כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 25.03.2018

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

חוגגים פסח בבית חולים כרמל

חרוסת, יין ומנות חגיגיות לכל המאושפזים, בופה מפנק לפסח במחלקת יולדות. והשנה גם הטבלת כלים ועירוב מהודר לבית החולים, דירת אירוח למלווי חולים. ועוד חידושים רבים לקראת הפסח בבית החולים כרמל.

רב כרמל הרב מאיר אינדיק, מנהל בית חולים כרמל ד"ר גולדברג ויעקב שוורץ

"נעשה הכל כדי שכולם יוכלו להרגיש ולהנות מאווירת החג" אומר רב בית החולים כרמל הרב מאיר אינדיק.

השנה חג הפסח יוצא ביום שבת וכדי להיות מוכנים בזמן מכשירים בכרמל את בית החולים החל מיום רביעי במבצע לוגיסטי מורכב. ההכשרה שמתחילה בשעות הצהרים מסתימת בשעות הבוקר המוקדמות, ומיד צוות מטבח בית החולים מסתער על המשימה של בישולי החג והבישולים השוטפים של בית החולים. רב ביה"ח הרב אינדיק, "אנו מבקשים מכל מבקרי בית החולים שלא להביא חמץ החל מה – 28.3 ועד למוצאי שבת ה - 7.4 כולל.

החל מיום רביעי לפני החג ועד לאחר הפסח יוצבו שלטי הסבר בכניסות בית החולים ב- 3 שפות המבקשים מציבור המבקרים לא להכניס אוכל וחמץ למתחם בית החולים כדי לשמור על בית החולים כשר לפסח. בשערי הכניסה לבית החולים כרמל מקבוצת הכללית ,"יוצבו ארונות מיוחדים בהם יוכלו המבקרים להשאיר את החמץ ולאסוף אותו ביציאה אומר מנהל הבטחון של כרמל ניר רוגר. פרט לחמץ ולאוכל מבושל תותר הכנסה של ירקות פירות ובקבוקי שתיה בלבד". במערך הרפואה של בית החולים כרמל ישחררו הביתה את החולים שיוכלו לחגוג את ליל הסדר בביתם, אולם גם עבור אלה שיאלצו להישאר בבית החולים לאשפוז מכינים בכרמל את הכל כדי לאפשר למאושפזים להרגיש את טעם ואווירת החג.

השנה באי בית החולים יופתעו גם מהמנות המיוחדות והטעימות שמנהל המטבח חביב בנאי והשף עופר פישמן מכינים עבורם לליל הסדר. "כדי להימנע מכל נושא הכשרת הכלים רכש מטבח בית החולים סטים כפולים וחדשים של צלחות סכו"מים מגשים וכוסות, וכל הכלים הינם מיוחדים ומיועדים לפסח בלבד" מעדכן מנהל המטבח השף בנאי.

לקראת חג הפסח ערך הרב ישראל רוזנטל אב"ד בבית הדין הרבני בחיפה סיור מקיף בבית החולים, הרב התרשם עמוקות ממכלול שירותי הדת המוצעים למאושפזים ולבני משפחותיהם. במסגרת הסיור הרב רוזנטל עמד מקרוב על הכשרת מטבח בית החולים לפסח והביע סיפוק רב מרמת הכשרות במהלך השנה ובמיוחד לחג הפסח. הרב הודה להנהלת הבית החולים על מבצע הטבלת הכלים ובירך את מנהל בית החולים ד"ר גולדברג בשנים ארוכות של בריאות טובה.

הרב מנחם לפקיבקר הרב הראשי של הכללית אומר כי רמת ואיכות הכשרות ­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­­הם המגורמים החשובים המביאים את היולדות מהמגזר הדתי חרדי ושומרות המסורת להעדיף ולבוא ללדת בכרמל ולא רק בגלל השירות הרפואי האיכותי, אלא גם בגלל שבית החולים כרמל מוביל בכל תחום שרותי הדת והכשרות לאדם הדתי בעת אשפוזו בכרמל.

כדי להכשיר את המטבח המרכזי ואת כל עשרות מטבחי המחלקות, יפשטו מיד עם צאת השבת צוותים מתוגברים של משגיחי כשרות מטעם הרבנות הראשית של חיפה ויכשירו בקיטור ועל פי דרישות ההלכה את כל המטבחים. "גם עגלות החימום החדשות המספקות אוכל למחלקות עברו תהליך הכשרה מיוחד והם יהיו כשרות לפסח" מעדכן יעקב שוורץ סגן המנהלת האדמיניסטרטיבית של בית החולים. כמו כן מאושפזים שיבקשו כשרות מהודרת יוכלו ליהנות ממנות גלאט ומנות בד"ץ מיוחדות שיגיעו אליהם למחלקות.

"בהזדמנות זו ברצוננו להודות ולהוקיר את פעילותו המסורה של הגבאי בן שמעון, אומר הרב אינדיק שבכל השנה משקיע מאמץ רב באחזקת המניין ובטיפול ודאגה במלווים ובמאושפזים שבאים לקבל עזרה במהלך השבת בבית הכנסת.

אנו נכסנים לשנה השלישית לפעילות המוצלחת של דירת אירוח "אוהל מנחם" על ידי ארגון אור הכרמל בראשות הרב יוסף ברדוגו. הדירה מיוחדת במינה והיא משמשת כמלונית המיועדת למלווי חולים בשבתות ובחגים. ולטובת הורי פגים ומקרים מיוחדים במהלך כל ימי השבוע .

כדי לענות לשאלות מאושפזים והמתעניינים בכלל בנושא תרופות כדורים ותרופות חמץ, הוציא בית החולים כרמל בשיתוף רב הכללית הרב מנחם לפקיבקר  ובאישור הבד"ץ העדה החרדית מדריך מודפס ומסודר של התרופות הכשרות לפסח. בנוסף יעמוד מוקד טלפוני מיוחד שיענה לשאלות ויתן הבהרות בנושא תרופות כשרות לפסח.
המוקד יהיה זמין 24 שעות למעט שבתות וחגים בטלפון או 2701*.

 בבית החולים יערכו 2 סדרים גדולים ומרכזיים. אחד בבית החולים כרמל בבניין המרכזי והשני במחלקה הגריאטרית הממוקמת ברחוב חורב אותו יערוך הרב יוסף ברדוגו יושב ראש ארגון אור הכרמל יחד עם מתנדביו המסורים. הסדרים יערכו לפי כל כללי ומסורות ליל הסדר, את הסדר המרכזי יערוך החזן הנודע הרב חיים הויזר ובמטבח בית החולים מכינים צוות השפים מאכלים מיוחדים ולפי כל המנהגים כדי לתת למאושפזים ובני המשפחות שלהם טעם מתוק של חג. מאושפזים שיבקשו יוכלו להזמין דרך האחות האחראית יין ל- 4 כוסות חרוסת ומצות אליהם למחלקה. גם הגדות צבעוניות ויפות הופקו במיוחד והם יחולקו לכל מאושפז ואורח בבית החולים.

לפני כניסת החג תתבצע מכירת חמץ כללית של כל חמץ בית החולים. מאושפזים ואנשי צוות שירצו, יוכלו למכור גם את החמץ האישי שלהם בצורה פרטנית אצל רב בית החולים הרב מאיר אינדיק. הרב יעביר את כל חתימות מכירת החמץ לרבנות הראשית בחיפה שמוכרת אותו כבכל שנה לגוי.

"פסח הוא חג של חירות ושמחה ואנחנו בבית החולים כרמל עושים ונעשה הכל, כדי לאפשר למאושפזים שלנו להרגיש וליהנות מטעם החג ככל שניתן, אומרים יעקב שוורץ ורב בית החולים הרב אינדיק. אנו קשובים ופתוחים לכל שאלה או בקשה בנושא הפסח. וציבור המבקרים והמאושפזים שלנו מוזמן לפנות אלינו, אנחנו כאן בשבילכם. אנו מאחלים לכל הבאים בשערי בית החולים ולכל בית ישראל חג פסח מלא בריאות ואושר מכל הלב".

 

בצילום:
רב כרמל הרב מאיר אינדיק, מנהל כרמל ד"ר גולדברג ויעקב שוורץ 
*קרדיט – צילום אלי דדון
התמונות חופשיות מזכויות לשימוש.

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית