כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 17.07.2018

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

קורס ייחודי בכרמל לביו סטטיסטיקה ואפידמיולוגיה

מטרת הקורס היא לימוד שיטות מחקר ושיטות עיבוד נתונים מתקדמות שיכולות לעזור לרופאים בקריאה ביקורתית של מאמרים, והבנת הספרות הרפואית בצורה טובה יותר. הקורס מאפשר קבלת כלים מתודולוגים טובים יותר ותורם לשיפור המיומנות של החוקר בביצוע המחקר.

ד"ר דבי זיסמן ד"ר סליבא וצוות הקורס – צילום אלי דדון

חוקרים בכרמל

את הקורס הוביל ד"ר וליד סליבא מנהל היחידה לאפידמיולוגיה יישומית במחלקה לרפואת הקהילה בכרמל יחד עם עידית לביא ועפרה ברנט מיחידת הסטטיסטיקה הקורס נערך בשיתוף ותמיכת הוועדה להוראה ואקדמיה של בית החולים כרמל בראשותה של ד"ר דבי זיסמן. 

"מטרת הקורס מסביר ד"ר סליבא היא ללמד את הרופאים שיטות מחקר ושיטות עיבוד נתונים מתקדמות מה שיכול לעזור לרופאים בקריאה ביקורתית של מאמרים, והבנת הספרות הרפואית בצורה טובה יותר. הקורס מאפשר קבלת כלים מתודולוגים טובים יותר ותורם לשיפור המיומנות של החוקר בביצוע המחקר.

במסגרת הקורס הכירו המשתתפים את הסוגים השונים של המשתנים (שמי, סודר, בדיד ורציף), המדדים שבעזרתם אומדים את ההתפלגות של המשתנים השונים: כולל מדדי מרכז ממוצע וחציון, מדדי פיזור סטיית תקן וטווח בין רבעוני, מדדי תחלואה ומדדי תמותה כגון הימצאות נקודתית, היארעות מצטברת וקצב היארעות, היתרונות והחסרונות של המדדים השונים. המשתתפים הכירו גם את המבחנים הסטטיסטיים ואת ההנחות שעומדות ברקע, בחירת המבחן הסטטיסטי המתאים לסוגי המשתנים המושווים כמו מבחנים פרמטריים ומבחנים לא פרמטריים.

בנוסף הקורס הקנה ידע בסיסי על סוגי המחקר השונים ניסויים ומחקרים תצפיתיים ומה הם מדדי הקשר שנעשה בהם שימוש במחקרים השונים. 

לקורס הגיעו רופאים בכירים רבים מכרמל בהם ד"ר מיכל שטיינברג ממכון הריאות, ד"ר תמר עציוני סגנית מנהל מחלקת ילדים, ד"ר נורית מטלון ממחלקת עיניים, ד"ר בוריס פרידמן מאורולוגיה, ד"ר חורחה שלימייסר מקרדיולוגיה ועוד רבים ובכירים נוספים. 

יו"ר וועדת ההוראה והאקדמיה בכרמל ד"ר דבי זיסמן הודתה לד"ר סליבא ולצוותו על הקורס המוצלח וציינה כי נושא חשוב לעין שיעור לכל אחד העוסק ברפואה המבוססת מחקר והן כחוקרים בעצמנו. הקורס זכה לביקוש רב עוד בטרם התחיל והרופאים שזכו להשתתף הביעו שביעות רצון רבה מהקורס, מתכניו ומחשיבותו. כרמל כבית חולים מוביל ומחקרי ימשיך ויקדם קורסים כאלה לטובת רופאיו והחוקרים שלנו", סיכמה ד"ר זיסמן מכרמל.

 

בצילום – ד"ר דבי זיסמן ד"ר סליבא וצוות הקורס – צילום אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית