כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 27.08.2017

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

איך מתכוננים נכון לבית ספר?

מומחי בית חולים כרמל מייעצים איך להתאים את הסביבת הלימוד כולל הכסא, השולחן ועמדת המחשב ואיך לתת הדרכה על ישיבה ויציבה נכונה.

ורד מועלם (עומדת משמאל) ודבורה ישראלי במכון הפיזיותרפיה בכרמל

איך חוזרים בריא לבית הספר

היכן לשים את הספרים הכבדים בתיק? ילקוט עם גלגלים או בלי?
ע"פ מחקרים אחרונים ילדים מבלים כ- 10 שעות בממוצע בישיבה מול המחשב או מסך הטלויזיה מה שיכול לגרום לפגיעות מצטברות בגידים ובגפים. "חובה על ההורים לבחור נכון את הריהוט ולתת הדרכה על ישיבה ויציבה נכונה" מסבירה ורד מועלם מנהלת השירות לפיזיותרפיה בבית החולים כרמל.

הרופאים האורתופדים בבית החולים כרמל מדווחים על עליה בתלונות על רקע "שלד שריר" כמו כאבי גב וכאבי רגליים בקרב תלמידי בית ספר בעקבות עבודה ממושכת מול מחשב ללא התאמה לצרכיהם המיוחדים ולמידותיהם. כאבי צוואר אצל ילדים מופיעים בשל אי התאמת גובה ומרחק המסך.

מחקרים עדכניים בנושא ארגונומיה אצל ילדים מגלים כי ילדים בגילאי 6-17 מבלים בממוצע 10 שעות בישיבה מול מסך הטלוויזיה או המחשב, בבית הספר, בבית ובחוגים.

ילקוט על גלגלים כן או לא?

"ילקוט על גלגלים אינו נישא על גב הילד, ובדרך כלל משקלו רב יותר, מסבירה דבורה ישראלי מיחידת הפיזיותרפיה בבית החולים כרמל. ילקוט עם גלגלים מתאים לילד כאשר תנאי הדרך חלקים ומרחק ההליכה הוא גדול היות והתיק כבד להרמה, ילקוט עם גלגלים אינו מתאים לעליה במדרגות וסחיבה בתנאי דרך קשים".

"מומלץ לבחור לילד תיק בגודל גב הילד ולא גדול ממנו, ומומלץ שמשקל הילקוט לא יעלה על 15% ממשקל הילד, מעדכנת ורד מועלם מנהלת השירות הפיזיותרפיה בכרמל. צריך לבחור ילקוט המכיל מספר תאים המאפשרים חלוקת משקל הספרים והמחברות, ועדיף ילקוט עם רצועות כתפיים רחבות ומרופדות ובאורך שווה כדי לאפשר חלוקת המשקל בין הכתפיים. כדאי להסביר לילד כי יש לארוז את הספרים הכבדים בתא הקרוב לגב, כך חלוקת המשקל טובה יותר, וכן לשים לב שהילד נושא את התיק על שתי הכתפיים ולא רק על כתף אחת" מסבירה ורד.

"ילדים בימינו מבלים שעות רבות בישיבה מול מחשב לכן יש חשיבות רבה להתאמת הסביבה לילד כולל הכסא, השולחן ועמדת המחשב", אומרת דבורה ישראלי. חשוב לזכור שילדים צומחים ומשתנים ואיתם צריכים להשתנות גם הרהיטים, היום ניתן להשתמש בריהוט מודולארי וגמיש, זכרו שניתן להתאימו בהתאם לשינויים ולכן צריך לבדוק את המצב כל מספר שנים.

"כאבי גב, עקמת ובעיות של זרימת דם לרגליים שכיחים יותר ויותר בקרב ילדים עקב ישיבה במנח לקוי וכסאות שלא מותאמים למידותיהם", אומרת גב' ישראלי.

פגיעות בגידים וברצועות של הגפה העליונה מסוג RSI
(Repetitive Strain Injuries) – פגיעה מצטברת, נמצאים בעליה מתמדת בשל שימוש בעכבר ובמקלדת לא מתאימים.

"השימוש במחשבים היום הוא חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים ובכלל. על ההורים לתת הדרכה וכלים ארגונומיים שישפרו את איכות החיים, בריאותו ורווחתו של הילד הורים זו האחריות שלכם מוסיפה ישראלי.

כדי לתת לילד סביבת עבודה נכונה שימו לב למספר כללים הכרחיים מסבירה גב' מועלם ורד, הכסא צריך להתאים לגובה הילד, לתת תמיכה לגב, ולאפשר לילד לשבת בנוחות כאשר כפות הרגלים מונחות על הרצפה או על הדום, שימו לב שהרגליים לא מתנדנדות באוויר, ולא נשענות על גלגלי הכסא.

עומק המושב מומלץ שיהיה כאורך הירכיים, אך יש לוודא מרווח של 2-3 אצבעות מקצה הכסא ועד לשקע הברכיים. בזמן הישיבה על מושב הכסא חשוב שהישבן  יגיע לעומק הכסא כך שהגב התחתון נתמך במשענת. הזווית המומלצת בין המשענת למושב היא 105 - 110 מעלות.

משענות הידיים

גובה המשענות מאפשר להניח עליהן את אמות הידיים בנוחות. תמיכה זו מקטינה את הלחץ על עמוד השדרה והכתפיים (ככל שהילד גדול יותר החשיבות של המשענות גדלה) לחילופין ניתן להניח את הידיים עד למרפקים על משטח העבודה.

שולחן לימוד

גובה השולחן צריך לאפשר לכסא להיכנס מתחתיו, עומק השולחן לפחות 60 ס"מ, צג המחשב מוצב מול הגוף והעיניים ולא בזוית. השליש העליון של המסך בגובה העיניים או מעט נמוך מהם. מרחק המסך מהעיניים בערך כאורך המרחק מהכתף עד לשורש כף היד (55-75 ס"מ).

מיקום המקלדת

 המקלדת תמוקם בגובה המרפקים כך שהזרועות נמצאות בצידי הגוף.

העכבר

מומלץ לרכוש עכבר התואם בגודלו את גודל כף היד של הילד. חשוב לחנך כבר מגיל צעיר שכף היד הינה המשך ישיר לאמה ללא "שבירה", כדי למנוע לחץ על גידים וכלי דם.

"הורים זו האחריות שלכם אומרות גב' ישראלי וגב' מועלם לכן חשוב ביותר לזכור כי:

  1. ישיבה ממושכת מול מסך המחשב עלולה ליצור אי נוחות, כאבים ועייפות. לכן מומלץ לקום מדי פעם למספר דקות בכדי להתמתח ולהתרענן.

  2.  הפסקות התאוששות לעיניים: כל 20 דקות הפסקה למשך 20 שניות והביטו למרחק, הפסקות התאוששות כלליות ביחס של כל 40 דקות ישיבה מול 4 דקות מנוחה פעילה.

"ילדים אוהבים לבלות שעות מול המחשב והטלויזיה אומרת גב' מועלם אבל חשוב  כהורים לעודד את הילד לפעילות גופנית על פי טעמו, וזאת כדי "לפצות" על שעות הישיבה הממושכות. מומלץ וכדאי להפוך את העיסוק בספורט כלשהוא לבילוי משותף של כל בני המשפחה. זה עדיף על רביצה מול המחשב. שנת לימודים פוריה מוצלחת ובעיקר בריאה לכל התלמידים, מאחלות ורד מועלם, דבורה ישראלי וכל צוות הפיזיותרפיה בביה"ח כרמל.

 

בצילום: ורד מועלם (עומדת משמאל) ודבורה ישראלי במכון הפיזיותרפיה בכרמל
קרדיט - צילום אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!