כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 26.04.2020

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

יחידות המנהלה מובילות את המלחמה בקורונה

הם אומנם לא רופאים או אחיות אבל הם מובילים בבית חולים כרמל בגבורה ובמסירות את החזית השניה בקרב העיקש נגד נגיף הקורונה.

עוז יאיר ודורי בז'רנו מבית החולים כרמל. צילום - אלי דדון

לוחמי הקורונה של כרמל

תכירו את עוז יאיר המנהל הלוגיסטי של כרמל ואת דורי בז'רנו מהנדס בית החולים שמאז פרצה הקורונה לחיינו הם בקושי רואים את הילדים והבית. בלוחות זמנים מטורפים ובקצב עבודה משגע הם משנים ברגע את פניו של בית החולים כרמל ומעמידים אותו ערוך מוכן ומדוגם לקבלה וטיפול בעשרות חולי קורונה.

יאיר עוז, מנהל לוגיסטי במרכז רפואי כרמל

עוז יאיר - מנהל לוגיסטי מרכז רפואי כרמל

"מציאות הקורונה תפסה אותי בעיצומם של פרויקטים רבים עם תחילת שנת העבודה 2020, הזמן פתאום עצר מלכת ומצאתי את עצמי יחד עם צוותי המחלקה שלי עושים שינוי חד בצורת העבודה במעבר משגרה לחירום.

צוות בית החולים מתרגל מידי שנה תרחישים שונים הקשורים למתארי החירום השונים, אך מציאות המשתנה בקצב מהיר, הדורשת התאמה מיידית לקונספט עבודה אחר כמו בעידן הקורונה – טרם פגשנו.

צוות התפעול והלוגיסטיקה של כרמל אותו אני מנהל בשש השנים האחרונות כולל; צוות הרכש, המחסנים, משק וניקיון, המשנעים הרפואיים, המטבח, אספקה סטרילית, מונה מעל 200 עובדים שבתקופה זו עובדים לילות כימים, בכדי להוות את התמך היעיל, המהיר והאיכותי ביותר לפעילות הרפואית בכל רבדיה.

זיווד והקמה של מחלקות הקורונה, הצטיידות בציוד מיגון תקני ואיכותי - נושא שהפך לאתגר עולמי, מכשור רפואי, שינוי שיטות הניקיון, כביסה, שינוי בשיטות ההספקה שיתאימו למציאות החדשה, וזו רק רשימה חלקית.
לשמחתי תודות לצוות המקצועי שלנו בכרמל, ובסיוע חטיבת הלוגיסטיקה בכללית אנו עומדים בדרישות הצוות לכלל האמצעים והדרישות.

בנימה אישית אציין כי הדבר הזה שונה מכל מה שהכרתי, מבצע צבאי ואפילו מלחמה.
שם לאויב יש פנים וצורה ואת לוחות הזמנים ניתן לשער ככל שמתקדמים. כאן עם הקורונה זה ברור שהסוף מעורפל, ושחיינו לא יחזרו למה שהיו, לפחות בעתיד הנראה לעין.

מרשים אותי בכל פעם מחדש לראות את המסירות וההתמדה של העובדים. הצוות פועל במשמרות חלקיות תוך עמידה במשימות השוטפות (למשל ההתארגנות הקדחתנית להכשרת בית החולים לחג הפסח), במקביל למציאות מורכבת ומאתגרת, ובכל זאת, עומד בהצלחה במשימות הנדרשות.

האתגר האישי שלי במישור המקצועי, הוא להיות מוכן לכל תרחיש אפשרי עם המענה הראוי, ובכך לאפשר לשאר חבריי בהנהלה לעסוק בהיבטים הקליניים ובטיפול בחולים.

בפן המשפחתי, גם לי יש אב מבוגר המתגורר בגפו, שנגזר עליי כמעט ולא לראותו, וכן משפחה הכוללת ילדים צעירים בבית - בין כל אלה אני צריך לנווט ולחלק את הזמן.

לקראת חג העצמאות של מדינת ישראל העומד בפתח, אוסיף ואומר שזה מיוחד לראות את עם ישראל נלחם כולו ללא הבדל דת גזע ומין, אחד בשביל השני, ההתגייסות ורוח ההתנדבות מורגשת ומלווה את הצוות לאורך הדרך. אני מאחל לכולנו עוד ימים טובים, ובטוח שעוד יבואו".

עוז יאיר נשוי להילה ואב לשלושה ילדים, מתגורר בחיפה, 11 עובד שנים בכרמל מתוכן 6 כמנהל לוגיסטי.

דורי בז'רנו – מהנדס בית החולים כרמל

דורי בז'רנו – מהנדס בית החולים כרמל

"משבר הקורונה העולמי איתו אנו מתמודדים בימים אלו בכרמל תפס אותי בתחילת שנת העבודה ודחק מהר מאוד את כל תכניות העבודה לצד. מיד הבנו שמשהו אחר קורה. משהו שגדול מכל תכניות העבודה המתוכננות וסדר העדיפות מיד השתנה.
עם קבלת ההנחיה להקמת מחלקת הקורונה הראשונה בבית החולים החלו עבודות בינוי והתאמת תשתיות בקצב מסחרר שלא חוויתי בכל שנותיי כמהנדס וזאת על מנת לנצח בתחרות מול מתחרה שאינו נראה. שעות העבודה הפכו פתאום ללא רלוונטיות. הגענו הביתה רק כדי לאגור כוחות ליום שלמחרת. הדבר התאפשר הרבה בזכות התמיכה מהבית. הימים ימי תחילת הסגר ואף אחד לא רגיל להיות מחוץ למסגרות במהלך כל היום. התמיכה של איילת אישתי וההבנה של הילדים בבית בתפקיד של אבא במשבר חשובה לי מאין כמותה ואפשרה לי תפקוד תקין במצב הלחוץ והלא נורמלי בו אנו מתנהלים. ההגדרה שאבא "מתכונן למלחמה בקורונה "כדברי הקטן שבילדי גרמה לי לתחושת גאווה עילאית.
עם השלמת בניית מחלקת קורונה אחת התקבלה הנחיה להתחיל בבניית מחלקה קורונה 2 ובטרם הספיק הצבע להתייבש במחלקה כבר התבקשנו לבנות עוד מחלקה את  קורונה 3. במקביל להתקדמות הבינוי החלנו בהערכות מסיבית להתאמת המערכות בחדרי הטיפול ה-"מיוחדים" לחולי קורונה - חדרי ניתוח, חדרי צנתורים, חדרי לידה, רנטגן ועוד. כל פונקציה בבית החולים קיבלה התייחסות נפרדת והתאמה בהתאם לנדרש. כל תרחיש נבחן מכל הזוויות על מנת לאפשר טיפול מיטבי תוך שמירה מקסימאלית על בריאות הצוות הרפואי. התחושה שלי הייתה שאנו במרוץ נגד הזמן ובכל רגע קו הסיום מתקרב.
 הקמת מחלקות לטיפול בקורונה אינה דומה בשום צורה להקמת כל מחלקה אחרת בבית החולים. התשתיות במחלקות הקורונה אינן מובנות מאליהן כלל. אנו לא מורגלים בבניית מחלקות הכוללות חדרי התמגנות והתפשטות בכניסה למחלקה וביציאה ממנה, לא מורגלים בהקמת חדרי בקרה עמוסי מסכים מהם הטיפול במטופל מבוצע בשלט רחוק.
ניהול נכון ותמציתי, הרתמות כוללת ומדהימה של צוותי ההנדסה והאחזקה, תוך "לימוד בתנועה" של תהליכי העבודה הרפואיים והלוגיסטיים הנדרשים במחלקות הקורונה, הביאו להקמת מחלקות מותאמות לטיפול בחולי קורונה תוך שמירה על בטיחות הצוות המטפל בפרקי זמן שאינם סבירים בעולם ההנדסה. הרתמות נותני השירותים החיצוניים – קבלנים, ספקים ומתכננים לעמידה במשימה הייתה מרשימה ונתנה תחושה שאנחנו לא לבד במערכה.   
"כולי תקווה שנגיע ליום שאחרי המשבר. ליום בו מערכות התשתית של בית החולים יחזרו להיות מובנות מאליהן. בינתיים, מסכם דורי מהנדס ביה"ח, אנו כאן ערוכים ומוכנים להתמודד עם כל תרחיש אליו נדרש ".

 

בתמונות – עוז יאיר ודורי בז'רנו מבית החולים כרמל
קרדיט – צילום אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות שימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית