כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 27.06.2017

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

ביה"ח כרמל מוביל את בתי החולים בארץ בביצוע מהיר של צנתור לב לחולים עם אוטם בשריר הלב

כרמל מדורג גם בין הראשונים במדדים רבים נוספים ועומד בהצלחה בדרישות האיכות של משרד הבריאות.

כרמל – מובילים במדדים

ביה"ח כרמל מוביל את בתי החולים בארץ בביצוע מהיר של צנתור לב לחולים עם אוטם בשריר הלב. כרמל מדורג גם בין הראשונים במדדים רבים נוספים ועומד בהצלחה בדרישות האיכות של משרד הבריאות. "אני שמח וגאה על הישגי מבדק האיכות של משרד הבריאות. זוהי תוצאה של עבודה קשה ומקצועיות ללא פשרות של עובדי בית החולים"  אומר ד"ר אבי גולדברג מנהל כרמל.

 

על פי סקר משרד הבריאות שפורסם החודש ביה"ח כרמל מדורג ראשון בארץ עם ציון של 95 במדד – ביצוע צנתור לבבי תוך 90 דקות מכניסת החולה לביה"ח. ציון הסף העובר שנקבע למדד זה הוא 85 ובית החולים התעלה לרמה הגבוהה ביותר בארץ ואף התעלה על הישגיו המצוינים בשנים הקודמות.

 

תכנית מדדי האיכות הלאומיים של משרד הבריאות יצאה לדרך בינואר 2013. השבוע בכנס "שקיפות בבריאות" הציג משרד הבריאות את הישגי בתי החולים ב- 11 מדדי האיכות לשנת 2016 המשווים את איכות הטיפול בבתי החולים הכללים בישראל. המדדים שנבחנו בודקים את איכות הטיפול במספר תחומים כמו הטיפול במחלות לב, הטיפול בשבץ מוחי, התחום באורתופדיה, מניעת זיהומים ועוד.

ד"ר אבי גולדברג מנהל ביה"ח כרמל אומר כי "אני גאה לציין כי בית החולים כרמל עמד בהצלחה בכל מדדי האיכות. לציון מיוחד על הישג של מובילות ראויים:

המערך הקרדיולוגי שלנו שמדורג ראשון בארץ עם 95% הצלחה במדד של צנתור חולי אוטם בתוך 90 דקות. כרמל ממוקם בין חמשת בתי החולים המובילים בביצוע דופלר לעורקי הצוואר לחולים עם אירוע מוחי חולף. מקום שני ארצי במתן אנטיביוטיקה מונעת בניתוחי כריתת מעי. כרמל בולט גם כן בין חמשת בתי החולים המובילים במתן אנטיביוטיקה מניעתית בניתוחים גינקולוגיים והוא בין בתי החולים המובילים בישראל בביצוע הערכה לסיכון לפקקת ורידים במחלקות הפנימיות.

 

בהתייחס למדד הצנתור המהיר, אומר פרופ' משה פליגלמן מנהל המערך הקרדיולוגי בכרמל כי נמצא קשר מובהק עם ירידה בשיעורי התמותה והתחלואה לחולים שעברו צנתור בפרק זמן של 90 דקות.

"צנתור בטווח של 90 דקות הוא אתגר לא מבוטל עבור צוותי בית החולים, אומר פרופ' פליגלמן. התהליך כולל מגע ראשוני עם החולה בחדר המיון, ואבחנה נכונה ומדויקת של מצבו.

כדי לייעל את השיטה ולקצר את הזמן עד לצנתור יצרו בביה"ח כרמל קשר ישיר עם מד"א בכדי "לדלג" במקרה האפשרי על המעבר במיון. במקרה ומד"א סבורים כי מדובר בחולה עם אוטם חריף המצריך צנתור מיידי, מעבירים בכרמל את החולים ישירות לחדר צנתורים על מנת לחסוך זמן קריטי. במחלקת הצנתורים בכרמל ערוכים 24 שעות ביממה,7 ימים בשבוע לקליטה וטיפול בחולים הסובלים אוטם הדורש התערבות צנתורית מיידית.

בכרמל נעשים כ- 2,000 צנתורים בשנה כשגולת הכותרת היא בפעולות מורכבות בצנתור בעורקיים הכלילים ובהחלפת מסתמים, בכרמל מצנתרים חולים מכל רחבי הארץ כולל חולים קשים ביותר המגיעים מבתי חולים אחרים. פרופ' פליגלמן מציין כי המערך הקרדיולוגי של כרמל היה הראשון ליזום ולנהל שיפור תהליך הצנתור בחולי אוטם שריר הלב. תיאור תהליך האיכות המיוחד של כרמל יפורסם בקרוב בעיתון של הר"י עיתון איכות המפורסם בשפה האנגלית בכל רחבי העולם. 

 


על-פי סקר האיגוד הנוירולוגי בישראל בכל שנה ישנם כ- 13,000 מקרים של שבץ מוחי, מתוכם 5.5% מתים תוך 30 יום ממועד האירוע וכ- 55% יסבלו מנכות בינונית עד קשה. ד"ר איתן אוריאל מנהל המחלקה הנוירולוגית בכרמל מעדכן כי הציונים הטובים של כרמל במדד הלאומי של השבץ הם גם בעקבות הפעלת קוד נוהל מיוחד בחדר המיון של כרמל "קוד CVA". את קוד ה CVA מפעילים מיד במשרד הקבלה במיון עם הגעת חולה חשוד לאירוע מוחי או בעקבות דיווח של מד"א. נוירולוג מומחה מגיע במהירות אל החולה ובודק אותו, החולה נשלח מיד לסיטי מהיר ולפי הצורך והחלטת הנוירולוג ניתן גם טיפול בזריקה ממיסת קרישים(TPA).

הממוצע הלאומי שנבדק בסקר עומד על 38 דקות מרגע כניסת החולה ועד ביצוע בדיקת הסיטי. בכרמל מהירים יותר בכמעט 7 דקות מהממוצע הלאומי בביצוע הסיטי. דקות שהם קריטיות ויכולות להציל חיים.


המדד של ניתוח לתיקון שבר בצוואר הירך בתוך 48 שעות הנו מדד חשוב נוסף. "ישנו קשר מובהק בין ניתוח מהיר לירידה בשיעור התחלואה והתמותה של החולים. אנו עושים כל מאמץ לנתח מוקדם ככל האפשר ותוך 48 שעות כפי שדורש משרד הבריאות" אומר ד"ר בני ברנפלד מנהל המחלקה האורתופדית בכרמל.  

אנו מנתחים בכרמל בכל שנה מאות קשישים שנפלו ועשרות רבות של מקרים מורכבים בניתוחי צוואר הירך. העליה בתוחלת החיים והימצאות אנשים מבוגרים במקומות ציבוריים ובמקומות הומי אדם הינה חלק מהגורמים לעליה הכללית בנפילות ובשברים באוכלוסיה המבוגרת, אומר ד"ר ברנפלד. הדגש מבחינת המחלקה הינו על מהירות הניתוח מבלי להתפשר על האיכות הרפואית. גם כאן שיתוף פעולה הדוק בין הצוותים מחדר המיון, דרך מכון ההדמיה, האורתופדיה ומערך ההרדמה וחדרי הניתוח – הם המפתח לתהליך רפואי נכון".

 

בטיפול אנטיביוטי מונע לפני ניתוחים:

שלושה מדדי איכות בודקים אם החולה המנותח קיבל כנדרש מנת אנטיביוטיקה לפני תחילת הניתוח. מדובר על ניתוחי שבר צוואר הירך, ניתוחים קיסריים וניתוחים לכריתת המעי הגס. מתן האנטיביוטיקה מונע סיבוכים של זיהומים אחרי הניתוח. בית החולים כרמל עומד בכל המדדים הללו בהצטיינות.

 

"פרויקט מדדי האיכות הוא פרויקט בעל חשיבות לאומית עם הישגים מצוינים" אומר ד"ר גולדברג מנהל בית החולים. "שימת הדגש על מדדים בעלי חשיבות, מתן הכלים למדידת הנתונים וההשוואה בין בתי החולים הם מנוע מצוין שדוחף לשיפור מתמיד. הישגים מצוינים כאלה מחייבים שיתופי פעולה ותיאומים מורכבים בין המרכז לרפואה דחופה, מחלקות אשפוז, מערך הדימות, המעבדות, חדרי הניתוח ועוד.

אני מבקש להודות לכל צוות ביה"ח כרמל שמובילים תמיד יחד את דגל המצוינות והביאו בשורה של איכות רפואית וגאווה לכל תושבי חיפה והצפון "מסכם ד"ר אבי גולדברג מנהל ביה"ח כרמל.

 

בצילומים -  בנין בית החולים כרמל, ביצוע סיטי בכרמל
קרדיט – צילום אלי דדון
התמונות חופשיות מזכויות לשימוש  

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית