כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 15.03.2017

    מאת:
  • המרכז הרפואי כרמל

ירידה של 70% בביקורים חוזרים עקב תופעות לוואי כתוצאה מטיפולים במחלות המטו-אונקולוגיות

זו היא אחת התוצאות המפתיעות בעבודה של צוות המכון ההמטולוגי בביה"ח כרמל בשילוב המרפאה לטיפול פלאיטיבי של ביה"ח

צוות המכון המשולב בכרמל

משלבים ידיים בהמטולוגיה

ירידה של 70% בביקורים חוזרים בחדר המיון עקב תופעות לוואי כתוצאה מטיפולים במחלות המטו-אונקולוגיות או קשיי הסתגלות לאחר האבחנה, זו היא אחת התוצאות המפתיעות בעבודה של צוות המכון ההמטולוגי בביה"ח כרמל בשילוב  המרפאה לטיפול פלאיטיבי של ביה"ח.

לראשונה לאחר חודשים של עבודה ייחודית ומשותפת בין המכון ההמטולוגי של כרמל בניהולו של ד"ר מאיר פרייס ומנהל המרפאה הפליאטיבית ד"ר אלכסנדר יוסיפוביץ הוצגו תוצאות בנוגע לטיפולים משולבים בחולים המטו-אונקולוגיים. מדובר בעבודה שלישית מתוך מספר עבודות מוצלחות שבוצעו במכון ההמטולוגי בביה"ח כרמל והוצגו בכנס הבינלאומי השנתי של ה- American Society of Hematology  שנערך בסאן דייגו שבארה"ב.

במסגרת העבודה הוצג השילוב המוצלח של טיפול פליאטיבי תומך בזמן שהחולים ההמטו-אונקולוגיים מקבלים טיפול רפואי וכימותרפי .

מנהל המכון ד"ר מאיר פרייס מסביר כי " לאורך העבודה והשילוב בין הטיפולים ראינו כי ישנה עליה גדולה בשביעות הרצון של המטופלים, ההיענות לקבלת הטיפול והיכולת לסיים את הטיפול לפי הפרוטוקול הטיפולי שנקבע עלתה מאוד. ובנוסף מדדנו ירידה גדולה של כ 70% בביקורים בחדר המיון של המטופלים שלנו כתוצאה מתסמינים של בחילות והקאות, התקפי חרדה וכאבים, מדובר בעבודה ובשילוב ייחודי שמעטים כמוהו קיימים בארץ ובעולם ובכלל ".

מנהל המרפאה הפליאטיבית בכרמל ד"ר אלכסנדר יוסיפוביץ מסביר כי ישנם מספר קבוצות המקבלות את הטיפול המשולב ולכל קבוצה התייחסות טיפולית אחרת.

"בקבוצה הראשונה נמצאים החולים החדשים שרק גילו להם את המחלה. בקבוצה זו אנו מבצעים הערכת מצב עם החולה תוך הצעת תמיכה תרופתית או סוציאלית יחד עם העובדת הסוציאלית ומנהלת הסיעוד של המכון" מסביר ד"ר יוסיפוביץ. בקבוצה השנייה נמצאים החולים הנמצאים כבר בשלב הטיפולים הכימותרפיים ומרגישים את תסמיני ותופעות המחלה. להם אנו מציעים טיפול תומך לחרדות והפרעות שינה בשילוב ההמטולוגים וזה עובד מצוין. בקבוצה השלישית החולים מקבלים את הטיפול התומך כבר בחדר הטיפולים ממש תוך כדי קבלת הטיפול ההמטולוגי וכך נחסך זמן עד לקביעת תור למרפאה . מדובר בטיפול מהיר ליד מיטת החולה וכבר בסופו מקבל המטופל תור המשך למרפאה הקרובה. בקבוצה הרביעית נמצאים המטופלים שכבר החלימו מהמחלה ומקבלים טיפול תומך למקרה של חרדות או חששות מהמחלה שתחזור.

בנוסף הוקמה לאחרונה גם קבוצת מפגש חדשה של מחלימים צעירים שנפגשת אחת לשבועיים במכון בכרמל. והתמיכה והשיחות איתם ממשיכים גם לאחר סיום הטיפול במכון.

" בדקנו את שביעות רצון המטופלים ובני משפחותיהם התגובות והתחושות שאנו מקבלים מהחולים הם כי הם מרוצים מאוד והטיפול המשולב עוזר להם הרגיש ולחיות חיים הקרובים ביותר לחיים הרגילים שהיו להם קודם, מסבירים ד"ר פרייס וד"ר יוסיפוביץ. הטיפול המשולב מאפשר להם לחיות בהרגשה כללית הכי טובה שאפשר וזהו מבחינתו ההצלחה הגדולה ביותר ".

בצוות העבודה שותפים ד"ר פרייס וד"ר יוסיפוביץ. העו"סית של המכון אליזבט פרץ ומנהלת הסיעוד של המכון האחות רגינה דרליוק.

 

בצילום צוות המכון המשולב בכרמל – צילום אלי דדון

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!