כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 02.07.2017

    מאת:
  • מרכז רפואי כרמל, חיפה

מחקר חדש מצא שנשים וגברים מושפעים ברמה הגנטית באופן שונה מאותם גורמים סביבתיים

צוות המחקר מכרמל ומהטכניון מצא שהבקרה האפיגנטית הינה תלוית מין. זאת אומרת כי קיימים הבדלים משמעותיים בין גברים לנשים בבקרה ההדדית האפיגנטית-גנטית.

מחקר מתקדם בכרמל

צוות המחקר בראשותו של פרופ' אריאל מילר מבית החולים כרמל מנהל היחידה לטרשת נפוצה במחלקה הנוירולוגית וחוקר בפקולטה לרפואה בטכניון, יחד עם הסטודנטית לדוקטורט שימרת ממרות, הניח את התשתית למחקר על זוגות תאומים במחקר מקדים מהראשונים בעולם אשר מיפה את הביטוי האפיגנטי
(Methylome) ויחסי הגומלין שלו עם הביטוי הגנטי (Transcriptome) בתאי מערכת החיסון. צוות המחקר מכרמל ומהטכניון מצא שהבקרה האפיגנטית הינה תלוית מין. זאת אומרת כי קיימים הבדלים משמעותיים בין גברים לנשים בבקרה ההדדית האפיגנטית-גנטית. המשמעות הינה שנשים וגברים מושפעים ברמה הגנטית באופן שונה מאותם גורמים סביבתיים. תוצאות המחקר העידו בנוסף על כך שתאים שונים, ברקמות שונות, מגיבים באופן שונה להשפעות האפיגנטיות.

פרופ' מילר מכרמל מעדכן כי בשנים האחרונות ישנו ענין מיוחד בענף מדעי חדש יחסית, האפיגנטיקה, העשוי להאיר הסוגיות של ההשפעות ההדדיות של גורמים סביבתיים והגנטיקה על מצבי בריאות וחולי. כיום נחקרים מגוון מנגנונים אפיגנטיים במסגרת בירור השפעת גורמים סביבתיים, בשילוב עם מאפיינים גנטיים אישיים (גנוטיפ) על התבטאות מחלות (פנוטיפ). אחד המנגנונים הביולוגיים המסבירים השונות בין תאומים זהים, גם בנטיה לחלות במחלות, הוא הביטוי השונה של האללים השונים בגנים מסוימים. אנליזות אפיגנטיות חדשניות, ברמת המתילציה של ה DNA, שינויים בהיסטונים ומיקרו RNA, מהוות כיום כיילים לבחינת האופן השונה שגורמים סביבתיים משפיעים על הביטוי השונה באללים השונים.

תוצאות חלק זה של המחקר פורסמו בעיתון המדעי Epigenetics 2015. ממצאי המחקר הוו הבסיס למחקר התאומים אשר פורסם לאחרונה בעיתון
J Autoimmunity, והינו הדיווח הראשון של פרופיל מתילצית DNA במחלת המיאסטניה גרביס (MG), תוך שימוש בגישה הבודקת ומשווה בין תאומים זהים, אשר רק אחד מהם חולה והשני ללא סימני מחלה. תוצאות המחקר הצביעו על חשיבות גנים מסוימים המתבטאים באופן ייחודי בתאי מונוציטים של מערכת החיסון והינם בעלי חשיבות בתהליכים דלקתיים, ובנטיה לחלות במחלת המיאסטניה גרביס, תחת בקרה אפיגנטית. ממצאי המחקר הינם בעלי משמעות להבנת התרומה היחסית של גורמי סביבה - אפיגנטיקה-גנטיקה לתחלואה, לפיתוח עתידי של סימנים ביולוגיים למחלת המיאסטניה גרביס, ויעדים מולקולריים לטיפולים עתידיים במחלה זו ומחלות אוטואימוניות ונוירולוגיות נוספות במחקר היו שותפות גם החוקרות ד"ר נילי אבידן וד"ר אליזבת סטאון-רם, במסגרת פרויקט מחקר במימון של האיחוד האירופי.

 

בצילום – פרופ' מילר מכרמל והסטודנטית למחקר שימרת ממרות – צילום אלבום פרטי

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית