ובהגרלה שהתבצעה על ידי המנהלת האדמיניסטרטיבית סיגל זומר זכתה שושי שחר מחדר הלידה באוזניות אלחוטיות יוקרתיות. המחלקה הפנימית א'2  זכתה בפרס של כספי מכובד על ההשתתפות הגדולה ביותר של אנשי הצוות השונים. בנוסף, גביעי כבוד חולקו לצוותים שהצליחו להיחלץ מחדרי הבריחה הכי מהר -  צוות פגיה, צוות המכון ההמטולוגי וצוות פנימית ג'.

לאור ההתלהבות שגילו הצוותים מחדרי הבריחה המיוחדים, פעילות חדרי הבריחה הוארכה בשבועיים נוספים לאחר סיום יום האיכות, ובסה"כ השתתפו באתגר הבריחה מעל 50 קבוצות שכללו אנשי צוות מכלל הסקטורים והיחידות בבית החולים.

הנהלת חטיבת בתי החולים של כללית שביקרה בכרמל לא ויתרה גם היא על ההשתתפות בחדר הבריחה ויצאה מרוצה במיוחד לאחר שהצליחה להיחלץ מהחדרים המאתגרים. מנהל כרמל ד"ר אבי גולדברג ציין כי יום האיכות, שהתקיים זו הפעם השנייה בבית החולים הוגדר כהצלחה והוא זוכה לתגובות חיוביות מאוד מצד כל המשתתפים. "אנחנו שמחים לראות כי הנושא האיכות והבטיחות מוטמע היטב בצוותים שלנו בכרמל אלו הם אבני הדרך ובסיס העבודה האיכותית של כולם בבית החולים".

 


בצילומים – צוות מערך האיכות בכרמל ופעילות מיום האיכות 
צילום - אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית