כללית שלי
מרכז רפואי כרמל, חיפה

פורסם בראשונה: 24.08.2017

    מאת:
  • בית חולים כרמל, חיפה

חידושים בטיפול באנדומטריוזיס

ד"ר יובל קאופמן מנהל המרכז הרב תחומי לאנדומטריוזיס וד"ר מורן פז רופא בכיר במרכז, ממחלקת נשים ויולדות במרכז רפואי כרמל, חזרו לאחרונה מהקונגרס הבינלאומי בנושא אנדומטריוזיס שהתקיים בוונקובר.

בצילום ד"ר קאופמן וד"ר פז בכנס בוונקובר – צילום ביה"ח כרמל

רפואה נשית מתקדמת

ד"ר יובל קאופמן מנהל המרכז הרב תחומי לאנדומטריוזיס וד"ר מורן פז רופא בכיר במרכז, ממחלקת נשים ויולדות במרכז רפואי כרמל, חזרו לאחרונה מהקונגרס הבינלאומי בנושא אנדומטריוזיס world congress of endometriosis שהתקיים השנה בוונקובר. זהו האירוע החשוב ביותר בתחום המתקיים פעם בשלוש שנים ומזמן אליו את המומחים הגדולים ביותר בעולם בתחום.

אנדומטריוזיס הינה מחלה ממנה סובלות 10% מהנשים בגיל הפריון. היא נגרמת ממיקום לא תקין של תאים שדומים לתאי רירית הרחם האחראים לקלוט את העובר במידה ויש הריון ואשר נושרים כל חודש כשיש מחזור. אותם תאים בנשים הסובלות מאנדומטריוזיס נמצאים בדרך כלל באזור הבטן התחתונה והאגן אך יכולים גם להופיע באזורים אחרים בגוף.

נשים אלו סובלות בין היתר מכאבים עזים בעיקר בעת המחזור, פגיעה בפריון בשל הידבקויות שנוצרות מאותם נגעים, הפרעות במערכת העיכול והשתן בשל חדירה של נגעי אנדומטריוזיס לאותם נגעים וכאבים ביחסי מין.

קהל היעד של המרכז הממוקם במרכז רפואי לין כולל נשים הסובלות מהתסמינים וטרם אובחנו, נשים שאובחנו וזקוקות לטיפול תרופתי או ניתוחי ונשים שכבר מקבלות טיפול למחלה וזקוקות לניטור ולהמשך טיפול.

הטיפול באנדומטריוזיס כולל בתוכו בעיקר טיפול תרופתי וטיפול כירורגי על ידי לפרוסקופיה.

המרכז הרב תחומי לאנדומטריוזיס בלין ובביה"ח כרמל התרחב לאחרונה והוא נותן תחת קורת גג אחת  גם שירותי רפואה משלימה בתחום הרפואה הסינית הנועד כטיפול משלים לטיפול ברפואה הקונבנציונלית או לנשים שאינן רוצות או אינן יכולות לקבל טיפול הורמונלי.

טיפול מוצלח ומלא באנדומטריוזיס מצריך שילוב של ציוד לפרוסקופי מתקדם ומיומנויות ניתוחיות גבוהות. לכן, היחידה בכרמל ובלין נערכת על ידי שדרוג הציוד הקיים והצטיידות בציוד חדיש ויעודי. ד"ר מורן פז מציין כי המרכז מספק גם ייעוץ תזונאי מתאים ע"י דיאטנית המתמחה בתחום וזאת מתוך מטרה להקטין את המצב הדלקתי, להקטין את התסמינים ולשפר את איכות החיים כחלק מהטיפול במחלה.

"אנחנו פה בשביל המטופלות שלנו כל הזמן אומר ד"ר פז, אנחנו לומדים את החידושים האחרונים מהמקומות המובילים בעולם ומביאים ומנגישים אותם לטובת המטופלות שלנו בכרמל ובלין".

 

בצילום ד"ר קאופמן וד"ר פז בכנס בוונקובר – צילום ביה"ח כרמל
*  התמונות חופשיות מזכויות לשימוש

מדברים על זה בפורומים
הפורומים המחלקתיים בביה"ח כרמל

​ביה"ח כרמל ורופאיו מגישים לכם קהילת פורומים רפואיים במגוון רחב של נושאים שבהם ניתן לשאול שאלות אינפורמטיביות און-ליין ולקבל מענה מהיר ומקצועי ממיטב רופאי המרכז הרפואי "כרמל" - לחצו כאן למעבר לפורומים!

עיתון בית החולים
עיתון חדשות בית החולים והמרחב - בשיתוף מחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית