כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 11.02.2019

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

אחרי 20 שנה בת אל חוזרת כמתנדבת לפגייה בה נולדה

בת אל נולדה בפגיית כרמל במשקל של 480 ג"ר וחייה היו בסכנה. היום בדיוק אחרי 20 שנה היא חוזרת לאותה פגייה שהצילה את חייה ומתנדבת בה כבת שירות לאומי.

בת אל בפגיה כיום עם פרופ' רוטשילד וצוות הפגיה (מימין לשמאל ) האחיות  אלבינה פסיקובה יפה איילון וליאור שקד– צילום אלי דדון

סוגרת מעגל בכרמל

"אני כל כך שמחה לחזור לכאן, ולתרום למקום שהציל את חיי" אומרת בת אל.

מי שטיפל בה אז, והיום הוא מנהל את פגיית כרמל, פרופ' אבי רוטשילד
"לראות את בת אל היום עובדת ומתנדבת בפגייה, זאת סגירת מעגל הכי יפה שיש".

"בישראל של לפני 20 שנה הסיכויים של פג במשקל של 480 גרם לשרוד היו כמעט אפסיים, מסביר מנהל מחלקת ילודים ופגים במרכז הרפואי כרמל פרופ' אבי רוטשילד.

אבל עם הטיפול הרפואי הכי טוב שאפשר היה אז לתת, ועם המון אהבה של המשפחה, בת אל-חיה לובשבסקי הפגה שנולדה ב- 1,999 היום היא כבר נערה בת 20 מוכשרת בריאה ומקסימה".

בת אל נולדה בכרמל בינואר 1,999 בשבוע ה- 26 להריון במשקל 485 גרם ובהמשך האשפוז שלה היא עוד ירדה במשקלה עד ל- 400 גרם. "זה משקל של בקושי 2 חבילות חמאה והשרידות במקרים כאלו ובמיוחד בשנה הראשונה היא כמעט אפסית, מסביר פרופ' רוטשילד, בת אל היא הפגה הקטנה ביותר שנולדה בכרמל מפתיחת הפגייה ועד היום. כיום אנחנו מטפלים בכרמל גם בפגים שנולדו בשבוע 23 אבל בהחלט אלו שבועות קריטיים ובשילוב משקל נמוך במיוחד יש כאן בהחלט סכנת חיים, ובת אל היא בהחלט סוג של נס רפואי".

בת אל הפגה  - צילום אלבום משפחתי

איריס אמא של בת אל היא לוחמת אמיתית שלא ויתרה על האפשרות להביא עוד ילדה לעולם. "את ההריון הראשון עם הבן שלי הגדול עברתי עם רעלת הריון וגם סוכרת הריונית והרופאים המליצו לי לא להביא עוד ילדים כי זה מאוד מסוכן", מספרת איריס. אבל החלטתי לא לוותר".
בשבוע ה- 24 להריון של בת אל, חשה איריס מצוקה ועברה לשמירת הריון. בשבוע ה- 26 הרעלת בגופה טיפסה לשמיים עד שהיגיע לכמעט קריסת מערכות והיא הובלה בדחיפות לכרמל לניתוח קיסרי דחוף.
"החלטתי שאני לוקחת את הסיכון היתה לי אינטואיציה ואמונה חזקה וסמכתי על צוות הפגייה ואני שמחה שניצחנו.

אחרי כ- 5 חודשים של טיפול מאומץ ומסור במיוחד בפגיית כרמל, בו הפכה בת אל והוריה לחלק ממשפחת הפגייה. יצאה בת אל מבית החולים כרמל בשבוע ה- 46 ובמשקל של 2,600 ק"ג.

פרופ' רוטשילד אומר כי המקרה של בת אל מוכיח כי שרידות של פגים קטנים תלויה מאוד בהורים ובאהבה שהם נותנים לפג. "ההורים לא משו ממיטתה של בת אל וזה בהחלט עזר מאוד".

והיום בפגייה החדשה והנוצצת של כרמל, בת אל בת ה- 20 מסתובבת עם חלוק ותג של בת שירות לאומי, והיא פורחת ומאושרת.
"רציתי לתרום בשירות הלאומי שלי בתחום הרפואי ומאוד רציתי לסגור מעגל ולהגיע לפגייה בה נולדתי, מספרת בהתרגשות בת אל. הצוות קיבל אותי בזרועות פתוחות ובפנים מחייכות וכולם שמחו מאוד לקראתי.
אני מרגישה שאני תורמת באמת, והעבודה מספקת אותי מאוד. כל יום שאני מגיעה לפגייה אני מרגישה את העוצמה של המקום ומתחברת מאוד לצוות. אני מרגישה שאני מחזירה למקום שבעצם הציל את חיי.

בת אל בפגיית כרמל - צילום - אלי דדון

איריס אמא של בת אל נהנית בכל יום מבת אל המדהימה, ושלמה ושמחה עם ההחלטה שקיבלה.
"כל אמא צריכה לעשות את השיקולים שלה, אבל אני שלמה לגמרי עם ההחלטה שקיבלתי. האושר שבת אל מביאה למשפחה שלנו לא יסולא בפז. עד היום אנחנו בקשר ומחוברים לצוות הפגייה של כרמל שהפכה להיות המשפחה השניה שלנו. הצוות יחד עם פרופ' רוטשילד מנהלת הסיעוד ליאור שקד והאחות יפה איילון שמלווים אותנו מרגע הלידה לפני 20 שנה ועד היום, הגיעו גם לחגוג איתנו את בת המצווה של בת אל, וזה היה אירוע מרגש ומשמח במיוחד".

 פרופ' רוטשילד מציין כי תינוק רגיל נולד מעל שבוע 37 וב- 2 וחצי ק"ג לפחות וכי כל מי שנולד מתחת לכך נחשב כפג ומועבר לפגיה. "פגיית כרמל בהחלט יוצאת דופן במקצועיות ובמצוינות שלה מעדכן פרופ' רוטשילד. רק השנה קיבלה הפגייה את אות ההצטיינות ממשרד הבריאות זו השנה החמישית ברציפות, ושיתוף הפעולה בין כל הצוותים עובד ומרגיש מצוין". בפגיית כרמל עוברים כ- 400 ילודים בממוצע בשנה מעל מחציתם פגים. בפגייה 18 עמדות טיפול מתקדמות והיא יכולה להגיע עד ל- 22 עמדות טיפול בפגים.

"פגיית כרמל נחשבת כפגיית בוטיק וההורים והצוות נמצאים בקשר תמידי ושותפים בכל הידע ומערך הטיפול וההחלטות לגבי הטיפול בתינוק, מעדכנת מנהלת הסיעוד ליאור שקד. הפגייה פתוחה להורים 24 שעות ביממה וההורים מכירים אישית את כל הצוות הרפואי והסיעודי והקשרים נמשכתם גם הרבה לאחר השחרור". בצמוד לפגיה פועל מכון התפתחות מיוחד בניהולה של ד"ר מרינה סולובייצ'ק המעניק שירותי מעקב התפתחותי תזונתי ורפואי לתינוקות בוגרי הפגייה והיא נחשבת למרפאה ייחודית ומוערכת מאוד.

ובת אל, היא ממשיכה ומגיעה בכל בוקר לפגיה בה נולדה עם חיוך ענק על השפתיים ותודה ענקית בלב.
"אחרי שאסיים את השירות הלאומי שלי בפגייה של כרמל אני רוצה לחזור להוראה וללמד ולחנך את דור העתיד של ישראל, מספרת בת אל. החינוך זה אהבה לילדים שאני מאוד אוהבת ואני רוצה להעניק להם את החוויה והאהבה ללימודים. אני רוצה ללמד את ילדי הגיל הרך ולתת לילדים הקטנים חינוך של תקווה. אחרי שניצחתי אני חושבת שכל אחד עם רצון ואהבה יכול גם לנצח. אני מרגישה שבשירות שלי בפגייה של כרמל אני מחזירה להם רק מעט ממה שהם נתנו לי, ומבחינתי זאת סגירת המעגל הכי יפה שיכולה להיות".

 

 

בצילומים:
בת אל הפגה  - צילום אלבום משפחתי
בת אל בפגיה כיום עם פרופ' רוטשילד וצוות הפגייה (מימין לשמאל ) האחיות אלבינה פסיקובה יפה איילון וליאור שקד. צילום - אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית