כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 04.06.2017

    מאת:
  • בית חולים כרמל חיפה

הסכנות בשימוש בסיגריה אלקטרונית

פרופ' אדיר המשמש כיו"ר האיגוד הישראלי למחלות ריאה התייחס בראיון לסכנה שבשימוש בסיגריה אלקטרונית ובאפשרות שמשרד הבריאות יתיר את השימוש בה.

סיגריה אלקטרונית לא הרבה פחות מזיקה מסיגרה רגילה

סיגריה אלקטרונית

כ- 8,000 ישראלים נפטרים בכל שנה כתוצאה ישירה מעישון סיגריות זהו בהחלט דבר שניתן למנוע אותו" כך אמר פרופ' יוחאי אדיר מנהל מכון הריאות ביה"ח כרמל ובמרחב של הכללית, בראיון מיוחד למהדורת חדשות ערוץ 2.

פרופ' אדיר המשמש כיו"ר האיגוד הישראלי למחלות ריאה התייחס בראיון לסכנה שבשימוש בסיגריה אלקטרונית ובאפשרות שמשרד הבריאות יתיר את השימוש בה.

"נכון שבסיגריה אלקטרונית יש פחות רעלנים מבסיגריה רגילה אבל עדיין יש בה רעלנים מסוכנים. והיא בהחלט לא דבר בריא או נקי לשימוש" עדכן פרופ' אדיר.

"בסיגריה האלקטרונית אין טבק ואין עשן. יש בתוכה בקבוקון קטן המכיל נוזל ניקוטין המתחמם ע"י הסיגריה ואדי הניקוטין נשאפים ע"י המעשן. נכון להיום אין עדיין מספיק עבודות בעולם הרפואה המציגות את הסיגריה האלקטרונית כבטוחה, אמר פרופ' אדיר. הסיגריה החדשה אומנם הוגשה ל- FDA האמריקאי אולם טרם אושרה, בנוסף היא נאסרה לשיווק ושימוש בארה"ב".

פרופ' אדיר סיפר על מקרה קשה של תינוקת שהגיע בדחיפות לחדר המיון שם התברר כי היא בלעה מספר טיפות של חומר הניקוטין הנמצא בסיגריה האלקטרונית, היא אושפזה במצב קשה ורק לאחר טיפולים אינטנסיביים היא ניצלה.

עבודות אחרונות שנעשו בארה"ב מראות עליה של 900% בצעירים שלקחו את הסיגריה האלקטרונית כי חשבו שהיא קלה יותר, בהמשך התברר כי הצעירים עברו בהדרגה מהסיגריה האלקטרונית לרגילה ובכך גדל משמעותית מספר המעשנים.

לאחרונה גילינו כי השימוש בסיגריה האלקטרונית מעלה את אחוז המעשנים החשים מצד אחד כי הם מעשנים משהו פחות מסוכן אולם מצד שני הם מאפשרים לעצמם לעשן הרבה יותר וכך בעצם בסופו של דבר הם מביאים את כמות הרעלנים המצטברת בגופם מהסיגריה האלקטרונית לאותה רמת רעלנים שבסיגריה הרגילה.

פרופ' אדיר סיפר בראיון כי למרות שבישראל ישנה באופן כללי ירידה בכמות המעשנים, עדיין הסכנה למעשנים קיימת .כיום נמצא כי 19% מהאנשים באוכלוסייה היהודית מעשנים לעומת כמעט כפול ויותר מעשנים במגזר הערבי שם אחוז המעשנים עומד על 45%.

אני קורא לשר הבריאות מר ליצמן להקים גוף רפואי מרכזי בישראל ביחד עם רופאי הריאות כדי להילחם בנזקי העישון אמר פרופ' אדיר. אני קורא למשרד הבריאות להתייחס לסיגריה האלקטרונית כאל מוצר טבק רגיל להמתין לאישור ה-FDA  במידה וינתן ועד אז אני ממליץ לאסור את השימוש בישראל בסיגריה האלקטרונית.

 

בצילום – פרופ' יוחאי אדיר מנהל המכון בכרמל ויו"ר האיגוד הישראלי -  צילום אלי דדון

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית