כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 06.01.2019

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

כנס בינלאומי רב-תחומי ראשון בתחום ההמטולוגיה בבית החולים כרמל

לראשונה בישראל קידמו חוקרים ומומחים מהמרכז הרפואי כרמל את נושא הסיבוכים הקשורים למחלת הדם המורכבת המילאופיברוזיס. בכנס השתתפו מומחים מובילים מכל רחבי העולם שדנו בדרכים חדשות בטיפול בחולים האלו על מנת לשפר את איכות חייהם ולמנוע סיבוכים.

בצילום – ד"ר פרייס ד"ר ווילד וד"ר מישצ'נקו בכרמל, וד"ר פרייס והמרצים במחו"ל  – צילום אלי דדון

כנס המטולוגי בינלאומי ראשון בכרמל

את נושא המחלה ונושאים חשובים אחרים הובילו מנהל המכון ההמטולוגי בכרמל ד"ר מאיר פרייס ומרכזת התחום ד"ר ילנה מישצ'נקו במסגרת כנס בינלאומי רב-תחומי ראשון בתחום ההמטולוגיה, ריאה וקרדיולוגיה שנערך לראשונה בבית החולים כרמל.
את הכנס הפיקה וארגנה ד״ר ילנה מישצ'נקו והשתתפו בו מומחים מובילים מכל רחבי העולם.

ד"ר פרייס מעדכן כי זאת הפעם הראשונה בה דיברו המומחים בצורה רחבה ורב תחומית על סיבוכי מחלת המילאופיברוזיס, מחלה מורכבת שאין לה כיום מענה. במחלה פועל ועובד מח העצם בגוף בתפוקת יתר, ומייצר כדוריות דם בכמות גדולה מהכמות הרגילה, מה שעלול לגרום להגדלה ופגיעה של איברים פנימיים. ד"ר פרייס מציין עוד, כי מדובר במחלה לא שכיחה מאוד, אבל מאוד מורכבת ומסוכנת. "רק באזור חיפה ובצפון ישנם עשרות חולים במחלה. המחלה אינה ניתנת לריפוי אלא רק באמצעות השתלת מח עצם, והתמותה בה לצערנו רבה".

בכנס הבינלאומי שנערך בכרמל נדונו דרכים חדשות לגישה רב תחומית בטיפול בחולים האלו על מנת לשפר את איכות חייהם ולמנוע סיבוכים. בכנס נוצרו שיתופי פעולה בינלאומיים טובים במיוחד, כמו בניית פרוטוקול אחיד להערכה וטיפול למניעת סיבוכים לבביים, איסוף נתונים וגיבוש המלצות למניעת אירועים של קרישי דם, וגיבוש פרוטוקול הערכה לאבחון וטיפול ביתר דם לחץ ריאתי.

בכנס השתתפו מומחים בולטים מכרמל בהם, מנהל מכון הריאות פרופ' יוחאי אדיר בנושא לחץ דם ריאתי, ד״ר ילנה מישצ׳נקו מרכזת תחום המחלה בכרמל, וד״ר ווליד סליבה מנהל היחידה האפידמיולוגית בכרמל.

בין המומחים הבולטים שהגיעו מחו"ל נראו פרופ ג'וזפה סיגליו מטורינו איטליה, שדיבר על סיבוכי הטיפול בלויקמיה כרונית. פרופ' מריו קזולה מאוניברסיטת פביה באיטליה שדיבר על סיבוכי המילאופיברוזיס, פרופ' אייל הרצוג מבית החולים הר סיני בניו יורק, שדיבר על הסיבוכים הלבביים של המחלה. ופרופ' פלורנס רופוס מאונ׳ בריסל שהיא דמות מובילה בעולם בתחום האימונולוגיה שדיברה על הקשר בין המערכת החיסונית לסיבוכי המחלה. פרופ' אורנסטין מדרטמות' דיברה על הקשר בין קרישיות יתר לחולים עם מיאלופיברוזיס.

ד"ר פרייס ד"ר ווילד וד"ר מישצ'נקו בכרמל, וד"ר פרייס והמרצים במחו"ל  – צילום אלי דדון

ד"ר פרייס מציין עוד כי בין הדברים שהובילו להפקת הכנס עמד נושא פתיחת המרפאה החדשה והרב תחומית לפני מספר חודשים במרכז הרפואי לין של הכללית. המרפאה החדשה מבוססת על מודל ייחודי בארץ שמטרתו לתת מענה שלם וסגור למטופל המורכב. במרפאה שותפים כל תחומי המקצוע הנוגעים במחלה והיא עוסקת בעיקר במחלה בטיפול ומעקב בחולים ובסיבוכיהן.

המרפאה בהובלתה של  ד״ר ילנה מישצ׳נקו פועלת תוך שיתוף פעולה הדוק עם מכון הריאות של כרמל קרדיולוגיה נפרולוגיה והשירות הפליאטיבי. בהכנת הכנס השתתפו וסייעו ד״ר ווליד סליבה פרופ' יוחאי אדיר וצוות רופאי המכון.

מנהל המכון ד"ר פרייס הודה לצוות המכון ואמר ,"הצלחת הכנס היא עוד הישג אחד מהרבה הישגים של המכון שלנו. ההישגים האלו הם רק בזכות העבודה הקשה מאוד של כל אחד ואחת. יש לנו כאן צוות מדהים ואיכותי שגורם גאווה גדולה ושבעיקר אכפת לו מהמטופלים. יש כאן פרגון ועזרה הדדית שהם כלל לא מובנים מאליהם. תודה לכולם על העזרה והתמיכה בהצלחת הכנס לכל אחד מאנשי צוות המכון היה חלק בכנס הזה ובהצלחתו.

 

 

בצילום – ד"ר פרייס ד"ר ווילד וד"ר מישצ'נקו בכרמל, וד"ר פרייס והמרצים במחו"ל
צילום - אלי דדון
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית