כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 25.07.2017

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

חודש המודעות להפטיטיס C

פרופ' אלי צוקרמן, מנהל היחידה למחלות כבד בכרמל מעדכן כי בישראל חיים כ- 150,000 נשאי נגיף ההפטיטיס C.

חודש המודעות להפטיטיס C

נלחמים בהפטיטיס

החודש הוא חודש המודעות להפטיטיס C. פרופ' אלי צוקרמן, מנהל היחידה למחלות כבד בבית החולים כרמל, ויו"ר החברה הישראלית לחקר הכבד מעדכן כי בישראל חיים כ- 150,000 נשאי נגיף ההפטיטיס C. הנגיף גורם לדלקת כרונית בכבד שעלולה לפגוע בתפקוד הכבד ולהוביל לשחמת והוא הגורם העיקרי לסרטן כבד ולצורך בהשתלת כבד.

שכיחות הזיהום הנגיפי הכרוני בישראל כ- 2% מהאוכלוסייה. קבוצות הסיכון העיקריות כוללות ילידי בריה"מ לשעבר, משתמשים בסמים בהזרקה ואלו שקבלו עירוי דם או מוצריו לפני שנת 1992. פרופ' צוקרמן אומר כי מומלץ מאוד שאלו הנמצאים בקבוצות הסיכון יעברו בדיקה לאבחון הזיהום בנגיף.

ברוב המכריע של המקרים המחלה "שקטה" ואינה מלווה בתסמינים קליניים. בחלק מהמקרים התסמינים אינם ספציפיים: עייפות, חולשה, כאבי פרקים.

פרופ' צוקרמן מציין כי אבחון המחלה נעשה בבדיקת דם פשוטה (בדיקה לנוגדנים). אם הבדיקה חיובית יש להגדיר את תת-הסוג של הנגיף (גנוטיפ), לקבוע את רמת הנגיף בדם (עומס נגיפי) ואת חומרת המחלה (ההצטלקות) וזאת בבדיקות לא פולשניות כמו פיברוטסט (בדיקת דם) או אלסטוגרפיה / פיברוסקן של הכבד (בדיקה דמויית אולטרסאונד).

דלקת כבד נגיפית מסוג  C (הפטיטיס C) מועברת בד"כ במגע של דם עם דם נגוע בנגיף (הנגיף מחולל המחלה). נגיף הדלקת גורם לדלקת כבד כרונית והצטלקות קשה של הכבד (שחמת הכבד) וסיבוכיה הם: דליות בוושט, מיימת, שינוי במצב ההכרה, צהבת, סרטן הכבד ואי ספיקת כבד.

הבשורה כיום אומר פרופ' צוקרמן מכרמל כי יש טיפול פומי יעיל מאוד למחלה באמצעות טבליות בלבד המביא לסילוק מוחלט של הנגיף ב95%-100% מהמטופלים. הטיפול קצר יחסית בדרך כלל 12 שבועות וכמעט נטול תופעות לואי ומביא לשיפור משמעותי במחלת הכבד אף אם היא במצב מתקדם.

פרופ' צוקרמן מעדכן כי בקרוב יתקיים הכנס השנתי למחלות כבד באילת. לכנס מוזמנים אורחים ומרצים בעלי שם עולמי ובו תוצגנה עבודות מחקר של הרופאים למחלות כבד הישראליים. הכותרת של הכינוס הינה Hot topics in Hepatology ובו ידונו בנושאים בוערים ומעוררי מחלוקת מחלות כבד הנוגעים לחידושים בטיפול בהפטיטיס C, הפטיטיס B, סרטן כבד ועוד.

 

בצילום – פרופ' אלי צוקרמן מכרמל – צילום אלי דדון
*התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית