כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 18.08.2019

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

כנס ראשון מסוגו בנושא התמודדות ומניעת אלימות כלפי צוותי בתי החולים בכרמל

בכנס שנערך ביוזמתו של מנהל בית חולים כרמל ד"ר אבי גולדברג השתתפו רפ"ק דרור פסקוביץ ראש משרד חקירות במשטרת חיפה, ופרופ' שלמה מור יוסף מי ששימש כיו"ר הועדה למיגור האלימות במערכת הבריאות.

משתתפי כנס המלחמה באלימות בכרמל – צילומים אלי דדון

עוצרים את האלימות בכרמל

כנס ראשון מסוגו בנושא התמודדות ומניעת אלימות כלפי צוותי בתי החולים נערך החודש ביוזמת מנהל בית חולים כרמל ד"ר אבי גולדברג. בכנס השתתפו רפ"ק דרור פסקוביץ ראש משרד חקירות במשטרת חיפה, ופרופ' שלמה מור יוסף מי ששימש כיו"ר הועדה למיגור האלימות במערכת הבריאות. את הכנס שנערך בפני עשרות עובדים, מנהלי מחלקות וצוותים בכירים, פתח מנהל בית חולים כרמל ד"ר גולדברג שאמר כי נגע האלימות הינו נגע רע הפוגע ברקמת החיים במדינה, ופוגע קשות במערכת הבריאות בכלל ובעובדי בתי החולים הנמצאים בחזית הטיפול בחולים בפרט. "המטרה שלנו היא להעניק לכל עובדי בית החולים סביבת עבודה מוגנת ובטוחה", אמר ד"ר גולדברג. "יש לנו מערך ביטחון חזק ומקצועי בניהולו של מנהל הביטחון ניר רוגר שיחד עם עשרות מאבטחים ואחמשי"ם הפרוסים בכל הנקודות הקריטיות בבית החולים, מספקים תגובה מהירה ונחרצת בכל אירוע או חשד לאירוע אלימות". בכרמל פרוסים כ- 150 מצלמות אבטחה בכל המוקדים המרכזיים בדגש על ריכוזי קהל ועמדות המתנה ועוד כ- 150 לחצני מצוקה המקפיצים בלחיצה עליהם איש ביטחון המגיע מידית למקום.

בהתפלגות אירועי האלימות בכרמל ציין ד"ר גולדברג, כי חדר המיון (המלר"ד) בו סף הרגישות מאוד גבוה בולט עם קרוב לחצי מאירועי האלימות הפיזית והמילולית בשנת 2018 כשלאחריו מחלקת הביטחון והמחלקות הפנימיות והכירורגיות. 

ראש משרד החקירות במשטרת חיפה רפ"ק פסקוביץ ציין כי רק בשנה האחרונה הצטברו על שולחנו כ- 22,000 חומרי חקירה איתם צריכים להתמודד רק 60 חוקרים. "מבחינת תחנת חיפה אנו נותנים עדיפות לתלונות המגיעות מבתי החולים בעיר, ואנו מטפלים באופן מיידי בתלונות על אלימות כלפי צוותים רפואיים", אמר רפ"ק פסקוביץ. "חשוב לנו שכל מי שנפגע כתוצאה מהאלימות יגיש תלונה אישית במשטרה, צריך לדעת שללא הגשת תלונה על ידי הנפגע ידנו כמשטרה כבולות. לשמחתי שיתוף הפעולה בין בית חולים כרמל למשטרת חיפה הוא מעולה, ואנחנו כאן בשביל כל עובדי ביה"ח כדי לגדוע כל יד שמונפת באלימות כלפי הצוותים הרפואיים".משתתפי כנס המלחמה באלימות בכרמל – צילומים אלי דדון

פרופ' שלמה מור יוסף מנכ"ל הדסה לשעבר ומי שהיה יו"ר הוועדה למיגור אלימות במערכת הבריאות בישראל אמר כי בישראל מתרחשים בממוצע כ- 3000 מקרה אלימות כלפי צוותים רפואיים בשנה וכי האלימות נמצאת בכל התחנות ובכל נקודות המגע של מטופל ואיש צוות. חלק ממסקנות הוועדה בראשה עמד הם כי יש צורך ברור והשקעה ביצירת וודאות כלפי המטופלים. "חשוב מאוד שהמטופל ידע מה הולך לקרות איתו במהלך הטיפול. זה חוסך ומונע המון בעיות, ציין פרופ' מור יוסף. כמו כן נדרש מגע אנושי ומרגיע כלפי המטופלים מצד אחד, ומהירות תגובה מהירה וחדה כלפי אלימות כדי להראות שהאלימות לא משתלמת. בנוסף אמר כי נדרשת מחויבות ארגונית בשילוב אבטחה פיזית וטכנולוגית כדי לזהות מוקדם מקרה אלימות יחד עם פק"ל פעולות אוטומטי למצבים חריגים של אלימות כלפי הצוותים. בכנס החשוב השתתפו גם יו"ר הוועדים של כרמל, ד"ר אריה ביטרמן יו"ר ועד הרופאים והגב' אירנה ברייב יו"ר וועד העובדים שאמרו בקול אחד חד וברור. די ואפס סבלנות לאלימות בבתי החולים.

 

 

בצילומים – משתתפי כנס המלחמה באלימות בכרמל
צילומים - אלי דדון
התמונות חופשיות מזכויות לשימוש*

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!