כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 31.08.2016

  מאת:
 • המרכז הרפואי כרמל

בכרמל - שימור פריון מתוך בחירה

את חיה בקצב החיים המהיר, יוצרת לך הזדמנויות היום על מנת ליצור עתיד מבטיח. גם אנחנו חושבים שחשוב שתדעי שיש דבר מה שכדאי לעשות היום למען עתיד פורה.

מרתה דירנפלד וצוות מכון הפריון בכרמל

בביה"ח כרמל אנו מציעים לנשים אפשרות להקפאת ביציות בטכנולוגיה מתקדמת.

"עד לפני זמן לא רב השירות היה זמין רק לנשים חולות, כיום השירות פתוח לטובת כל אישה מכל סיבה מגיל 31-40. אנו מבצעים הקפאת ביציות באיכות וברמה הגבוה ביותר בטכנולוגיות המתקדמות ביותר מאז שהחוק מאפשר זאת משנת 2011" מסבירה פרופ' מרתה דירנפלד מנהלת המכון להפריה חוץ גופית בכרמל.

עד לפני מספר שנים נשים שרצו להקפיא ביציות על מנת לשמר את הפריון שלהן לעתיד , יכלו לעשות זאת רק בעקבות מחלה קשה, או במכונים פרטיים בחו"ל ותמורת תשלום יקר מאוד.

היום- כל אשה שמעונינת לשמר את פריונה – חופשיה להקפיא ביציות ולהפרותן במועד שתבחר.

עם התפתחות הטכנולוגיות של ההקפאה ושימור הביציות הקפואות, סיכויי ההישרדות לאחר ההפשרה השתפרו לאין ערוך. קפיצת הדרך המשמעותית חלה עם מעבר להקפאה בשיטת הזיגוג (ויטריפיקציה). לאור השיפור הניכר בתוצאות הוחלט בשנת 2011 בישראל וגם בארה"ב לתת לפעולה תוקף של פעולה קלינית מבוססת (בדומה להקפאת עוברים), שניתן לאפשר אותה לכל דורשת גם מרצונה החופשי על מנת לדחות את תחילת גיל תכנון המשפחה.

על פי הוראות משרד הבריאות , ניתן לבצע הקפאת ביציות על פי בחירת האשה , עבור נשים בגילאי 30-41, עד 4 מחזורי שאיבת ביציות או עד השגת 20 ביציות.

השירות ניתן  ביחידת ההפרייה החוץ גופית של ביה"ח כרמל, אחת מהיחידות הראשונות המובילות בתחום זה בארץ. יחידת ההפריה החוץ גופית בכרמל היתה ליחידה הראשונה בצפון שהציעה שירות זה לכלל הנשים ללא קשר להיותן מבוטחות הכללית או קופה אחרת במטרה להנגיש כבר היום את טכנולוגיות המחר.

ביחידה קיימת מרפאה ייעודית לשימור פוריות המציעה ייעוץ וטיפול אישי לכל מטופלת בין מסיבות רפואיות או מסיבות אישיות המעונייות בשימור פוריות לעתיד. "תקופת הפריון של האישה היא קצובה וזו עובדה נתונה שלא ניתן לשנותה.מספר הביציות הולך ופוחת עם הגיל ואין יצירת ביציות מחדש"

" תקופת החיים בה אנו עוסקים בהתפתחות אישית עברה שינוי מהותי בעשורים האחרונים ונמתחה אף מעבר לגיל בו חלון הפוריות של האשה הסתיים. קהל היעד אליו אנו פונים גדל באופן מתמיד ולרוב חוסר הידיעה על קיום שירות שכזה בקרב הצוות הרפואי בקהילה והמטופלים הוא גורם מגביל " מסביר ד"ר פאר, מנהל המרפאה לשימור פיריון.

כיחידה הדוגלת בקידמה ומצוינות בוצעה הכשרה ייעודית לצוות המעבדה במקומות המובילים בעולם בהקפאה בשיטת הזיגוג של ביציות ועוברים.ונרכש מכשור חדש על מנת לטייב את הקפאתן וגם את המשך הטיפול בעתיד בו תופרנה הביציות ותועברנה לאמבריוסקופ.

"אנו פותחים את דלתות המכון שלנו לכל אישה בגילאי 30-41 החפצה מסיבות שונות לדחות את תחילת הקמת המשפחה, ולשמר את פריונה . אולם חשוב לעשות זאת עוד לפני סגירת חלון ההזדמנויות. רבות מהנשים הפונות עושות זאת באמצע שנות ה-30, זו בהחלט תקופה מתאימה מבחינת הרזרבה השחלתית של הביציות שנותרו בשחלה ומבחינת הבשלות הרגשית לקבל החלטה שכזו. חשוב לציין שעם העליה בגיל סיכויי ההצלחה יורדים משמעותית "   מציינת פרופ' דירנפלד, מנהלת היחידה להפרייה חוץ גופית.

במסגרת הטיפול  שואבים מומחי היחידה את הביציות מהאישה בפעולה קצרה יחסית (שאורכה כ-10 דקות) הביציות עוברות תהליך הקפאה מהיר (זיגוג) ונשמרות לשימוש עתידי.

במועד שתבחר האשה, ניתן להפשיר את הביציות  ולהפרותן ע"י זרע בן הזוג או לחילופין מתרומת זרע.

לצורך החזרת הביציות המופרות עוברת  האישה הכנה קצרה ואולטראסאונד לבדיקת עובי הרירית  ובהמשך העברת עוברים לרחם.

 

 • כל אישה בגיל 31-40

 • לא משנה מי הגורם המבטח – כללית או כל קופה אחרת

 • ניתן לפנות באמצעות פנייה ישירה ללא צורך בהפנייה או בהתחייבות.

 • פנייה לשימור פוריות מסיבות רפואית – ניתן לפנות בכל גיל ללא קשר לגורם המבטח.

 • פעולת הקפאת ביציות לא בסל השירותים וכרוכה במימון עצמי .

 • טלפון של היחידה להפרייה חוץ גופית 04-8250335

 • מייל zecharia_ronit@clalit.org.il

 • יש לציין כי הפנייה היא למטרת שימור פוריות. אנו נעשה כמיטב יכולתנו לקבוע תור לייעוץ הראשוני  במהלך הימים העוקבים לפנייתך.

 

גם אם טרם החלטת לגבי ביצוע הפעולה, כדאי לך לבוא להקשיב ולדעת. קבלת המידע תאפשר לך לקבל החלטה מושכלת ונכונה לגבי תכנון עתידך.

 

בצילום – פרופ' מרתה דירנפלד וצוות מכון הפריון בכרמל – צילום אלי דדון

קרדיט – צילום אלי דדון

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית