כללית און-ליין
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 28.09.2017

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

ביה"ח כרמל מהווה מוקד משיכה לרופאים מכל העולם המבקשים להתעדכן בחידושים האחרונים בתחומי הרפואה

הפעם רופאים מארצות הבלקן הגיעו ליחידה למחלות כבד של ביה"ח כרמל והמחוז של הכללית כדי לשמוע על שילוב בית חולים ומרכז רפואי בקהילה, אבחון וטיפול בחולי כבד מורכבים, והבדיקות הייחודיות שמתבצעות בבית החולים.

כרמל אור לגויים

ביה"ח כרמל מהווה מוקד משיכה בינלאומי לרופאים המבקשים להתעדכן בחידושים האחרונים בתחומי הרפואה החשובים בעולם.

החודש הגיעו לביה"ח כרמל קבוצה איכותית של כ- 30 רופאים מכל ארצות הבלקן והם היו אורחי היחידה למחלות כבד של ביה"ח כרמל והמחוז של הכללית. את יחידת הכבד של כרמל מנהל בהצלחה רבה פרופ' אלי צוקרמן המשמש גם כיו"ר החברה הישראלית לחקר הכבד.
היוזמה לביקור הייתה לאחר שקבוצת הרופאים שמעו הרצאות של אנשי היחידה בחו"ל על הניסיון הישראלי בטיפול בחולי הפטיטיס C ב"עולם האמיתי". המשלחת כללה רופאים מצ'כיה, סרביה, בולגריה, קרואטיה, רומניה, אסטוניה, ליטא ולטביה. בפתח המפגש ברך את הרופאים מנהל ביה"ח כרמל ד"ר גולדברג ואיחל להם לימוד פורה והמשך שיתוף פעולה מוצלח, "בית החולים כרמל תמיד ישמח ויהיה בית עבורכם לכל נושא לימוד ופיתוח מקצועי" ברך ד"ר גולדברג.

פרופ' צוקרמן הציג בפני האורחים מחו"ל את המערכת הייחודית של שילוב בית חולים ומרכז רפואי בקהילה, פרופ' צוקרמן הציג את מערכת איסוף הנתונים המאפשרת שליטה ומידע לגבי החולים - מידע המסייע רבות בתכנון סל הבריאות ובניית תכניות לאומיות למיגור המחלה (הפטיטיס C). בנוסף הוצגו מקרים המשקפים את שיתוף הפעולה באבחון וטיפול בחולי כבד מורכבים בין המערכות השונות כמו רדיולוגיה אבחנתית ופולשנית, שרות לבדיקות המודינמיות של הכבד, כירורגיה הפטו-ביליארית והיחידה למחלות כבד.

ד"ר אשכנזי ממכון הגסטרו של כרמל סקר את הפעילות הקשורה בבדיקה המודינמית של הכבד והדגים פעולה בפועל שכללה בדיקה המודינמית והתאמת טיפול תרופתי למניעת דימום מדליות, בדיקה ייחודית המתבצעת רק בבית חולים כרמל. כמו כן הודגמה בדיקה אלסטוגרפית של הכבד וביופסית כבד מונחית אולטרסאונד. במהלך ימי המפגש סקרה הגב' אורלי אזולאי את פרויקט הדגל של היחידה - איתור חולי הפטיטיס C במחוז חיפה וגליל מערבי והפנייתם לטיפול רפואי מקצועי בביה"ח כרמל ובמרפאה במחוז. מדובר במערכת פעילה ויעילה מאוד, ייחודית בישראל המשמשת מודל לאומי לאיתור החולים ה"רדומים". כמו כן סקרה הגב' אזולאי את פעילות האחות ביחידה הכוללת איתור החולים, הפנייתם לטיפול, הסבר לפני הטיפול ומעקב מבוקר תוך כדי הטיפול.

הרופאים האורחים עזבו את כרמל נפעמים ועמוסי חוויות הן מקצועיות והן חווייתיות מהעיר חיפה. עשרות הרופאים האורחים ממדינות הבלקן הדגישו כי למדו רבות מהביקור המוצלח והתרשמו מאוד מהיכולות הקליניות של היחידה וכי הם ינסו ליישם בניית מערכות מידע דומות בארצותיהם.

 

בצילום – משלחת רופאי הבלקן ויחידת הכבד של כרמל  - צילום אלי דדון
*כל התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!