כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 03.08.2016

    מאת:
  • המרכז הרפואי כרמל

יום מחקר מרתק ומעשיר במיוחד נערך השבוע בביה"ח כרמל

חוקרים בכרמל - עשרות עבודות מחקר איכותיות, פאנלים מרתקים עם בכירי הרופאים והחוקרים, דיונים ומחקרים זוכים. ביה"ח כרמל ממשיך להוביל במחקר ובאקדמיה.

הזוכים ופעילות יום המחקר בביהח כרמל

​לא פחות מ 88 עבודות מחקר מתוכן 4 בתחום הסיעוד. 22 עבודות במחקר בסיסי מתוכן 3 במדעי היסוד. ו- 62 עבודות במחקר קליני ומתוכן 8 עבודות במדעי היסוד, הוגשו לוועדת השיפוט.

וועדת השיפוט הורכבה מבכירי הרופאים והחוקרים בביה"ח כרמל בהם: פרופ' משה פליגלמן ,פרופ' אילנה דואק, פרופ' מיקי רהט, פרופ' גד רנרט, פרופ' עופר לביא, ד"ר דבי זיסמן המשמשת גם כיו"ר הוועדה להוראה ואקדמיה בכרמל, ד"ר דני וייסמן, וד"ר ויקטור פרחויקי.

פרופ' אליעזר שלו דיקן הפקולטה לרפואה בטכניון ברך את החוקרים והמשתתפים ואמר כי " המחקר הוא מאבני הבניין המרכזי המרכבים את עולם הרפואה, כאן בכרמל אתם מכשירים את דור העתיד של הרופאים והחוקרים, וכאן יקבע האם וכיצד נמשיך להיות הטובים ביותר" .

מנהל ביה"ח כרמל ד"ר אבי גולדברג  אמר כי " אין רפואה קלינית מתקדמת ואין הוראה שלמה בלי מחקר . המחקר נוגע בכל מישור העשייה והוא שמתווה את הכיוון של העתיד ואת חיפוש התשובות לחידות הבלתי פתורות שתמיד ילוו את מקצוע הרפואה. אנחנו בכרמל גאים ברופאים בחוקרים שלנו ונמשיך לתמוך בהם לטובת רפואה מתקדמת וטובה יותר לכולנו " אמר ד"ר גולדברג.

כדי לענות על דילמת הרופא החוקר לאן ? התקיים במסגרת יום המחקר פאנל מעניין ומיוחד שדן בשאלה כיצד נכון ובאיזה כלים יכול להתמודד הרופא החוקר  בימים אלו. כיצד דור הרופאים העכשווי המחפש איזון אחר בין העבודה לחיי המשפחה מחד, ורווחה כלכלית מאידך לבין אילוצי תקציב ותקינה של מערכת הרפואה הציבורית.

את הפאנל הנחה פרופ' איתן שילוני מי שמשמש כיום כיו"ר ועדת הלנסקי של כרמל, והשתתפו בפאנל,  דיקן הפקולטה פרופ' אליעזר שלו, מנהל כרמל ד"ר גולדברג שדיבר על הזווית הבית חולימית  ותפיסת הרופא החוקר, ד"ר אורי סגול מנהל מכון הגסטרו בכרמל ובמרחב שהציג כיצד הטכנולוגיה פוגשת רפואה, ד"ר דני גולן שדיבר על לבטיו כחוקר הצעיר ואמר כי יש בכרמל יעוץ סטטיסטי נהדר ובחינם, וכי כל חוקר צעיר שיש לו תשוקה ורצון צריך וחייב  מנטור, וכאן בכרמל יש מי שעוזר לחוקרים הצעירים ומביא  להם רוח למפרשים. פרופ' חיים ביטרמן עד לאחרונה הרופא הראשי של הכללית פרס את משנתו בפאנל מניסיונו העשיר כחוקר רב שנים, כרופא ומנהל .

כהמשך ישיר לדיון בפאנל ובמסגרת עידוד המחקר בבית החולים הוענקה לראשונה בבי"ח מלגה "פסגה" לחוקר צעיר ד"ר ניזאר חיג'אזי ממחלקה פנימית א'. המלגה תאפשר  לו מימון וזמן ייעודי למחקר. עבודתו אשר תתבצע במעבדה לאימונותרפיה בהנחייתה של פרופ' מיקי רהט תהיה בנושא  ההשפעה של חומרים משככי כאבים חזקים, כמו מורפין ונגזרותיו, על תאי שריר הלב ועל צורת ההפעלה של תאים חיסוניים (מונוציטים).  

בתום הפאנל המרתק והדיונים יצאו המשתתפים לרחבת לובי בית החולים שם נפרסו לפניהם עשרות הפוסטרים ועבודות מחקר שהוגשו לבחינת הוועדה והם יכלו להתרשם לשאול ולהתעניין במחקרים המעניינים.

" אני רואה כאן עושר גדול של מחקרים ועבודות שבוודאי עוד נתקל בהם בהמשך, כשחלקם עוד יתפתחו ויהפכו למחקרים יישומים מוצלחים" אמרה פרופ' חן שפירא מנהלת המרחב שהגיעה להשתתף ולתמוך ביום המחקר.

בתום יום המחקר והאקדמיה הגדוש והפורה נבחרו הזוכים בעבודות המחקר :

פרופ' מיקי רהט  זכתה על מחקר מעבדתי העוסק בפיתוח חיסון כנגד התפתחות מחלות ממאירות

פרופ' עופר לביא  זכה בפרס על הובלת מחקר קליני ראשוני שבחן גישה טיפולית חדשה לממאירות שחלה.

ד"ר יואב בן שחר הוביל במהלך התמחותו עבודת מחקר מעבדתית שבחנה גישות טיפוליות לשיפור איסכמית מעי במודל של חיות מעבדה.

פרופ' גד רנרט הציג מחקר מתקדם ואת הניסיון הרחב והייחודי לביה"ח כרמל  בתחום איתור מוטציות הקשורות להתפתחות גידולים באוכלוסיית מדינת ישראל

והאח סיימון ניגל  על עבודת סקר שבחנה את מאפייני התמודדות הצוות הסיעודי בביה"ח עם אירוע רב-נפגעים והקשר בין התמודדות זו לבין מאפיינים אישיים ותעסוקתיים של הצוות.

העבודות הזוכות זיכו את חוקריהם בפרסים כספיים שיושקעו בשיפור וקידום המחקר בהם עסקו.

את היום המחקר הפיקה בהצלחה רבה ד"ר דבי זיסמן יו"ר הוועדה להוראה ואקדמיה של כרמל בסיוע של רונית לוין מזכירת הוועדה.

את יום המחקר הקדימה ארוחת בוקר חגיגית בה הוענקו ע"י הנהלת ביה"ח כרמל פרסי הוקרה לסטאז'רים המצטיינים. ובמהלך  היום הפתיעה ד"ר זיסמן את פרופ' חיים ביטרמן שפרש לאחרונה מהכללית במצגת מרהיבה על חייו בכרמל, והבעת תודה על דור רופאים וחוקרים מוצלחים מתוצרת ביה"ח שהוא שזכה להעמיד.

" זה היה יום מחקר מוצלח ומרתק ואנחנו כבר עובדים במרץ על יום המחקר הבא" , סיכמה את היום ד"ר דבי זיסמן יו"ר הוועדה בכרמל להוראה ואקדמיה.

 

בצילומים – הזוכים ופעילות יום המחקר בביה"ח כרמל

קרדיט – צילומים אלי דדון ויוסי כהן

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית