כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 17.03.2019

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

מגבירים את המודעות ומניעת צריכה של משככי כאבים

מכנס העשירי לטיפול בכאב שהתקיים בחיפה עולה כי צריכת משככי כאבים גדלה פי 100 רק בעשור האחרון והיא מהווה בעיה רפואית חמורה המחייבת הגברת מודעות ומניעה.

ד"ר אדית באלן מכרמל – צילום אלי דדון

סמים וכאבים

צריכת משככי כאבים גדלה פי 100 רק בעשור האחרון והיא מהווה בעיה רפואית חמורה המחייבת הגברת מודעות ומניעה. כך עולה מסיכום כנס הכאב הגדול של הצפון בהובלת ד"ר אדית בלן מנהלת יחידת הכאב בבית חולים כרמל ובמחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית.

לכנס העשירי לטיפול בכאב שהיה מוצלח ומלא תכנים מעניינים ורלוונטיים הגיעו עשרות רבות של מומחים מובילים בתחום מכל רחבי הארץ והוא התקיים בחיפה. הכנס נערך בשיתוף ומטעם האגודה ישראלית לכאב והגיעו אליו מאות רופאי כאב ומרדימים וכן רופאי משפחה, אורתופדים ומומחים מתחומי רפואה רבים ומגוונים.  ברוח התקופה, חלק ניכר מההרצאות עסקו בקשר בין סמים להרדמה וטיפול בכאב. כך למשל הציגה ד"ר בלן את הבעיה שמתעוררת כאשר נדרש ביצוע הרדמה לחולים המכורים לסמים ומשככי כאב ,וד"ר מדברי מהמרכז הרפואי הלל יפה התייחסה לסוגיית הקנביס הרפואי על כל המורכבות הרבה הקשורה בה והמאוד מתפתחת כיום. המומחים הציפו את הבעיה ההולכת ומתרחבת של התמכרות לסמים ותרופות משככות כאב ממשפחת האופיאוידים, תוך התייחסות להבדל בין הנוטלים את התרופות עקב כאב לבין מי שמשתמשים בתרופות אלו למטרות הנאה.

הבעיה היא, מציינת ד"ר בלן, שהשימוש בתרופות אלו הולך ומתרחב, כאשר רופאי משפחה רושמים היום פי 100 יותר מרשמים של אופיאוידים לעומת כמות המרשמים עד לפני  מספר שנים קודם לכן. בארה"ב מדווחים על כך כבעיה לאומית עם השלכות רפואיות וחברתיות חמורות ומעוררות דאגה, מסבירה ד"ר בלן וזאת כי העלייה בצריכת התרופות הללו מלווה בעליה ניכרת בשיעור מקרי המוות כתוצאה מנטילת מנת יתר של אופיאוידים. כמו כן, נוצר במצבים אלה קושי בניהול טיפול בכאב וניהול הרדמה במקרה של ניתוח. על רקע זה יש לפעול להגברת מודעות הרופאים והציבור הרחב לסכנות הנלוות לתרופות אלו ולפעול לצמצום צריכתן רק בעבור מי שבאמת נזקק להקלה מכאב חריף בעזרתן.

בכנס דנו המומחים בנושאים חשובים נוספים שלובנו במהלך ההרצאות כמו: טיפול חדשני במיגרנה באמצעות בוטוקס, טיפול בכאב לאחר אירוע מוחי, כאב כרוני בילדים ועוד.

"אין ספק כי רפואת הכאב תוספת כיום מקום מרכזי בעולם הרפואה סיכמה ד"ר בלן. אנחנו כאן בכרמל ובכללית כדי להעניק למטופלים שלנו את הרפואה האיכותית המתקדמת ביותר הנשענת ונתמכת בחידושים ובמאמרים המעודכנים ביותר בעולם הבריאות והרפואה".

 

 

בצילום – ד"ר אדית באלן מכרמל
צילום - אלי דדון 
* התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית