כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 02.12.2018

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

שנה חמישית ברציפות פגיית כרמל נבחרת כטובה ביותר בישראל

משרד הבריאות בחר זו השנה החמישית ברציפות בפגיית כרמל כאחת מחמשת הפגיות הטובות ביותר בישראל. כרמל הינו בית החולים היחידי באזור חיפה והקריות שהפגייה שלו נבחרה כמצטיינת.

פרופ' אבי רוטשליד עם צוות הפגיה בכרמל, צילום - אלי דדון

"זה לא קל ופשוט להצטיין חמש שנים ברציפות", אומר פרופ' אבי רוטשילד מנהל פגיית כרמל, הבחירה בנו היא אות של כל כבוד לעבודת צוות איכותית ומעולה של כל צוות הפגייה שלנו".

"הפגייה בכרמל מהווה מוקד מצוינות ומזה שנים מובילה בקטגוריה שלה, זו השנה החמישית ברציפות, שבית חולים כרמל מדורג בחמישייה הפותחת בישראל בדירוג הפגיות. מדובר בהישג חסר תקדים שהוא מקור גאווה גדול לכולנו" , כך אמר ד"ר אבי גולדברג מנהל ביה"ח כרמל.

בפגיית כרמל אושפזו השנה יותר מ- 400 ילודים מעל מחציתם פגים. רוב התינוקות המורכבים המשוחררים מהפגייה המשיכו במעקב מרפאת פגים וילודים במסגרת המחלקה בבית החולים.

לפני כשנתיים עברה פגיית כרמל למקומה באתר חדש ומודרני בעלות ובהשקעה של מיליוני ₪.

הפגייה החדשה והמצטיינת של כרמל משתרעת על פני שטח גדול ומרווח מכילה 18 עמדות טיפול ויכולה להגיע עד 22 עמדות טיפול מתקדמות, הכוללות ציוד שהוא המילה האחרונה בטכנולוגיית הטיפול בפגים. בפגייה החדשה ניתן גם לערוך ניתוחים בסמוך למיטת הפג מבלי צורך לסכן ולהוציא את הפגים אל מחוץ לפגיה.

סגן שר הבריאות הרב יעקב ליצמן אמר כי נושא הטיפול בפגים וקידומן של היחידות לטיפול בילוד נמצא על סדר יומו של משרד הבריאות אשר עוסק רבות בתחום זה וקידומו. מתוך ראיה זו נושא הפגיות והפגים הוגדר כאחת מתכניות הדגל של המשרד. השנה מציינים במשרד הבריאות את השנה החמישית לתוכנית הכוכבים המסתכמת בעשרות מיליוני ₪ שחולקו בין כלל הפגיות במדינת ישראל.

כדי לבחור את הפגייה המצטיינת והטובה ביותר, בחן משרד הבריאות את הפגיות השונות על פי מדדים שונים, ביניהם:, שיפור באיוש אנשי מקצוע המועסקים בפגיות, תוספות תקינה של אחים ואחיות, תוספת תקינה של אחים ואחיות שעברו הסמכה על בסיסית בטיפול נמרץ ביילוד, מיטות חדשות, חדרי תרופות, חדרי בידוד ועוד. השנה נוספו מדדים נוספים לבדיקה: המשך רצף טיפול אשפוז - קהילה (דיווח על פגישה בין ההורים לרופא ילדים), קיום קורסי החייאה לצוות ולהורי הפגים, הפחתת הקרינה לה נחשפים הפגים, הזנה בחלב אם ומעקב על היפותרמיה, וירידה בשיעור הזיהומים הנרכשים בפגיות.

אחיות הפגייה בכרמל

"הפגייה שלנו בכרמל מצליחה לשמור על אחוז נמוך במיוחד של זיהומים נרכשים, נתונים המצביעים על רמת טיפול מצוינת בפגים במחלקה". אומר פרופ' רוטשילד. "אנו מקפידים עם כל המבקרים ועם כל הצוותים על לבוש מתאים בכניסה לפגייה, על רחיצת ידיים, על טכניקות עיקור מיוחדות. כל זאת כדי להימנע מזיהומים. הזיהומים הם האויבים הגדולים שלנו בבתי החולים ובעיקר אצל פגים שמערכת החיסון שלהם מאד חסרה בגילם. אנחנו עושים הכל כדי למגר אותם" אומר פרופ' רוטשילד.

ייחודה של פגיית כרמל מתבטא בשילוב מוצלח של צוות סיעודי ורפואי מהאיכותיים בארץ, מכשור וציוד ממתקדמים ומעל הכל לב אוהב ויחס חם לתינוק ומשפחתו. בפגייה בכרמל משרת צוות רב מקצועי המורכב מכוחות סיעודיים, פרא-רפואיים ורפואיים מהטובים בתחומו בישראל.

בשנים האחרונות מושם דגש מיוחד על שילוב ההורים בטיפול הילד, תוך יצירת קשר קרוב בין אנשי הצוות להורים, המביא להבנת צרכיהם ויישומם בזמן אמיתי.

הקשר המקצועי בין הפגייה לחדר לידה ומחלקת יולדות בניהולו של פרופ' עופר לביא, מהווים גם הם תרומה מכרעת לחוויית הלידה הנתמכת והייחודית שמספק ביה"ח כרמל.

ליאור שקד מנהלת הסיעוד המסורה של הפגייה אומרת כי "אנו מקפידים ומכשירים את הצוות המקצועי שלנו בפגייה לאורך כל השנה כדי שנוכל לתת לפגים ולהוריהם את הטיפול האישי והאיכותי ביותר. אנו ממשיכים להתעדכן ולהתקדם כל הזמן כדי לעמוד בקו אחד עם הידע העדכני ביותר הקיים בארץ ובעולם".

פרופ' רוטשילד מציין עוד כי בפגיית כרמל מתקיימת מרפאה ייחודית להתפתחות פגים משוחררים המאפשרת טיפול התפתחותי ברציפות על ידי צוות המוכר להורים עוד מתקופת האשפוז. "מכון התפתחות" המחובר למחלקת אשפוז בבית החולים לא קיים במרבית בתי החולים בישראל, והוא מנוהל בהצלחה בכרמל על ידי ד"ר מרינה סולובייצי'ק.

ד"ר אבי גולדברג מנהל ביה"ח כרמל סיכם את תוצאות המבדק של משרד הבריאות ואמר: "הפגייה בכרמל היא סוג של חממה משפחתית בה דואגים הצוותים שלנו אישית לכל פג ולכל משפחה. אין לי ספק כי הבחירה החוזרת בפגיית כרמל כמצטיינת ארצית בפעם החמישית ברציפות מהווה נדבך חשוב ומרכזי בהיות בית חולים כרמל מוביל באיכות. אנו מובילים ומצטיינים במדדי איכות רבים של משרד הבריאות ושל הכללית, מובילים בשירות בתחושת המטופלים כי הם בידיים טובות, ובעוד סקרים ומדדים רבים. אני בטוח שנמשיך להעניק לפגים ולכל המטופלים שלנו בחיפה ובצפון את האיכות הרפואית הטובה ביותר כפי שהם ראויים לה".

 

 

בצילומים – פרופ' אבי רוטשליד עם צוות הפגייה בכרמל, 
אחיות בפגיית כרמל.
קרדיט – צילום אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש 

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!