כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 02.06.2019

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

לראשונה בישראל קורס סימולציה לביצוע הרדמה אפידורלית

מדובר בקורס ראשון מסוגו בארץ המאפשר לימוד, תרגול וביצוע הרדמה אפידורלית בעמוד השדרה באמצעות סימולציה מתקדמת על גבי דגם בובה ובשילוב תוכנות הדמיה ממוחשבת מתקדמות מבלי לדקור וללמוד על גבם של מטופלים.

צוות המרדימים של כרמל עם ד"ר קרט מחו"ל במרכז הסימולציה של כרמל. צילום - אלי דדון

סימולציה מתקדמת מכרמל

לראשונה בישראל קורס סימולציה לביצוע הרדמה אפידורלית הסתיים בהצלחה בבית החולים כרמל. מדובר בקורס ראשון מסוגו בארץ המאפשר בפעם הראשונה לימוד תרגול וביצוע הרדמה אפידורלית בעמוד השדרה באמצעות סימולציה מתקדמת על גבי דגם בובה ובשילוב תוכנות הדמיה ממוחשבת מתקדמות וכל זאת מבלי לדקור וללמוד על גבם של מטופלים. היוזמה לביצוע קורס הסימולציה הייחודי היא של מנהל מחלקת ההרדמה וטיפול נמרץ בכרמל ד"ר זאב גולדיק המשמש גם כנשיא החברה האירופאית להרדמה ה- ESA ויעל הוד אחראית מרכז הסימולציה של כרמל.

"הרדמה אפידורלית היא הרדמה שמבוצעת באופן שגרתי בחדרי לידה, רק בכרמל אנו מבצעים מעל 200 הרדמות אפידורליות ביולדות בכל חודש, מסביר ד"ר גולדיק עם זאת מדובר בהרדמה שטומנת בחובה סיכונים לא מעטים במידה והיא לא מבוצעת כהלכה. על אף זאת, שיטת ההכשרה הפורמלית המקובלת כיום היא בשיטת השוליה, כלומר הרופאים המתמחים לומדים מהמומחים בצפייה ולאחר מכן על מטופלות ישירות. מתוך רצון למנף את נושא הכשרת רופאים מרדימים בתחום ההרדמה אפידורלית נרתם ד"ר גולדיק לנושא ונוצר קשר מיוחד עם קבוצת חוקרים באירלנד ובראשם פרופ' שורטן אשר הנחה את Dr.Karthikeyan Srinivasan לפיתוח רשימת המשימות הנדרשות בשיטת ההכשרה של Profciency Based Progression ללימוד של הרדמה אפידורלית בלידה.

בהמשך לקשר פותחה סדנה ייעודית ומעשית ראשונה בישראל, תוך שיתוף פעולה עולמי וייחודי בין קבוצת החוקרים באירלנד ומרכז הסימולציה המסונף לאוניברסיטה ב-  Cork ומרכז הסימולציה של כרמל.

לסדנה הראשונה שנעשתה השבוע בכרמל הגיעו רופאים מרדימים מומחים שהוכשרו להיות מדריכים וגם מתמחים שתרגלו את ביצוע ההרדמה האפידורלית על גבי הדגמים ובאמצעות השיטות החדשות והביעו שביעות רצון רבה מאוד.

"אין סיבה שבפעולה כל כך מסוכנת של הרדמה לא תהיה לרופא אפשרות לתרגל לפני ביצוע הפעולה על מטופלת הרה בפועל, עם כל המשתמע מכך. אמר ד"ר גולדיק. המטרה שלנו היא שכל מתמחה מתחיל יתרגל את ביצוע ההרדמה האפידורלית על הסימולטור. ולא רק שיתרגל אלא גם שיבחן בשיטה ולידית על הסימולטור ורק לאחר מכן שיבצע את ההרדמה בחדר לידה".

צוות המרדימים של כרמל עם ד"ר קרט מחו"ל במרכז הסימולציה של כרמל. צילום - אלי דדון

יעל הוד עדכנה והוסיפה כי יש בהחלט מגמה חדשה בשנים האחרונות לשנות את ההכשרה של אנשי צוות רפואי מתוך הבנה שטיפול בבני אדם תוך ביצוע פרוצדורות פולשניות דורש לימוד ותרגול ברמה גבוהה ומובנית. מרכז הסימולציה של בית החולים כרמל הינו מהגדולים והמתקדמים ביותר בצפון הארץ. במרכז מתקיימות הדרכות וסימולציות מתקדמות בתחומים רבים בהם ניתוחים וכירורגיה לפרוסקופית, גניקולוגיה ואורולוגיה ניתוחי ריאות וכלי דם סימולציות החייאה ועוד. את המרכז מנהלת בהצלחה רבה יעל הוד.

מחלקת ההרדמה של כרמל בניהולו של ד"ר זאב גולדיק היא מהגדולות והמרכזיות בבית החולים ופועלים בה 48 רופאים מומחים בהרדמה המספקים שירותי הרדמה בחדרי הניתוח ולכל מחלקות בית החולים.

 

בצילומים – צוות המרדימים של כרמל עם ד"ר קרט מחו"ל במרכז הסימולציה של כרמל
צילום - אלי דדון

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית